Les 1: Het heelal
Introductie
Introductie
Het onderwerp 'Het Heelal' gaan we via deze website behandelen.
Jullie zullen in groepje werken aan opdrachten om een onderdeel van het heelal beter te begrijpen.
Uiteindelijk gaan jullie als klas samen de volgende vraag beantwoorden:
'Als de mensen ooit gaan leven op een andere planeet, hoe zou dat er dan uit zien?'
Het heelal
Leerdoelen
De leerling weet drie grote gebeurtenissen te benoemen tijdens het ontstaan in het heelal.
Lesplanning
Tijdsindeling |
Onderdeel |
Werkvorm |
Werkwijze |
00 - 05 min |
Binnenkomen |
Klaar voor de les |
Klassikaal |
05 - 08 min |
Introductie Project |
Uitleg met behulp van deze website |
Klassikaal |
08 - 15 min |
Samenwerken in rollen |
Uitdelen feedbackboekjes |
Klassikaal |
Uitleg |
Klassikaal |
Groepjes maken |
Klassikaal |
Uitdelen rollenkaartjes |
Klassikaal |
15 - 20 min |
Geschiedenis Heelal |
Uitleg |
Klassikaal |
20 - 35 min |
Opdracht maken |
Zelfstandig in groepjes |
35 - 40 min |
Tijdlijn nabespreken |
Klassikaal |
40 - 45 min |
Afronden |
Opruimen |
Zelfstandig in groepjes |
Feedback geven |
Zelfstandig in groepjes |
Voorbereiding docent
Onderdeel
|
Voorbereiding
|
Introductie project
|
- Overzicht van het project.
- De website op digibord.
- Link met de leerlingen gedeeld.
|
Samenwerken in rollen
|
- Kaartjes 'Samenwerken rollen leerlingen' geprint.
- Feedbackboekje per leerling uitgeprint.
|
Geschiedenis Heelal
|
- Bladen per groepje printen.
- A4papier + kleurpotloden.
- Tijdlijn uitprinten en ophangen.
- Inlezen opdracht/onderwerp voor de nabespreking.
|
Samenwerken
Tijdens dit project ga je samenwerken met klasgenoten.
Om dat goed te laten verlopen, krijgt iedereen één of twee rollen tijdens een les.
Tijdens de les voer je de taken uit die bij de rol horen.
Aan het eind van de les krijg je feedback over hoe jij je rol hebt uitgevoerd.
Feedback per les
Rollen
Tijdens de les zijn er 6 verschillende rollen te verdelen:
- Voorzitter
- Lezer en Schrijver
- Tijdsbewaker
- Materiaalbaas
- Zelfstandig-controleur
- Aanmoediger
Minder dan 6 leerlingen in een groepje?
Misschien bestaat uit jouw groepje niet uit 6 leerlingen.
Bedenk dan goed welke rollen er goed samen kunnen.
Beschrijving van de 6 rollen
Hieronder staan de afbeeldingen van de 6 rollen. De taak en de manier van praten staan hierin uitgeschreven.
Opdracht: Geschiedenis Heelal
Geschiendis van het Heelal
Met behulp van 3 opdrachten gaan jullie kijken naar het ontstaan van het heelal.
Dit doe je in groepjes van 3-4 leerlingen. De rollen verdelen jullie zelf.
Elke les heb je een andere rol.
Opdracht 1 - Zelfstandig in je groepje
Beantwoord de vragen op jullie bladen.
Opdracht 2 abc - Zelfstandig in je groepje
Beantwoord de vragen op jullie bladen.
Opdracht 2 d - Docent
Hieronder staan een aantal gebeurtenissen in het heelal.
De docent bepaald met welke gebeurtenis jullie gaan doorwerken.
Schrijf de gebeurtenis op op jullie blad.
Opdracht 2 e t/m j - Zelfstandig in je groepje
Beantwoord de vragen op jullie bladen.
Stap 1 en 2 - Zelfstandig in je groepje
Stap 1: Maak een tekening van de gebeurtenis die jullie hebben gekregen.
Stap 2: Hang jullie tekening op op de juiste plek van de tijdlijn.
Opdracht 3 - Zelfstandig in je groepje
Beantwoord de vragen op jullie bladen.
Nabespreking - Klassikaal
Als alle gebeurtenissen hangen, gaan jullie klassikaal de tijdlijn bespreken.
Voorbereiding docent
- Bladen per groepje printen (zie hieronder).
- A4papier + kleurpotloden.
