Staal Taal - groep 5 - Noodweer - les 8: Beschrijf extreme weersomstandigheden bij een foto

Staal Taal - groep 5 - Noodweer - les 8: Beschrijf extreme weersomstandigheden bij een foto

Over deze les

Methode: Staal

Groep: 5

Thema: Noodweer

Les: 8

Benodigdheden:

  • Digibord + Gynzy/taalmethode
  • Chromebook
  • Taalboek
  • Google Classroom
  • Format voor de opdracht (zie bijlage)

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Doelen taal

  • De kinderen leren wat zij zien op zo’n manier te beschrijven dat iemand die er niet bij is het zich toch voor kan stellen.

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT-Basisvaardigheden:
    • Gebruiken van de basisfunctionaliteit van apps voor tekeningen, tekst en presentaties (fase 2).

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • De leerling kan een foto in een Google Document bewerken (vergroten/verkleinen, verplaatsen en/of verwijderen).

Benodigde voorkennis

  • De leerling kan zelfstandig inloggen en in Google Classroom de juiste opdracht vinden.
  • De leerling kan tekst vetgedrukt maken.
  • De leerling kan zelf op het toetsenbord diverse leestekens vinden en typen.

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

In dit thema gaat het steeds over noodweer en bijzondere of extreme weersomstandigheden. Laat leerlingen diverse soorten noodweer/extreme weersomstandigheden benoemen en schrijf deze op het bord. Variant: schrijf vooraf zelf diverse termen op het bord en laat leerlingen bedenken wat deze woorden met elkaar gemeen hebben. 

Instructie:

Vandaag maken we een bericht aan een vriend of tante die ergens anders woont en beschrijven het weer op de foto.

De leerkracht zet vooraf het format klaar via Google Classroom. Kies bij instellingen voor 'Kopie voor elke leerling'.

Volg de instructie zoals deze in de handleiding beschreven staat. Bekijk de video en bespreek hoe je nu iets op een zodanige manier kunt beschrijven dat het voor een ander duidelijk is. Geef zelf een duidelijk en een heel onduidelijk voorbeeld, zoals: "In Nederland is het mooi weer. Dat is fijn om te spelen." / "Vandaag is het erg zonnig en warm. We kunnen zonder jas naar buiten en de lucht is helemaal blauw, geen enkele wolk te zien!" Bij welke voorbeeld kun je je beter een voorstelling maken?
Bespreek dan de aandachtspunten uit het werkboek:

  • Gebruik voorbeelden die een ander kent.
  • Gebruik woorden voor vorm en kleur.
  • Gebruik woorden als groot, erg lang etc.

Vertel de leerlingen dat zij zo een foto uit een paar voorbeelden van extreem weer mogen kiezen. Ze verwijderen de andere foto’s (doe eventueel voor hoe dit moet) en maken de gekozen foto groter. Ze typen dan onder de foto een bericht aan een vriend of tante die ergens anders woont en beschrijven het weer op de foto zo duidelijk mogelijk. Hierbij is het belangrijk dat je hele zinnen typt en hoofdletters en punten gebruikt.

Wanneer het bericht klaar is, bedenken leerlingen een passende titel. Ze maken deze vetgedrukt (laat zien hoe je dit doet).

Laat zien dat je een foutje eenvoudig kunt herstellen met de knop 'ongedaan maken' of CTRL+Z, wanneer ze per ongeluk een verkeerde foto of stuk van de tekst hebben gewist.

Verwerking:

Leerlingen loggen in en maken via Google Classroom een kopie van het format voor de les. Daarin kiezen zij één van de foto's en verwijderen de andere foto's. De gekozen foto maken ze groter (en kan eventueel worden verplaatst). Ze typen de tekst en bedenken een passende titel en maken deze vetgedrukt.

Afsluiting/evaluatie:

Laat leerlingen elkaars bericht lezen en goed bedenken of het duidelijk verwoord is.

Zet de volgende criteria op het bord:

  • Een duidelijke titel (vetgedrukt)?
  • Goede zinnen, geen losse woorden?
  • Hoofdletters en punten?

Hierna leven de leerlingen het werk in. Leerkrachten kunnen het werk via Google Classroom beoordelen.

Open bestand Staal taal groep 5 thema Noodweer les 8: beschrijf het weer


Datum publicatie: juni 2024

Ga terug naar de homepage

  • Het arrangement Staal Taal - groep 5 - Noodweer - les 8: Beschrijf extreme weersomstandigheden bij een foto is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-06-05 13:22:07
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
    Leerniveau
    PO groep 5;
    Eindgebruiker
    leraar
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    app noot muis, appnootmuis, digitale geletterdheid, google documenten, groep 5, noodweer, praktische ict basisvaardigheden, staal, taal

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    App Noot Muis 2.0. (z.d.).

    SJABLOON OM TE KOPIEREN

    https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN