Vaardig in de basis - week 10

Vaardig in de basis - week 10

Weekintroductie en casus

Casus:  Berry Turk DMI

Berry is 62 jaar en werkt als financieel adviseur bij een gemeente. Is getrouwd en heeft 2 dochters en een kleinzoon. Thuissituatie is met partner en hond.

Voorgeschiedenis:

Toen Berry 17 jaar was werd diabetes mellitus type 1 geconstateerd. Hij kreeg klachten bij zijn dagelijkse activiteiten. Bij bijvoorbeeld het trainen en spelen van voetbal kon hij op den duur geen sprint meer trekken. Hij raakte buiten adem en werd enorm moe. Dronk erg veel en zijn dorst was niet te lessen. Berry was ondertussen meer dan 10 kilo afgevallen.

Bij een bezoek aan de huisarts werd de urine gecontroleerd. Deze liet een erg hoge glucosewaarde zien. Hij werd daarop naar het ziekenhuis gestuurd voor een opname. Tijdens de opname werd  Berry ingesteld op insuline. Na drie weken opname mocht Berry naar huis met een dieet en een dagelijks toediening van 40 eenheden langwerkende insuline.

Huidige Situatie:

Berry heeft nu een prikpen met een dagelijkse toediening van gemiddeld 18 eenheden langwerkende insuline. Daarbij een prikpen met kortwerkende insuline die hij 2 a 3 maal per dag gebruikt. Meestal 4 tot 6 eenheden voor een ontbijt, lunch of diner afhankelijk van de glucosewaarde, voeding en activiteit daarna.

Sporten is een grote hobby van Berry en met name hardlopen. Deze doet hij het liefst in de natuur (trails). Daarbij zijn afstanden van 20 tot 30km geen uitzondering. Controle van de bloedsuiker vind plaats met een sensor, de Freestyle Libre die hij ook met een app op zijn telefoon 24 uur per dag kan scannen. Berry doet aan zelfregulatie. Weet hoeveel insuline en voeding nodig is bij bepaalde activiteiten.

Berry neemt nu deel aan een eenjarige studie met betrekking tot gebruik van de kunstalvleesklier genaamd de Inreda. Hij wil zich inzetten voor de wetenschap en is ook nieuwsgierig of de Inreda je nog meer vrijheid geeft in je dagelijkse activiteiten met diabetes. Berry was ingeloot om de Inreda te dragen en uit te proberen. Na 2 maanden is Berry hiermee gestopt maar neemt nog wel deel met de groep maar dan zonder de Inreda. Beiden worden na het jaar met elkaar vergeleken om te kijken of de Inreda verbetering laat zien ten opzichte van de huidige medicatie.

Na 45 jaar diabetes is Berry best trots dat zijn diabetes tot nu toe geen enkele complicatie te weeg heeft gebracht. Beperkingen in zijn doen en laten heeft hij nauwelijks gehad. Hij gaat er ook vanuit dat een goede instelling met voldoende beweging voor hem heel goed heeft gewerkt.

Zijn volgende doel is de marathon van Amsterdam op 19 oktober 2025.

 

Colofon

Het arrangement Vaardig in de basis - week 10 is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

Laatst gewijzigd
2024-10-29 08:51:34
Licentie

Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

  • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
  • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
  • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

Toelichting
Week 1
Eindgebruiker
leerling/student
Moeilijkheidsgraad
gemiddeld

Downloaden

Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

Metadata

LTI

Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

Arrangement

IMSCC package

Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

Meer informatie voor ontwikkelaars

Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.

close
Colofon
gemaakt met Wikiwijs van kennisnet-logo
open