- Tijdlijn uitprinten en ophangen (zie hieronder).
- Inlezen opdracht/onderwerp voor de nabespreking (zie hieronder).
Tijd over?
Les 2: Ons zonnestelsel
Leerdoelen
De leerling kan het verschil tussen een sterrenstelsel en een planetenstelsel uitleggen.
De leerling kan enkele planeten opnoemen die in ons zonnestelsel zitten.
De leerling kan het verschil tussen en zon, een planeet en een maan uitleggen.
Lesplanning
Tijdsindeling |
Onderdeel |
Werkvorm |
Werkwijze |
00 - 05 min |
Binnenkomen |
Klaar voor de les |
Klassikaal |
05 - 15 min |
Samenwerken in rollen |
Rollen doornemen |
Klassikaal |
Zelfreflectie opdracht invullen |
Individueel |
15 - 25 min |
Heelal - begrippen |
Filmpjes kijken |
Klassikaal |
25 - 35 min |
Puzzel uitknippen en maken |
Zelfstandig in groepjes |
35 - 40 min |
Puzzel nabespreken |
Klassikaal |
40 - 45 min |
Afronden |
Opruimen |
Zelfstandig in groepjes |
Feedback geven |
Zelfstandig in groepjes |
Onderdeel |
Voorbereiding |
Samenwerken in rollen |
- Rollen zichtbaar op smartboard
- Rollenkaartjes (uitdelen)
- Feedbackboekjes (uitdelen) |
Heelal - begrippen |
- Filmpjes afspelen op smartboard.
- Puzzel uitgeprint.
- Scharen voor leerlingen
- Antwoorden weten voor nabespreking
|
Heelal - begrippen
Tijd over?
Bekijk met de leerlingen de rekenopdrachten van les 3 en laat ze alvast een keuze maken.
Dan kan jij de juiste hoeveelheid materiaal klaar zetten.
Les 3: Rekenen in het Heelal
Leerdoel
Rekenopdracht 1: Gewicht op verschillende planeten
De leerling kan de zwaartekracht op andere planeten uitrekenen.
Rekenopdracht 2: Een jaar op Mercurius
De leerlingen kan berekenen hoe lang een dag en/of jaar op Mercurius duurt.
Rekenopdracht 3: Afstanden in het zonnestelsel
De leerling kan met de lichtsnelheid rekenen.
Lesplanning
Tijdsindeling |
Werkvorm |
Werkwijze |
0 - 5 min |
Klaar voor de les |
Klassikaal |
5 - 10 min |
Uitleg per rekenopdracht |
Klassikaal |
10 - 25 min |
Rekenopdracht maken |
Zelstandig in groepjes |
25 - 30 min |
Voorbereiding nabespreking |
Zelfstandig in groepjes |
30 - 40 min |
Rekenopdracht nabespreken |
Klassikaal |
40 - 45 min |
Opruimen + Feedback medeleerlingen |
Zelfstandig in groepjes |
Voorbereiding docent
- Printen werkbladen van de verschillende rekenopdachten. Print een aantal uit als je nog niet weet wat de groepjes kiezen.
- Rekenopdracht 1: spullen klaar zetten voor eerste opdracht (bak met 6 dezelfde, zware voorwerpen). Regel een aantal bakken als je nog niet weet wat de groepjes kiezen.
- Rekenopdracht 2: scharen
Rekenopdracht: Gewicht op verschillende planeten
Rekenopdracht: Een jaar op mercurius
Rekenopdrachten
Kies een opdracht
Jij kiest met jouw groepje 1 van de onderstaande rekenopdrachten uit.
Lees goed de opdrachten door en beantwoord de vragen.
Aan het eind van de les zullen jullie de opdrachten nabespreken.
Opdracht 1: Gewicht op verschillende planeten
Als jij kiest voor deze opdracht ga jij onderzoeken wat het verschil is tussen de zwaartekracht op aarde en de zwaartekracht op andere planeten.
Jij gaat starten met een kleine practische opdracht en zult daarna de vragen op het werkblad beantwoorden.
Het werkblad kan je hieronder vinden, maar jouw docent heeft het blad ook voor je uitgeprint.
Gewicht op verschillende planeten - werkblad
Opdracht 2: Een jaar op Mercurius
Als je kiest voor deze opdracht ga je onderzoeken hoe lang een jaar en een dag op Mercurius duren.
Je zult een aantal vragen op een werkblad beantwoorden en voor één opdracht zal je moeten knippen en plakken.
Het werkblad staat hieronder, maar heeft jouw docent al geprint.
