Introductie
In jouw toekomstig werk zul je aan veel overlegvormen deelnemen, zowel als voorzitter, notulist als deelnemer. Jullie gaan eerst onderzoeken welke overlegvormen er in jullie toekomstig werkveld veel voorkomen. Wat staat er bij zulke overleggen op de agenda? Hoe kun je een overleg goed leiden? Wat zijn goede notulen? Kortom: jullie gaan oefenen met vergadertechnieken.
Ook zul je veel moeten samenwerken en krijg je te maken met conflicten die moeten worden opgelost. Je gaat onderzoeken welke vaardigheden je bezit in het samenwerken en het hanteren van conflicten en welke je nog zou moeten ontwikkelen.
Doelen
De lesdoelen kun je per lesweek terugvinden.
Toetsvormen en criteria
Lesmap met opdrachten
Voldoende aanwezigheid en inzet tijdens de lessen
Je kunt hier de beoordelingslijst van dit vak terugvinden.
Organisatie en planning
Week 1
Lesdoelen
|
Je weet je voorkennis over samenwerkingsverbanden, overlegvormen,
|
Theorie
|
Profielboek GPM communicatie & organisatie H5 p.208 t/m 211
(OA studenten kunnen bij GPM meekijken)
|
Suggesties leeractiviteiten
|
- Introductie: bespreken lesopzet en beoordelingslijst
- In groepjes inventariseren welke samenwerkingsverbanden er zijn binnen het werkveld
- In groepjes inventariseren welke overlegvormen er op jullie stageplekken voorkomen:
- Zijn er verschillen tussen de stageplekken van vorig jaar en nu?
- Welke overlegvormen komen hier vaak voor? Hoe vaak komen ze voor?
- Hoe zijn deze overlegvormen georganiseerd? Is er een voorzitter? Worden er notulen gemaakt? Hoe zien die eruit?
- Welke hoofdpunten staan er zoal op de agenda van de verschillende overlegvormen?
Eigen ervaring:
- Ben je weleens voorzitter of notulist geweest?
- Hoe was dit voor je? Liep je ergens tegenaan?
- Wie is verantwoordelijk voor de agenda?
- Welke soorten notulen ken je?
- Klassikaal nabespreken
- Bespreken p. 208 t/m 211
- Maken opdracht 1 (zie inspiratie)
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 2
Lesdoelen
|
- Je weet hoe je een agenda moet opstellen.
- Je weet wat voor soort notulen er zijn en wanneer deze toe te passen
|
Theorie
|
Profi-leren Communicatie en Organisatie SAW 3&4 Thema 10 10.1 t/m 10.3 Dia PowerPoint 92 t/m 95
|
Suggesties leeractiviteiten
|
- Opdracht 2 en 3 maken (zie inspiratie)
- Opdrachten nabespreken
- In groepjes: Wat zijn de vaste punten op een agenda?
- Maak een agenda volgens het raamagenda principe en voeg 4 thema-onderwerpen toe
- Wat is het doel per thema-onderwerp?
- Hoe zou je als voorzitter de tijd verdelen over de agendapunten als de vergadering anderhalf uur mag duren?
- Geef per agenda-punt aan hoe er besluiten worden genomen?
- Notuleeroefening: zie inspiratie *
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 3
Week 4
Lesdoelen
|
Je weet wat de rol van de voorzitter inhoudt en kunt dit toepassen
|
Theorie
|
Profi-leren Communicatie en Organisatie SAW 3&4 Thema 10.4 en 10.5 Dia 96,97
|
Suggesties leeractiviteiten
|
- In groepjes opdracht 4 en 5 maken en bespreken
- Maak een observatielijst voor de voorzitter
- In groepjes voorbereiden opdracht 6 (zie inspiratie)
- Vergaderingen opdracht 6 uitspelen en nabespreken, eerst in groepjes, daarna klassikaal waarbij gelet wordt op de rol van de voorzitter n.a.v. de zelfgemaakte observatielijst *
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 5
Week 6
Lesdoelen
|
- Je onderzoekt jouw eigen rol in de samenwerking
- Je weet welke 12 competenties voor goed samenwerken er zijn
|
Theorie
|
|
Suggesties leeractiviteiten
|
- Onderzoeken van eigen rol in de samenwerking: *
Wat vind jij belangrijk in de samenwerking?
Welke type ben jij: Perfectionist? Leider? Volger?
Wat zijn eisen voor een goede samenwerking?
Heb jij al eens problemen ervaren in de samenwerking? Zo ja, waardoor werd dat veroorzaakt?
In periode 4 ben je bezig geweest met de competenties voor goed samenwerken. Pak die er nog eens bij en kijk of je je hier al in hebt ontwikkeld.
Geef jezelf een score op de schaal van 1 tot 5 bij elke competentie. Waaraan zou jij nog moeten werken en hoe ga je dat doen?
Bekijk nu de volgende link over frustraties bij het samenwerken: Herken je dit?
- Deel 1 over samenwerken. Roos van Leary
Info over samenwerken op school:
- Bedenk nu in een groep een samenwerkingsopdracht die door een andere groep in een bepaalde tijd uitgevoerd moet worden
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 7
Lesdoelen
|
Je weet welke vormen van conflicthantering er zijn en wanneer deze toegepast kunnen worden
|
Theorie
|
Profi-leren Communicatie en Organisatie SAW 3&4 thema 15 dia 145 t/m 153
|
Suggesties leeractiviteiten
|
- Bespreken theorie
- Maken opdrachten (zie inspiratie)
- Korte Engelse animatie waarbij model van Killman wordt uitgelegd ( 2,5 min).
- Conflictstijlen Thomas Killman model. Informatie en Test *
http://123management.nl/0/030_cultuur/a300_cultuur_13_conflictstijlen.html
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 8
Lesdoelen
|
Je weet welke vormen van conflicthantering er zijn en wanneer deze toegepast kunnen worden
|
Theorie
|
|
Suggesties leeractiviteiten
|
Studenten leveren casus in *
Uitvoeren rollenspellen en geven van feedback
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Week 9
Lesdoelen
|
Je kijkt terug op de periode en je evalueert de lessen en wat je hebt geleerd.
|
Theorie
|
|
Suggesties leeractiviteiten
|
Inleveren reflectie
Terugblik lessen
|
Evaluatie lesdoelen/ bijdrage PIT
|
|
Huiswerk
|
|
Inspiratie