Lego WeDo 2.0 Les 3 Ontwerp je eigen algoritme

Lego WeDo 2.0 Les 3 Ontwerp je eigen algoritme

 Les 3 ontwerp bij je eigen robot nu ook je eigen algoritme-fase 2
Les 3 ontwerp bij je eigen robot nu ook je eigen algoritme-fase 2

Les 3 We maken in 2 tallen een algoritme met kaartjes en testen dit bij elkaar uit.

Fase 1/ Fase 2/ Fase 3/ Fase 4/ Fase 5

Lesduur: max. 60 minuten

Houd rekening met het aanbod en de concentratie van de groep waar je mee aan de slag gaat. Met name voor leerlingen die meer moeite hebben met verwerken van de lesstof/opdrachten.

Korte samenvatting
Hoe laat je een robot nou lopen/bewegen?
Dat doet hij dus niet zomaar.
Hiervoor heb je 'commando' woorden nodig, met een moeilijk woord een algoritme, die ervoor gaan zorgen dat jouw robot jouw opdracht netjes gaat uitvoeren.
In deze les zijn de leerlingen zelf afwisselend 'robots en programmeurs'.
Jullie schrijven opdrachten op kaartjes (het algoritme) en gaan dit in tweetallen oefenen.
 
Als inspiratie kun je dit filmpje laten zien: https://youtu.be/ngHmlg0QR1Q
 

Informatie vooraf

Doelen digitale vaardigheid

Algoritmes en procedures.

  1. Kennismaken met de betekenis van het begrip 'algoritme'
  2. Ervaren dat een algoritme een lijst van instructies is die leidt tot een bepaald resultaat.
  3. Begrijpen dat computerprogramma's iets uitvoeren door het volgen van precieze en ondubbelzinnige instructies.
  4. Maken van een simpel algoritme in een concrete situatie met een vaste van te voren bepaalde set instructies.
 

 

Lesdoelen
  1. Leerlingen werken samen aan het maken van een algoritme en kunnen dit omzetten in een visueel patroon.
  2. Hierna kan iedere leerling het gemaakte patroon nalopen/op commando zich verplaatsen.
  3. Op deze manier leren de leerlingen het begrip om te zetten, en in te zetten in de juiste context.

 

Benodigdheden

 

Koppeling met andere vakken
 
Denk aan:
Communiceren/samenwerken
Rekenen
Mondelinge taal (codeertaal)
Routes ('kaarten' lezen)
Schriftelijke taal

 

Voor de les

Stap 1: Introductie

Introductie- 15 minuten

  1. Aflevering van het Klokhuis Dansen met Do: Popping/Robot | https://youtu.be/gVT9A9i6Af4 Na afloop met de leerlingen een korte terugblik over de inhoud.
  2. En nu zelf even dansen ( in het Engels) https://youtu.be/_0EpYPSrjCE
  3. Popping robot dans met les uitleg: https://youtu.be/SlcsJ_Qb05Y

Hu, algoritme wat is dat?

Zo betalen algoritmes jouw wereldbeeld

Stap 2: Produceren

Produceren- 30 minuten ( extra verlenging of extra tijd inzetten)

  • De leerlingen gaan met hun ontwerp aan de slag.
  • Vooraf bespreken ze met elkaar wat handige tips zijn om hun robot 'tot leven te brengen'.

 

  • TIP groep 5:Ze kunnen eerst een prototype maken als ze dit fijn vinden!

Stap 3: Presenteren

Presenteren- 15/ 20 minuten kijkend naar de groep/samenstelling (klas/leeftijd)

Per tweetal kunnen de leerlingen bij deze les 1 algoritme laten zien.

De anderen mogen na afloop reageren op de presentatie waarbij het er om gaat of de routing en inventiviteit klopte. Waarbij de makers eerst aan de beurt zijn om iets over het proces te vertellen.

Vooruitkijkend kunnen ze ook nog tips meegeven richting het ontwerp van de WE DO.

Differentiatie

Inspiratie robots bij de Zweedse HCT

Chip the robothond

professionalisering voor de leerkracht.

Voor de leerkracht

Als leerlingen het lastig vinden om zelf een codeercode te ontwerpen kun je deze als voorbeeld laten zien en eventueel laten gebruiken.

Stimuleer ze wel om (met deze als voorbeeld) misschien nu een eigen idee hebben om te maken. Ik heb deze zelf in word gemaakt. 

TIP: je kunt ook vooraf foto's maken van je leerlingen en deze in kleine fotootjes printen en uitdelen. Ze kunnen zo zichzelf in een code/algoritme plakken.

LessonUp les programmeren.
Achtergrond informatie om vooraf te bekijken voordat je met je leerlingen aan de slag gaat.

  • Het arrangement Lego WeDo 2.0 Les 3 Ontwerp je eigen algoritme is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2022-11-29 10:32:23
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    In deze les bedenken de leerlingen hoe ze hun zelfgemaakte robot kunnen laten bewegen. Ook oefenen zij met algoritmes door middel van offline programmeren met richting- en opdrachtkaarten. Fase 2
    Leerniveau
    PO groep 3; PO groep 4; PO groep 5;
    Leerinhoud en doelen
    Techniek; Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur en 40 minuten
    Trefwoorden
    algoritme, computational thinking, digitale geletterdheid, lego wedo, programmeren, robot, steam

    Bronnen

    Bron Type
    Hu, algoritme wat is dat?
    https://youtu.be/vmq6Rehhl6Q
    Video
    Zo betalen algoritmes jouw wereldbeeld
    https://www.youtube.com/watch?v=RZkZ-PLJzas
    Video
    Inspiratie robots bij de Zweedse HCT
    https://youtu.be/NhZ9dEqTDQQ
    Video
    Chip the robothond
    https://youtu.be/fSByydx1JdU
    Video
    LessonUp les programmeren.
    https://youtu.be/_0EpYPSrjCE
    Link
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.