Lessenreeks Energiebronnen

Lessenreeks Energiebronnen

Energiebronnen

Inleiding

Als je 's ochtends wakker wordt voor school doe je je licht aan, neemt een warme douche en ontdooi je je boterhammen in de magnetron. Alleen al in de periode tussen het wakker worden en je vertrek naar school verbruik ja al heel wat energie! Probeer je maar eens voor te stellen hoe je leven zou zijn zonder energie.

Energie is de kracht die dingen laat werken. Op dit moment gebruiken we als energie vooral fossiele brandstoffen. Voorbeelden hiervan zijn: aardolie, aardgas en steenkool. Deze voorbeelden zijn helaas erg slecht voor het milieu en kunnen we niet voor eeuwig blijven gebruiken, omdat ze opraken! We moeten dus een andere manier vinden om ons te voorzien van energie!

Les 1: Fossiele brandstoffen

Introductie

Nu je weet dat fossiele brandstoffen schadelijk zijn voor het milieu gaan we kijken waarom dat zo is. Bij de verbranding van fossiele brandstoffen (zoals aardgas, aardolie en steenkool) kom het gas CO2 vrij. Dit gas zorgt voor opwarming van de aarde. Dan denk je misschien dat dat niet zo erg is, maar de gevolgen zijn groter dan je denkt!

Daarnaast is er maar een beperkte voorraad van deze fossiele brandstoffen. Dit betekent dat we uiteindelijk toch een andere manier moeten vinden om energie op te wekken.

In deze les leer je wat fossiele brandstoffen zijn en welke gevolgen het gebruik hiervan heeft.

Uitstoot van CO2
Uitstoot van CO2

Leerdoelen

  • Je kunt 3 voorbeelden van fossiele brandstoffen opnoemen
     
  • Je kunt uitleggen waarom deze fossiele brandstoffen schadelijk zijn voor verschillende dimensies
     
  • Je kunt nog een andere reden bedenken waarom we af moeten stappen van fossiele brandstoffen
     
  • Je kunt voor- en nadelen opnoemen van kernenergie

Werkwijze

Groepsgrootte

- Je mag werken in tweetallen

 

Benodigdheden

- Voor stap 5 heb je een basisboek nodig

 

Tijd

-Je hebt hier 1 lesuur de tijd voor

Stap 1

Bekijk nu eerst het filmpje over fossiele brandstoffen en ga samen met je buur aan de slag met het invulverhaal. 

Stap 2

Bij stap 1 heb je gezien waarom we van fossiele brandstoffen af moeten en moeten overstappen op duurzame energiebronnen. Kies een van de fossiele brandstoffen uit: Steenkool, aardgas, aardolie.

Beschrijf stap voor stap hoe deze fossiele brandstof ontstaat en uit de bodem gehaald wordt. Gebruik tussen de 50-100 woorden.
Je kunt internet gebruiken en/of de volgende filmpjes:
- Aardolie
- Aardgas
- Steenkool (vanaf 1:40)

Laat voor je verder gaat aan je docent zien wat je hebt geschreven.

 

Stap 3

Naast fossiele brandstoffen is er nog een manier om energie op te wekken. Namelijk met kenenergie. Bij het opwekken van dit soort energie komt geen CO2 vrij. Dan denk je misschien dat het wel een goede manier is om energie mee op te wekken.

Helaas produceert een kerncentrale heel veel kernafval. Dit afval is radioactief en slecht voor onze gezondheid.

Bekijk hier eerst het filmpje over kernenergie

Stap 4

Nu je weet wat kernenergie is en hoe zit energie oplevert gaan we kijken naar de voor- en nadelen van kernenergie. Gebruik internet om de volgende kolom in te vullen.

 

Voordelen Nadelen   
1. 1.
2. 2.
3. 3.
4. 4.

 

Stap 5

Je weet nu wat de gevolgen zijn van het gebruik van fossiele brandstoffen als aardolie, aardgas, steenkool en ook kernenergie.

Er zijn gevolgen voor verschillende dimensies (gebruik Basisboek B8).

Geef voor elke onderstaande dimensie een gevolg van het gebruiken van fossiele brandstoffen:

  • Economische dimensie
  • Fysische dimensie
  • Sociaal-culturele dimensie
  • Demografische dimensie
  • Politieke dimensie

Les 2: Duurzame energiebronnen

Introductie

Vorige les hebben we het vooral gehad over de negatieve gevolgen van fossiele brandstoffen. Deze les gaan we het hebben over duurzame energiebronnen. Dit zijn bronnen waar we energie vandaan halen zonder dat we het milieu beschadigen!

