Blended Leren

Blended Leren

Planning

Les 1

- Wikiwijs doorlezen

- Maken van een mindmap

- Kennisclip kijken

- Uploaden van de mindmap

- Opdrachten maken 

- Kennisclip maken 

- Uploaden van de kennisclip

Les 2

- Beoordelen van de kennisclips van de andere groepjes

- Maken van de formatieve toets 

- Enquete voorbereiden + starten 

- Gegevens verzamelen 

Les 3

- Gegevens verwerken in een kort verslag

- Resultaten delen met groepsgenoten

- Een filmpje maken met daarin de conclusies

- Filmpje uploaden

- Feedback geven aan twee andere groepjes

- Feedback verwerken in het verslag + inleveren

 

Leerdoelen

Leerdoelen

Onthouden

De leerling kan redenen voor werkloosheid noemen.

De leerling kan verschillende soorten werkloosheid uit elkaar houden.

De leerling kan de oorzaak van werkloosheid herkennen.

Begrijpen

De leerling kan in eigen woorden vertellen hoe de arbeidsmarkt in elkaar zit.

De leerling kan aangeven welke problemen werkloosheid kunnen veroorzaken.

De leerling kan oplossingen herkennen tegen werkloosheid.

Toepassen

De leerling kan beschrijven wat het UWV te maken heeft met werkloosheid.

De leerling kan een overzicht geven van de regels die de overheid maakt ten behoeve van werkloosheid.

De leerling kan schatten wat bepaalde gebeurtenissen voor invloed hebben voor de toekomst.

Analyseren

De leerling kan een enquête ontwerpen die betrekking heeft op de arbeidsmarkt.

De leerling kan een enquête uitvoeren die betrekking heeft op de arbeidsmarkt.

De leerling kan problemen opsporen aan de hand van de uitwerking van een enquête.

Evalueren

De leerling kan het werk van andere leerlingen correct beoordelen en voorzien van feedback.

De leerling kan zijn conclusies verdedigen aan de hand van data.

De leerling kan klasgenoten adviseren over het opgeleverde materiaal.

Creëren

De leerling kan het onderwerp de arbeidsmarkt uitleggen aan de hand van een zelfgemaakte kennisclip.

De leerling kan een oplossing geven voor de huidige problemen op de arbeidsmarkt.

De leerling kan een advies geven aan een groep werkloze mensen hoe zij een baan kunnen vinden.

Les 1

Thuis

Wikiwijs doorlezen

Voordat je begint met de opdracht is het verstandig om de wikiwijs pagina even goed door te lezen. Zo kom je erachter wat er de komende lessen van je verwacht wordt en natuurlijk wat jij kan verwachten!

 

Mindmap maken

We beginnen met het maken van een mindmap om te kijken wat we allemaal al weten. Deze mindmap maak je op een a4 papier. Hoe hij eruit komt te zien mag je helemaal zelf weten. Maak de mindmap over paragraaf 1 van hoofdstuk 6.

Als je klaar bent maak je een foto van de mindmap. Later ga je deze nog nodig hebben!

 

Kennisclip bekijken

Bekijk onderstaande kennisclip over de arbeidsmarkt.

Mindmap uploaden

Nu is het tijd om je gemaakte Mindmap te delen met je klasgenoten. Dit kun je doen door op de volgende link te klikken: https://padlet.com/0947750/hevmmw126qj7hqs6

 

Rechtonderin zie je een plusje. Daar klik je op en vervolgens selecteer je jou gemaakte foto.

 

In de les

In groepjes werken aan de opdrachten

Als het goed is hebben jullie ondertussen al een goed beeld bij gevraagde stof van paragraaf 1. Het is nu tijd om je boek open te slaan en samen met je groepje aan de slag te gaan met de opgaven.

