Over deze les
Methode: Staal
Groep: 6
Thema: Ondergronds
Les: 8/9/10/11
Lesduur: vier keer 30-45 minuten.
Benodigdheden:
- Chromebook per leerling
- Internet
- Website mindmap: https://www.mindmeister.com/nl (je moet inloggen met je Google account)
- Informatieve websites:
- https://www.slimzoeken.nu/
- https://www.docukit.nl/
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk
Doelen taal
- Leerlingen leren hoe je informatie vindt over een onderwerp (les 8).
- Leerlingen leren hoe je een informatieve tekst schrijft (les 9).
- Leerlingen leren hoe je rekening houdt met de lezer (les 9).
- Leerlingen leren elkaars informatieve tekst te beoordelen en geven elkaar feedback (les 10).
- Leerlingen leren om te gaan met feedback en passen deze feedback toe (les 10).
- Leerlingen leren hoe je een titel en tussenkopjes maakt (les 11).
Digitale geletterdheid
Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid
- Praktische ICT-Basisvaardigheden:
- Inzetten van apps voor tekeningen, tekst, audio, video, presentaties en spreadsheets bij het leerproces (fase 3).
- Digitale informatievaardigheden:
- van digitale bronnen waarin bruikbare informatie te vinden is bij een informatievraag (fase 3).
Lesdoelen digitale vaardigheden
- Leerlingen kunnen een digitale tool inzetten om een mindmap te creëren.
- Leerlingen kunnen bruikbare informatie zoeken op het internet en kunnen door het stellen van vragen (op verschillende manieren, met verschillende software) digitale informatie inwinnen.
Benodigde voorkennis
- Leerlingen kunnen gevonden informatie beoordelen op betrouwbaarheid.
- Leerlingen kunnen de gevonden informatie verwerken in Google Documenten.
- Leerlingen kennen basale opmaakmogelijkheden in Google Documenten.
- Leerlingen kunnen online afbeeldingen vinden en downloaden (extra).
Lesomschrijving
Introductie/inleiding:
Vraag de groep: wat is ook alweer een informatieve tekst? Waar herken je deze aan?
Vertel: vandaag schrijven jullie een informatieve tekst met behulp van een mindmap. Wat is ook alweer een mindmap? Doe een stukje voor.
Instructie:
Les 8: Leerlingen kiezen in les 8 een onderwerp waar ze een informatieve tekst over willen schrijven. Het thema is ondergronds en er wordt gekozen uit verschillende onderwerpen. In deze les gaan de leerlingen een online mindmap maken via de website: https://www.mindmeister.com/nl, waar ze de informatie in clusteren.
Les 9: De leerlingen gaan met behulp de mindmap over het onderwerp informatie zoeken op het internet. Dit kan via Google, maar de leerlingen mogen ook gebruik maken van de websites: https://www.slimzoeken.nu en https://www.docukit.nl. De leerlingen moeten de gevonden informatie checken bij andere bronnen en dan verwerken in een verslag.
Les 10: Leerlingen geven elkaar tips en tops. Volg hierbij de methode/handleiding.
Les 11: Leerlingen ronden hun tekst af en voegen titel/tussenkopjes toe. Bespreek dat deze extra opvallen door ze bijvoorbeeld vetgedrukt te maken.
Verwerking:
Les 8: Na introductie en instructie gaan leerlingen aan de slag. Ze loggen in op een chromebook en gaan naar https://www.mindmeister.com/nl (de leerkracht kan deze link ook pushen of vooraf klaarzetten in Google Classroom). Het werkboek en bronnenboek kunnen gebruikt worden als stappenplan.
Les 9: Leerlingen typen hun informatieve tekst in Google Documenten.
Extra optie: De leerlingen zoeken bijpassende afbeeldingen en voorzien deze van een onderschrift.
Les 10 en 11: Leerlingen passen hun tekst waar nodig aan in Google Documenten. De leerkracht bespreekt hoe de tekst gedeeld wordt, per mail of via Google Classroom.
Afsluiting/evaluatie:
De leerlingen lezen het verslag aan elkaar voor, geven elkaar feedback en passen het verslag aan, daarna deelt de leerling het verslag met de leerkracht.
Datum publicatie: april 2024
Ga terug naar de homepage