Staal Taal - groep 5 - Draaien - les 9/10/11: Handleiding schrijven bij zelfbedachte apparatuur

Staal Taal - groep 5 - Draaien - les 9/10/11: Handleiding schrijven bij zelfbedachte apparatuur

Over deze les

Methode: Staal

Groep: 5

Thema: Draaien

Les: 9/10/11

Benodigdheden:

  • Chromebook per leerling
  • Google Presentaties
  • Schrift/tekenpapier

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Doelen taal

  • De leerlingen laten zien dat ze visueel uitdrukking kunnen geven aan de werking van een apparaat (les 9).
  • De leerlingen houden bij het maken van de tekening rekening met een vooraf gestelde opdracht (les 9).
  • De leerlingen leren op een gestructureerde wijze te beschrijven hoe een reeds bestaand apparaat of een zelfbedacht apparaat werkt. Hierbij is de volgorde van handelingen van belang (les 11).
  • De leerlingen kunnen een naam bedenken voor het apparaat dat ze getekend hebben (les 11).

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

  • Praktische ICT-basisvaardigheden:
    • Ggebruiken van de basisfunctionaliteit van apps voor tekeningen, tekst en presentaties

Lesdoelen digitale vaardigheden

  • Leerlingen kunnen tekst gefaseerd laten verschijnen in Google Presentaties door gebruik te maken van animatie-effecten.

Benodigde voorkennis

  • Leerlingen weten wat een algoritme is: een reeks instructies die in een vaste volgorde worden uitgevoerd.
  • Leerlingen weten dat veel apparaten werken doordat ze gebruikmaken van een algoritme.

Lesomschrijving

Introductie/inleiding:

Les 9: Blik terug op de voorgaande lessen: het thema Draaien ging onder andere over apparaten. Vandaag bedenken leerlingen een nieuw apparaat. Wat zijn apparaten? Laat voorbeelden noemen.

Les 11: De leerlingen leren op gestructureerde wijze te beschrijven hoe een apparaat werkt. Hierbij is de volgorde van handelingen van belang.

Instructie:

Les 9:

Vandaagwordt een nieuw apparaat bedacht en getekend. Volg hierbij de handleiding van Staal. Vertel alvast dat leerlingen ook daadwerkelijk gaan bedenken en opschrijven hoe het apparaat werkt. Blik vooruit: in les 11 schrijven jullie een handleiding bij het zelfbedachte apparaat.

 

Les 10:

Leerlingen geven elkaar feedback op het ontworpen apparaat. Volg hierbij de handleiding van Staal.

 

Les 11:

Begin de les door klassikaal een bepaalde volgorde van een handeling te bespreken, bijvoorbeeld toiletgebruik, koken, tandenpoetsen of een ochtendritueel. Schrijf de stappen op. Wanneer een stap wordt overgeslagen, laat bewust ervaren dat dit 'misgaat' en laat zo de leerlingen ervaren dat het van belang is om geen stapjes te vergeten en de stapjes in de juiste volgorde te omschrijven. Bespreek waarom het belangrijk is om de stappen in de juiste volgorde te plaatsen.

Leg dan uit dat leerlingen in Google Presentaties de stappen van hun handleiding gaan schrijven, en dat ze leren deze stappen één voor één te laten verschijnen. Demonstreer hoe je dit met de knop 'animaties' kan toevoegen.

Verwerking:

In les 9 is een apparaat bedacht. Laat elke leerling nadenken over de precieze werking van de machine en de volgorde van de handelingen. Laat de leerlingen vervolgens een handleiding schrijven voor deze machine. Hierbij is de volgorde van de uit te voeren handelingen van belang. Laat hen hierbij gebruik maken van de begrippen "Eerst", "vervolgens", "als..., dan..." en "Tot slot" geef de machine ook een naam.

Zet elke stap in Google Presentaties in een nieuw tekstvak, waarna animaties kunnen worden toegevoegd.

Testen van de handleiding:
Laat de leerlingen hun handleiding voorleggen aan een medeleerling. De medeleerling test de handeling en gaat na of alles wat beschreven is ook helder is. Hij of zij gaat ervaren of de stappen in de juiste volgorde zijn geplaatst.

Afsluiting/evaluatie:

Sluit de les af door de leerlingen te laten reflecteren op wat ze hebben geleerd en gedaan tijdens de les. Stel bijvoorbeeld de volgende vragen:
- Wat hebben jullie geleerd over het beschrijven van de werking van een apparaat?
- Hebben jullie nog ideeën voor verbetering van de handleiding of de machine?

Laat een aantal leerlingen hun handleiding presenteren aan de rest van de klas en deze samen testen. Op die manier kunnen de leerlingen feedback geven en ontvangen en zien ze hoe anderen het hebben aangepakt. Als er nog tijd over is, kunnen de leerlingen ook hun eigen handleidingen verbeteren op basis van feedback.

Mogelijke vervolgactiviteiten over het inzetten van een algoritme:
https://www.lessonup.com/lesson/Qo4omssJS7HbiLAhu
https://www.lessonup.com/lesson/qubAiBu8asY3FGaBN


Datum publicatie: maart 2024

Ga terug naar de homepage

  • Het arrangement Staal Taal - groep 5 - Draaien - les 9/10/11: Handleiding schrijven bij zelfbedachte apparatuur is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2024-03-27 15:28:29
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze les digitale geletterdheid vervangt de methodeles.
    Leerniveau
    PO groep 5;
    Eindgebruiker
    leraar
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    app noot muis, appnootmuis, computational thinking, digitale geletterdheid, draaien, groep 5, praktische ict basisvaardigheden, staal, taal

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    App Noot Muis 2.0. (z.d.).

    SJABLOON OM TE KOPIEREN

    https://maken.wikiwijs.nl/196529/SJABLOON_OM_TE_KOPIEREN