 

Maken van een kennisclip

Ook hebben jullie al eens gekeken naar een kennisclip over paragraaf 1. Nu gaan jullie zelf aan de slag met het maken van een kennisclip. Deze kennisclip moet gaan over paragraaf 2. Het is dus als eerste van belang dat je het onderwerp goed doorneemt met je groepje. Als er vragen zijn probeer ze dan eerst zelf op te lossen, dan met je groepje en als je er nog niet uitkomt kun je de docent om hulp vragen. Het volgende moet in de kennisclip komen.

- Introductie

- Het hoofdonderwerp behandeld

- Oefening voordoen

- Afsluiting

Tips:

  • Je kunt je scherm opnemen met Screen-cast-o-matic.
  • Er zijn allerlei handige apps waarmee je video's kunt bewerken.
  • Zorg ervoor dat de taken goed verdeeld zijn.

Kennisclip uploaden

Als je klaar bent met maken van je filmpje kun je deze uploaden op Youtube. Zorg ervoor dat je de video op verborgen of prive zet zodat alleen mensen met een link deze kunnen zien. Je deelt de link vervolgens weer op Padlet. De Padlet kun je hier vinden.

https://padlet.com/0947750/k4pk7eod5uckgsxy

Les 2

Thuis

Beoordeel de kennisclips van de andere groepjes met een cijfer

Ondertussen heeft ieder groepje een kennisclip geupload. Nu is het de bedoeling dat je op minimaal 2 groepjes feedback gaat geven. Deze feedback kun je geven op de Padlet.

https://padlet.com/0947750/k4pk7eod5uckgsxy

 

Je feedback moet het volgende bevatten: 

- Een cijfer van 0-100

- 2 Punten die jij erg positief vond

- 2 Punten die misschien beter konden met daarbij 2 ideeën hoe dat beter zou kunnen. 

 

 

Maak de formatieve toets

 

 

Toets: Formatieve toets 1 + 2

Start

In de les

Start een enquête naar de arbeidsmarkt

Op dit moment hebben jullie veel geleerd over de arbeidsmarkt. Nu is het tijd om de theorie te gaan vergelijken met jullie praktijk. Hiervoor gaan jullie individueel een enquête opstarten. Je mag wel met je groepsgenoten de vragen verzinnen!

Zorg ervoor dat je minimaal 15 vragen bedenkt die te maken hebben met de arbeidsmarkt. 

  • Minimaal 5 vragen die iets zeggen over de persoon die hem invult. 
  • Minimaal 5 vragen die iets zeggen over het arbeidsverleden van de persoon die hem invult. 
  • Minimaal 5 vragen die iets zeggen over de toekomst van de persoon die hem invult. 

Je kunt de enquête makkelijk maken via microsoft forms. Een uitgebreide instructie hiervan vind je in het filmpje hieronder. 

Zet de enquête online

Dus het is jullie gelukt om een enquête te maken? Dan is het nu tijd om deze online te delen met jouw kennissen, vrienden, familie, kennissen van kennissen. Je kunt dit doen door de link van je enquête te delen op social media, groepsapps, brievenbussen of andere creatieve manieren. Probeer in ieder geval minimaal 20 reacties te verzamelen voor de volgende les!

Les 3

Thuis

Verzamel en verwerk de gegevens van de enquête

Zo de enquête staat online, afwachten dus... Nou niet echt. Je moet er eerst voor zorgen dat genoeg mensen hem hebben ingevuld. Ga hier zelf achteraan. Als 20 mensen je enquête hebben ingevuld ben je klaar om door te gaan naar de volgende stap.

Het is nu tijd om je gegevens zo goed mogelijk te verwerken. Dit doe je door een verslag te schrijven over het onderzoek dat je hebt opgezet. Hieronder zie je hoe je het verslag moet indelen.

  • Inleiding - wat heb je onderzocht
  • Doel - wat was het doel van je enquête
  • Vragen - welke vragen heb je gesteld
  • Doelgroep - wie was je doelgroep en wie hebben daadwerkelijk de enquête ingevuld
  • Welke opvallende antwoorden kwam je tegen
  • Conclusies - trek minimaal 3 conclusies aan de hand van je enquête
  • Grafieken - ondersteun je conclusies aan de hand van een aantal grafieken
  • Welke toekomstmogelijkheden komen voort uit je enquête

In het filmpje hieronder vind je misschien een aantal handige tips!

 

Neem naar de volgende les je uitgewerkte verslag uitgedraaid mee!

In de les

Verslagen feedback verzorgen

Zorg ervoor dat iedereen een verslag van iemand anders ontvangt. Nu gaan jullie elkaar verslagen doorlezen. Het is de bedoeling dat iedereen minstens 3 verbeterpunten geeft en daarnaast 3 super goede dingen uit het verslag noteert.

 

Afsluitende clip maken

Zorg ervoor dat jullie elkaars conclusies bij elkaar voegen. Zoek hierbij voornamelijk naar overeenkomende conclusies. Het kan ook zijn dat sommige conclusies juist tegenstellend zijn. In dit geval kan het interessant zijn om te zoeken naar de reden hiervoor en deze op te nemen in je clip.

Maak voor de clip een powerpoint waarbij je gebruik maakt van de grafieken en gegevens. Vervolgens kunnen jullie door middel van audio de luisteraars uitleggen welke conclusie je kan trekken.

De clip bevat minimaal het volgende:

  • Powerpoint presentatie
  • De doelen
  • 3 conclusies
  • Data die de conclusies ondersteunen
  • Een stelling die aansluit bij de toekomst van de arbeidsmarkt

Tips:

  • Je kunt je scherm opnemen met Screen-cast-o-matic.
  • Er zijn allerlei handige apps waarmee je video's kunt bewerken.
  • Zorg ervoor dat de taken goed verdeeld zijn.

 

Zet het filmpje online en geef feedback aan 2 andere groepen

Zoals de titel al zegt is het tijd om het laatste filmpje online te zetten. Dit kun je weer doen via Youtube. Zorg er weer voor dat je het filmpje alleen kan bekijken met een link. Deel de link vervolgens weer op de padlet die hieronder staat. Als jullie filmpje online staat geef je 2 andere groepen feedback door te reageren op hun padlet.

https://padlet.com/0947750/b0jq8j6ezt75kpuk

Verwerk de laatste feedback in het verslag

Verwerk de laatste feedback in het verslag en lever deze in via de mail naar de docent.

 

Verwerk de gegeven en gekregen feedback in je verslag en lever dit in. 

 

Beoordeling

Kennisclip 1

 

  Onvoldoende 0 Voldoende 3 Goed 5
Inhoud De inhoud is niet helemaal compleet en bevat niet het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting en bovendien wordt er per onderwerp onderscheid gemaakt in subonderwerpen
Introductie Het onderwerp wordt niet geintroduceerd Het onderwerp wordt wel geintroduceerd het onderwerp wordt aantrekkelijk geintroduceerd aan de hand van een persoonlijk verhaal, goed voorbeeld of andere creatieve manier.
Instructie het onderwerp wordt niet correct uitgelegd. Het onderwerp wordt correct uitgelegd. Het onderwerp wordt correct uitgelegd en er is aandacht uitgegaan naar de beste manier van uitleggen om het de kijker makkelijker te maken.
Oefening Er is geen oefening gedaan waarbij het onderwerp duidelijker wordt gemaakt Er is een oefening voorgedaan die het onderwerp beter begrijpbaar maakt Er is een oefening voorgedaan die het onderwerp beter begrijpbaar maakt en daarnaast is er aandacht besteed aan de vormgeving van deze opdracht.
Afsluiting Er is geen duidelijke vorm van een afsluiting. Er is een duidelijke vorm van afsluiting van het filmpje. Er is een duidelijke vorm van afsluiting en er wordt een suggestie gedaan voor de kijker om verder te gaan met het onderwerp.

Kennisclip 2

  Onvoldoende 0 Voldoende 3 Goed 5
Inhoud De inhoud is niet helemaal compleet en bevat niet het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Introductie, het hoofdonderwerp behandeld, oefening voordoen en afsluiting en bovendien wordt er per onderwerp onderscheid gemaakt in subonderwerpen
Doelen De doelen zijn niet duidelijk verwoord. De doelen zijn duidelijk verwoord. De doelen zijn duidelijk verwoord en worden daarnaast ondersteund met een uitleg waarop deze gebaseerd zijn.
Conlusies Er zijn minder dan 3 conclusies aanwezig of er zijn er twee of meer onjuist Er zijn minimaal 3 conclusies aanwezig waarvan er minimaal 2 juist zijn. Naast overeenkomende conclusies zijn er ook conclusies die elkaar tegen spreken. Deze zijn ook opgenomen en daarbij is een uitleg gegeven waardoor dat komt.
Data De conclusies zijn niet onderbouwd aan de hand van data De conclusies zijn aan de hand van data onderbouwd De conclusies zijn door middel van meerdere databronnen onderbouwd.
Toekomststelling Er is geen toekomsstelling aanwezig. Er is een toekomststelling aanwezig, maar deze is niet onderbouwd aan de hand van data. Er is aan de hand van de verzamelde data een juiste toekomststelling aangenomen.
Afsluiting Het filmpje bevat geen afsluiting Het filmpje bevat een correcte afsluiting Het filmpje bevat een afsluiting die op een creatieve manier in elkaar gezet is.

Verslag

  Onvoldoende 0 Voldoende 3 Goed 5
Inhoud De inhoud is niet helemaal compleet en bevat niet het volgende: Inleiding, doel, vragen, doelgroep, conclusies, grafieken. De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Inleiding, doel, vragen, doelgroep, conclusies, grafieken. De inhoud is helemaal compleet en bevat het volgende: Inleiding, doel, vragen, doelgroep, conclusies, grafieken en bovendien wordt er per onderwerp onderscheid gemaakt in subonderwerpen.
Inleiding In de inleiding wordt niet duidelijk wat er in het verslag te lezen is. In de inleiding wordt duidelijk wat in het verslag te lezen is. In de inleiding wordt duidelijk wat in het verslag te lezen is. Daarnaast is er aangegeven wat de schrijver zijn of haar beweegredenen zijn tot het schrijven van het verslag.
Doel Het doel van de enquete wordt niet goed uitgelegd. Het doel van de enquete wordt uitgelegd. Het doel van de enquete wordt uitgelegd aan de hand van het verleden, maar ook met een perspectief op de toekomst.
Vragen Er zijn geen 15 vragen gesteld. Er zijn 15 vragen gesteld. Er zijn 15 vragen gesteld en de verdeling tussen de drie categorieën is juist toegepast.
Doelgroep Er is geen duidelijke beschrijving van de doelgroep te lezen. er is een duidelijke beschrijving gegeven van de doelgroep. Er is een duidelijke beschrijving van de doelgroep gegeven en deze sluit aan bij de antwoorden op de enquête.
Conlusies Er zijn minder dan 3 conclusies aanwezig of er zijn er twee of meer onjuist Er zijn minimaal 3 conclusies aanwezig waarvan er minimaal 2 juist zijn. Naast overeenkomende conclusies zijn er ook conclusies die elkaar tegen spreken. Deze zijn ook opgenomen en daarbij is een uitleg gegeven waardoor dat komt.
Grafieken De conclusies zijn niet onderbouwd aan de hand van data. De conclusies zijn aan de hand van data onderbouwd. De conclusies zijn door middel van meerdere databronnen onderbouwd.
Feedback De gekregen en gegeven feedback is niet verwerkt. - Zowel de gekregen als de gegeven feedback is verwerkt.

Eindbeoordeling

Voor de eindbeoordeling zijn de volgende zaken voorwaardelijk: Het maken en uploaden van een padlet. Het maken van twee kennisclips. Het maken van een verslag. Het maken en houden van een enquête.

