Online cursus Gesprekstechnieken

Online cursus Gesprekstechnieken

Welkom bij de online cursus Gesprekstechnieken

Wat leer je tijdens de online cursus Gesprekstechnieken?

Tijdens de cursus leer je:

  1. hoe je adviesgesprek kunt voeren
  2. hoe je advies kunt overbrengen en verdedigen tijdens een adviesgesprek
  3. hoe je je kunt opstellen als een professionele gesprekspartner
  4. hoe je de boodschap non-verbaal kunt ondersteunen.

 

Heb je een vraag?

Heb je een vraag? