Over deze les
Methode: Taal Actief
Groep: 6
Thema: 8
Week: 3
Les: 13
Benodigdheden:
- Werkboek Taal Actief
- Papier
- Pen/potlood, gum
- Chromebook
- Splitters
- Koptelefoon
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Moeilijk
Doelen taal
- De kinderen kunnen een rijm en ritme toepassen in een expressieve tekst: Een rap.
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT basisvaardigheden:
- Ontdekken en gebruiken van gevorderde functionaliteit in apps voor tekstverwerking en presentaties zoals het opmaken van teksten en pagina's/dia's (fase 3).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- Leerlingen kunnen een tabel invoegen, hierin werken en aanpassen.
Benodigde voorkennis
- De leerling kan werken in een Google Document.
- De leerling kan werken, het werk inleveren en een beoordelng vinden in Google Classroom.
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
Neem de instapkaart met de kinderen door.
Lees en beluister nog een keer de rap 'Opslag' van het verhaal in les 11.
Lees dan de eerste vier regels van de rap in het werkboek. De kinderen rappen deze vier regels hardop, met het juiste ritme. Concludeer: wat opvalt, is dat elke regel vier klemtonen heeft.
De kinderen maken in tweetallen opdracht 1b.
Bepaal in de nabespreking waar de klemtonen komen. Rap daarna met de hele groep deze vier regels.
Instructie:
Opdracht 2a. Leg uit: jullie gaan zelf een rap maken. In de volgende les mag je de rap gaan voordragen. De kinderen denken na over een onderwerp en maken opdracht 2a.
Opdracht 2b. Bespreek de schrijfhulp. Wijs de kinderen op de kleuren: de regels met dezelfde kleur moeten rijmen. Ze maken minstens acht regels, meer mag.
Verwerking:
De kinderen bedenken in tweetallen de rap. De regels moeten allemaal ongeveer hetzelfde ritme hebben. Er zal veel aangepast of verbeterd moeten worden om het ritme goed te krijgen (perfect hoeft niet!).
De kinderen starten met hun 'kladversie' meteen op het chromebook in tweetallen.
Ze zoeken de opdracht op in Google Classroom en openen het document.
Je wijst de kinderen op het toegevoegde youtube filmpje waarin een rapbeat is te horen.
https://www.youtube.com/watch?v=3CDYxLUls3g (simple rap beat).
Laat de kinderen deze beat horen via het digibord, zodat ze aan het ritme kunnen wennen.
Invoegen tabel:
- De leerkracht legt uit dat de kinderen zo een tabel gaan invoegen in hun document. Leg uit dat een tabel bestaat uit rijen en kolommen.
- Vervolgens ga je met de kinderen gezamenlijk via het digibord de tabel invoegen. De leerkracht doet dit voor op het digibord, de kinderen voeren dit uit op hun Chromebook.
- Daarna laat je op het digibord zien hoe je de kleuren invoegt in de tabel. De kinderen voeren dit uit. Zie ook voorbeeld in de schrijfhulp.
- De leerkracht laat zien hoe je de lijn in rij één verwijdert door cellen samen te voegen. De kinderen voeren dit uit.
- De leerkracht laat zien hoe je tekst toevoegt.
- De leerkracht laat zien hoe je nog één of meerdere rijen toevoegt voor kinderen die dit willen.
De kinderen gaan aan de slag met hun rap. Ze gebruiken de splitters en de koptelefoon om zelf naar het audiofragment te luisteren en te bepalen of hun rap goed klinkt.
Afsluiting/evaluatie:
Voordat de kinderen hun rap inleveren controleren ze hun rap via de 'nakijkhulp'.
De rap wordt nagekeken door de leerkracht. De leerkracht geeft via Google Classroom een reactie op de rap en geeft aan waar iets nog moet worden verbeterd of aangepast. De leerkracht geeft aan de kinderen door wanneer hun rap is nagekeken.
De kinderen openen hun rap in Google Classroom. Ze lezen de opmerkingen van de leerkracht en verbeteren zo nodig hun fouten of passen verbeteringen toe. De kinderen leveren opnieuw hun rap in via Google Classroom bij de leerkracht. De leerkracht beoordeelt de rap met een cijfer. De leerkracht geeft aan de kinderen door als hun cijfer in Google Classroom staat. De kinderen zoeken hun cijfer op in Google Classroom.
De rap wordt geprint door de leerkracht. De rap kan aan hun portfolio worden toegevoegd.
In les 18 dragen de kinderen hun rap voor aan de klas.
Datum publicatie: november 2024
Ga terug naar de homepage