Over deze les
Methode: Staal
Groep: 5
Thema: Nacht
Les: 8
Benodigdheden:
- Taalboek en werkboek
- Chromebook
- Google Presentaties (of eventueel Powerpoint)
- Eventueel Google Classroom
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld
Doelen taal
- Leerlingen leren hoe ze een spannend begin van een verhaal schrijven.
- Leerlingen leren hoe ze een bestaande tekst kunnen gebruiken als voorbeeld.
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT basisvaardigheden:
- Verkennen van mogelijkheden voor visuele en grafische vormgeving binnen app (fase 2).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- Leerlingen kunnen het thema van een Presentatie aanpassen.
- Leerlingen kunnen een passende afbeelding zoeken en de afbeelding als achtergrond te gebruiken.
Benodigde voorkennis
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
Volg de introductie zoals beschreven in de handleiding.
Instructie:
Bekijk het filmpje uit de instructie en bespreek 'Zo zit het!'; volg hierbij de handleiding.
Laat de leerlingen daarna enkele minuten werken aan opdracht 1 en 2. Ze hebben nu even geoefend met woorden die een tekst spannend/griezelig maken. Leg de opdracht uit: iedereen gaat zo een spannend begin van een verhaal schrijven en bij opdracht 2 heb je daar al over nagedacht. Je mag dus, net als bij de uitleg, een bestaande tekst gebruiken en deze zelf spannender maken. We doen dit echter niet in het werkboek, maar in een Google Presentatie. Je kiest daarbij een passend thema (hiermee wordt de lay-out van de Presentatie bedoeld.) Open zelf als voorbeeld een Presentatie en laat zien dat je aan de rechterkant direct een kleurenthema kan kiezen. Welke passen wel/niet bij een griezelig verhaal? Laat ook zien dat je via de menuknop Thema (eventueel Dia - Thema bewerken) altijd nog meer wijzigingen kunt aanbrengen.
Vertel dat:
- Op de eerste dia de titel van het spannende verhaal wordt gezet (dit kan ook juist als laatst gedaan worden)
- Op de volgende dia de tekst wordt getypt. Denk hierbij aan het maken van goede zinnen met hoofdletters/punten. Denk ook aan het gebruiken van griezelige/spannende woorden.
- Op de derde dia een afbeelding op achtergrond moet worden gezet. Dit doe je door bij de menuknop Achtergrond (eventueel Dia - Achtergrond) te kiezen voor Afbeelding kiezen en dan Google Afbeeldingen. Daar typ je een zoekwoord, selecteer de afbeelding naar keuze en voeg in. De afbeelding verschijnt nu als achtergrond terwijl het tekstvak in de dia er nog gewoon staat.
- Ga nu naar dia twee, selecteer en kopieer de tekst die je getypt hebt (jouw spannende begin van een verhaal) en plak deze in dia 3. Kopiëren en plakken kan via CTRL+C en CTRL+V ofwel via de rechtermuisknop of menubalk.
Wanneer de tekst onleesbaar is doordat de achtergrond bijvoorbeeld donker is en de letters zwart, dan kun je de tekstkleur aanpassen. Dit doe je door het selecteren van de tekst en een andere kleur te kiezen in de menubalk (doe dit indien nodig voor). Je hebt nu dus twee keer jouw tekst: een keer 'gewoon' en een keer met achtergrond. Je ziet nu dat jouw tekst (als het goed is) met zo'n achtergrond erbij nog spannender is geworden!
Verwerking:
De leerlingen loggen in op een chromebook (of desgewenst ander device), openen een nieuwe Google Presentatie óf zoeken de klaargezette lege Presentatie op in Google Classroom wanneer de leerkracht deze vooraf heeft klaargezet.
Leerkracht zet bovenstaande stappen/aandachtspunten ter herinnering op het digibord. Leerlingen volgende stappen en maken hun tekst met achtergrond.
Afsluiting/evaluatie:
Leerlingen delen de Presentatie met de leerkracht of uploaden deze in Google Classroom. Wanneer de leerkracht vooraf een lege Presentatie had klaargezet, kan deze digitaal worden ingeleverd.
De leerkracht kan enkele leerlingen hun tekst klassikaal laten voorlezen, of in tweetallen/groepjes in kleinere setting. De leerkracht kan bespreken welke woorden de tekst echt spannend maken en al dan niet een beoordeling geven.
Datum publicatie: juni 2024
Ga terug naar de homepage