 

Als al deze zaken gedaan/gemaakt zijn dan kun je je cijfer berekenen aan de hand van het totaal te behalen punten van ieder onderwerp bij elkaar op te tellen. Je krijgt dan de volgende formule: 

Aantal behaalde punten / 95 x 9 + 1 = je cijfer

 

Verantwoording inzet blended leren

Verantwoording voor de gemaakte technische keuzes

De blended leerlijn is ontworpen aan de hand van veel activerende werkvormen. Hiervoor is gekozen omdat op deze manier het leerproces opitmaal verloopt. Er is in de opdrachten veel gebruik gemaakt van feedback. Door de feedback veelal online plaats te laten vinden is het niet per se nodig om met zijn alle op hetzelfde moment iets af te ronden. Daarnaast is het feedback geven geen haast werkje en kunnen de lerende er rustig de tijd voor nemen. 

Samenwerkend leren komt gedurende de blend veel terug. Hoewel de eindcijfers persoonlijk zijn moeten er een aantal opdrachten in groepsverband gemaakt worden. De opdrachten zijn zodanig ingericht dat er sprake is van een 1 + 1 > 2. Leerlingen maken namelijk eerst zelf hun opdrachten en dit wordt later bij elkaar gevoegd waardoor er meerdere inzichten bij elkaar komen en deze daarna ook echt versterkt kunnen worden door met elkaar aan de opdrachten te werken. 

In deze blend wordt er gebruik gemaakt van Multimediaal leren op verschillende manieren. Zo kunnen de leerlingen filmpjes bekijken die uitleg geven, maar zullen zij ook zelf filmpjes gaan maken. Op het moment dat je iemand anders goed een onderwerp kan uitleggen weet je immers dat je zelf het onderwerp ook goed beheerst. Hierbij leren de leerlingen gelijk de simpele tips en tricks op een kennisclipje goed te maken. Hierdoor krijgen zij inzicht in de manier hoe zij normaliter leren. Door het zelf creeëren van een kennisclips worden er tevens hogere denkniveaus bereikt.

De blend is opgedeeld is een stukje online, offline, thuis en school. De F2F activiteiten worden voornamelijk gebruikt om vragen te stellen aan de docent. Gedurende de hele blend is de docent eigenlijk niets meer dan een coach. De leerlingen bepalen zelf de manier van leren en zijn daarnaast voornamelijk bezig met het werken aan de opdrachten. De docent loopt hierbij rond en geeft feedback op het gemaakte werk.  

De blend is ontworpen in een overzichtelijke structuur op deze wikiwijs. Doordat de zelfdiscipline en taalbeheersing van de leerlingen soms als struikelblok kan werken is er gekozen voor een begeleidende opzet. De Wikiwijs loopt letterlijk stap voor stap met de leerlingen door wat ze nu precies moeten doen op welk moment. Er wordt gebruik gemaakt van technische mogelijkheden die voor de leerlingen al bekend zijn, denk aan powerpoint of het internet, maar ook van onbekende mogelijkheden. Als voorbeeld hiervan het programma screen-cast-o-matic. Het maken van deze kennisclips gebeurd dan ook bewust in de klas. Op deze manier is er altijd sprake van een groepsopdracht en is de docent in de buurt om leerlingen weer op gang te helpen. De vorm van de blend komt het dichtsbij het Flex model. 

Weergave van de onlineomgeving

Bij het creeëren van de onlineomgeving is rekening gehouden met allerlei verschillende zaken. 

  • Tekst is afgestemd op het lezen van een beeldscherm.
    • Links uitgelijnd
    • Korte en bondige alinea's wegen het F-patroon
    • Zwarte tekst op witte achtergrond
    • Geen scheef lettertype. 
  • Het gebruik van media om kennis over te brengen 
    • Het gebruik van multimediaal leren. (de kennisclips zijn hier op gebaseerd)
    • Modaliteitseffect.

 

 

  • Het arrangement Blended Leren is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    W Ketting
    Laatst gewijzigd
    2020-11-09 15:02:55
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    4 uur 0 minuten
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    Oefeningen en toetsen

    Formatieve toets 1 + 2

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    QTI

    Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat alle informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen punten, etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.

    Versie 2.1 (NL)

    Versie 3.0 bèta

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.