Les 05- Programmeer de Bee-Bot- Op een mat

Les 05- Programmeer de Bee-Bot- Op een mat

Les 5- Programmeer de Beebot- Op een mat

Fase 1/ Fase 2

Lesduur: 34/40 minuten

Korte samenvatting

In deze les gaan we het programmeren van de Beebot combineren met andere vakken. We werken met een transparante mat. Met de kaarten in de mat werken we aan een vooraf gekozen lesdoel.
Deze les volgt op de basisles. Jij en de klas hebben al enige ervaring met de Beebot opgedaan.

Deze les kun je het beste uitvoeren in een kleine kring/ met een klein groepje.

Informatie vooraf

Doelen digitale vaardigheid

Computational thinking
  • Op volgorde zetten van instructies of regels (als basis van een sequentieel algoritme)
  • Opvolgen van logische reeksen van instructies (zowel sequentieel als herhalend)
  • Geven van een reeks instructies aan een ander (mondeling of via symbolen) voor het uitvoeren van een bepaalde taak

 

Lesdoelen
  • De kinderen leren werken met de Beebot op een transparante mat.
  • Ze leren de Beebot programmeren, waarbij ze gebruik leren maken van de pauzeknop.

 

Benodigdheden
Voor elk groepje:
  • Transparante mat (4 x 4 of 5 x 6)
  • 1 Beebot
  • Set richtingskaartjes
  • Set kaarten voor in de transparante mat (zie ook professionalisering)

Open bestand Richtingkaarten Beebot

Open bestand Beebotkaarten Op de boerderij


 

Koppeling met andere vakken
  • Rekenen: De leerlingen leren eenvoudige meetkundige problemen op te lossen (kerndoel 32).
  • Andere doelen zijn afhankelijk van de set kaarten die je kiest voor de mat.

 

Voor de les
  • Print de richtingskaartjes als je dat nog niet gedaan hebt bij de basisles. Je hebt een set  nodig met 20x vooruit, 10x draai naar links / rechts, 5 x achteruit, 1 x start/ wissen/ pauze.
  • Print een set kaarten passend bij het leerdoel waaraan je wilt werken. Stop de kaarten in de mat. Afhankelijk van het niveau van de kinderen vul je alle vakken of laat je er meer of minder leeg.

Stap 1: Introductie

Introductie- 10 minuten

Zet de Beebot op de tafel (of de grond) in het midden van de kring, op de transparante mat waar de kaarten al in zitten.

Introduceer het onderwerp/ lesdoel (van de kaarten die in de mat zitten, bijvoorbeeld telreeks tot 10), zoals je dat normaal gesproken ook zou doen. Oefen kort met het lesdoel.

Vertel dat jullie dit keer gaan oefenen, samen met de Beebot. Doe een paar opdrachten samen waarbij een kind de Beebot programmeert naar de juiste kaart. Indien de kinderen vaardig genoeg zijn, leer je ze werken met de pauzeknop (zie differentiatie).
 

Stap 2: Produceren

Produceren- 15/20 minuten

Na de introductie gaan de kinderen in tweetallen aan de slag met de Beebot.
Ze oefenen daarbij verder met het lesdoel. De kinderen gaan zelfstandig aan de slag.

Stap 3: Presenteren

Presenteren- 5 minuten

Laat de kinderen na afloop kort vertellen hoe het werken met de Beebot ging.
Aansluitend bij het lesdoel kun je nog een kort spelletje doen om het leerdoel nogmaals terug te laten komen.

Differentiatie

Zijn de kinderen voldoende vaardig met de Beebot, dan kun je het moeilijker maken.
Laat zien hoe je de Beebot langs meerdere doelen kunt programmeren (zie video De Pauzeknop gebruiken bij Professionalisering).

Stel, je werkt aan telreeks tot 10. De kinderen pakken het opdrachtkaartje 5. Vraag de kinderen om de Beebot te programmeren naar 1 minder dan 5, de 5 en 1 meer dan 5. Laat ze hierbij de pauzeknop gebruiken.

Professionalisering

Voor de leerkracht

  • Je kunt op diverse plekken kaarten voor de Beebot downloaden. Bijvoorbeeld op https://www.mirandawedekind.nl/beebot/.
  • Je kunt de kaarten ook zelf maken met het programma Canva. In de video hieronder leer je hoe je dat kunt doen.

Maak Beebotkaarten in Canva

  • Bekijk de video "De pauzeknop gebruiken"

Hoe gebruik je de pauzeknop?

Vervolg activiteiten

Zijn de kinderen vaardig in het programmeren van de Beebot op de mat?
Laat ze dan de uitdaging uitgaan met andere manieren om de Beebot te programmeren:

  • Les: Met concrete materialen
  • Les: Beebot challenges
  • Les: Bouw een parcours
  • Les: De Beebot rijdt een route
  • Les: Dansen
  • Les: Verteltafel
  • Het arrangement Les 05- Programmeer de Bee-Bot- Op een mat is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Laatst gewijzigd
    2023-11-07 17:11:44
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    In deze les gaan we het programmeren van de Bee-Bot combineren met andere vakken. We werken met een transparante mat. Met de kaarten in de mat werken we aan een vooraf gekozen lesdoel. Deze les volgt op de basisles. Jij en de klas hebben al enige ervaring met de Bee-Bot opgedaan. Deze les kun je het beste uitvoeren in een kleine kring/ met een klein groepje kinderen.
    Leerniveau
    PO groep 3; PO groep 1; PO groep 2;
    Leerinhoud en doelen
    Computervaardigheden/ICT;
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    0 uur en 40 minuten
    Trefwoorden
    bee-bot, beebot, computational thinking, digitale geletterdheid, fase 1, fase 2, kleuters, middenbouw, programmeren

    Bronnen

    Bron Type
    Maak Beebotkaarten in Canva
    https://youtu.be/_U6oRXU3yvw
    Video
    Hoe gebruik je de pauzeknop?
    https://youtu.be/wzXt8V-Q8c4
    Video

    Gebruikte Wikiwijs Arrangementen

    PCOU Willibrord- Link030. (z.d.).

    sjabloon computational Thinking

    https://maken.wikiwijs.nl/176188/sjabloon_computational_Thinking