Een jaar op Mercurius - werkblad
Opdracht 3: Afstanden in het zonnestelsel
Als je kiest voor deze opdracht, ga je eerst informatie verzamelen met het onderstaande filmpje. Hieruit haar de de afstanden tussen de aarde en verschillende hemellichamen.
Daarna ga je uitrekenen hoe lang het licht van dat hemellichaam erover doet om de aarde te bereiken.
Het werkblad dat jij hiervoor nodig hebt staat hieronder, maar heeft jouw docent ook al geprint.
Filmpje bij opdracht 3: https://schooltv.nl/video/hoe-groot-is-het-heelal-er-komt-geen-eind-aan/playlist/123/
Nabespreken van de opdrachten
Terugkijken naar de opdrachten
De opdrachten kunnen op verschillende manieren worden nabesproken.
Kies er eentje uit die het best past bij de klas.
Laat elk onderdeel niet langer dan 1 minuten duren.
Samenvatting
De docent wijst één groepslid aan die een samenvatting geeft van de gemaakte opdracht en de uitkomst daarvan.
Demonstratie
De docent wijst één groepslid aan die een onderdeel van de opdracht voordoet aan de groep.
Leuk/niet leuk
De docent wijst één groepslid aan die uitlegd wat er leuk en wat er niet leuk was aan de opdracht. Als uitbreiding kan de leerling ook gevraagd worden hoe de opdracht verbeterd kan worden.
Les 4: Leven op Mars - project starten
Project: Eten verbouwen op Mars
Project: Atmosfeer op Mars
Project: Robot op Mars
Project: Zonnestelsel namaken
Project: Mars-landschap namaken
Project: Wat is leven?
Project: Een zachte landing
Les 4: Leven op Mars - project doorzetten
Les 5: Leven op Mars - project afronden
Les 6: Leven op Mars - project presenteren
Eindproduct vormen
Presentatie met een Powerpoint
Met deze vorm van presenteren gebruik je een Powerpoint om het product uit te leggen.
TIPS bij het maken van een PowerPoint:
- Zet weinig informatie op 1 dia.
- Heb je veel informatie te presenteren? Verdeel dit over verschillende dia's.
- Gebruik dezelfde lay-out in alle dia's.
- Gerbuik dezelfde kleur voor de tekst.
- Maximaal 2 verschillende kleuren op 1 dia.
- Een gekleurde achtergrond met witte tekst is beter te lezen dan een witte achtergrond met zwarte letters.
- Wissel tekst af met afbeeldingen waarbij je iets kan vertellen.
- Als er veel tekst staat op een slide, gaat het publiek lezen en niet naar jou luisteren.
- Gerbuik niet te veel speciale effecten in de PowerPoint.
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Presentatie met een Poster
TIPS bij het maken van Poster
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Presentatie met een Demonstratie + Uitleg
Met deze vorm van presenteren gebruik je een Demonstratie om het product uit te leggen.
TIPS bij het maken van een Demonstratie:
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Presentatie met een Quiz + Uitleg
Met deze vorm van presenteren gebruik je een Quiz om het product uit te leggen.
Je kan alleen een Quiz afnemen als leerlingen al iets weten over een onderwerp.
Daarom moet je zeker weten dat de leerlingen al voorkennis hebben, of jij moet ze nog informatie geven.
TIPS bij het maken van een Quiz:
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Presentatie met een Filmpje
Met deze vorm van presenteren gebruik je een Filmpje om het product uit te leggen.
TIPS bij het maken van een Filmpje:
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Presentatie met een ..........
Met deze vorm van presenteren gebruik je een ......... om het product uit te leggen.
TIPS bij het maken van een ......... :
Let bij de presentatie op de volgende vier punten:
- Rolverdeling tijdens de presentatie.
- Vormgeving van de presentatie.
- Inhoud van de presentatie.
- De presentatie is leuk voor de doelgroep.
Leuke afsluiting
Extra opdrachten
Horoscoop
Een groep sterren
Als je op een helder nacht naar boven kijkt, zie je verschillende sterren. Om elke ster draaien verschillende planeten en manen. Een ster, zijn planeten en manen bij elkaar noem je een planetenstelsel. Een groep planetenstelsels bij elkaar noem je een sterrenstelsel.
Ons planetenstelsel
Wij leven op de planeet aarde. De aarde draait met een aantal andere planeten om onze zon. Daarom noemen wij dit planetenstelsel ook wel het zonnestelsel.
Bronnen