Leerdoelen

  • Je kunt voorbeelden noemen van duurzame energiebronnen
     
  • Je kunt uitleggen hoe de belangrijkste duurzame energiebronnen energie opwekken
     
  • Je kunt uitleggen waarom overstappen op duurzame energie makkelijker gezegd is dan gedaan
     
  • Je kunt opnoemen wat je zelf kunt doen om energie te besparen

Werkwijze

Groepsgrootte

- Je mag werken in tweetallen

Tijd

- Je krijgt hier 1 lesuur de tijd voor

Stap 1

Bekijk eerst de video over duurzame energiebronnen en de video over biomassa en beantwoord daarna de volgende vragen.

Stap 2

Duurzaam

 

Net heb je filmpjes gezien waarbij vertelt wordt wat duurzaamheid betekent. Er zijn vele definities van de term duurzaam. Een ervan is: 'duurzaamheid is de mate waarin een samenleving in staat is in haar eigen behoeften te voorzien zonder toekomstige generaties de kans te ontnemen in hun behoeften te voorzien'.


Geef per proces aan of het volgens jou afkomstig is uit een uitputbare of onuitputbare bron.

 

  • Een auto laten rijden op poep.
  • Warmte halen uit de aarde (aardwarmte) zoals in Ijsland.
  • Bij het maken van plastic is aardolie nodig.
  • Windmolens in de noordzee.
  • Het maken van kleurstoffen met steenkool.

 

Bespreek je antwoorden met een klasgenoot.
Zijn jullie het met elkaar eens? Discussieer de verschillen.

Stap 3

We gaan nu kijken naar de dingen die je zelf kunt doen om de uitstoot van CO2 te verminderen.
Bekijk eerst dit filmpje en schrijf 4 dingen op die de twee mannen nu beter doen dan in het begin!

 

 

Stap 4

Nu je stap 1 t/m 3 hebt afgerond, mag je alvast verder naar "Les:3". 

 

 

 

Les 3: Eindopdracht

Introductie

Nu je een aantal voorbeelden hebt over hoe je zelf kan bijdragen aan minder CO2 uitstoot, gaan we ons daar nu in verdiepen. We gaan nu beginnen met de Eindopdracht.

De eindopdracht lever je donderdag 28 juni aan het eind van de les in bij de docent.

 

 

Leerdoelen

  • Je kunt opnoemen wat je zelf kunt doen om energie te besparen

Werkwijze

Groepsgrootte

- Je gaat werken in 3-4 tallen

 

Benodigdheden

- Posterblad A3
- Kleurtjes
- Internet

 

Tijd

-Je hebt hier 1 lesuur de tijd voor

De Eindopdracht

Voor de eindopdracht ga je een poster maken op A3 formaat.
Je kiest 1 onderwerp uit waarop je als persoon zelf kunt letten als je kijkt naar energiebesparen (vaker de fiets nemen of minder vlees eten bijvoorbeeld). Gebruik vooral ook het internet om een onderwerp uit te kiezen! Laat deze wel even goedkeuren door de docent.

​De poster is activerend, dat betekent dat je iemand moet overtuigen van jouw stelling.
Om aan te sluiten bij het onderwerp, gaan we niet printen. Alleen tekenen! (:

Wat moet er allemaal op komen te staan?
- Welke stelling jullie hebben gekozen (Kom vaker op de fiets! of: Eet minder vlees!)
- Waarom het niet goed is voor het milieu/CO2 uitstoot om dit niet te doen (waarom is het slecht om met de auto te gaan? of: waarom is vlees eten slecht voor de CO2 uitstoot?)

- Waarom het beter voor het milieu is om je aan deze stelling te houden (Waarom is het beter om met de fiets te gaan? of: Waarom is het beter minder/geen vlees te eten)

- Roep nogmaals de lezers op zich te houden aan jouw stelling ("Dus zorg dat je vaker op de fiets komt en draag zo je steentje bij aan een beter milieu!")

 

Als je poster klaar is mag je deze ergens ophangen in de school!

Een globaal voorbeeld van hoe je poster er uit zou kunnen zien!
Een globaal voorbeeld van hoe je poster er uit zou kunnen zien!
  • Het arrangement Lessenreeks Energiebronnen is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Hugo Rutgers Je moet eerst inloggen om feedback aan de auteur te kunnen geven.
    Laatst gewijzigd
    2018-06-26 13:26:19
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Deze lessenreeks is bedoeld voor brugklas vmbo-tl.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Studiebelasting
    4 uur en 0 minuten
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Meer informatie voor ontwikkelaars

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.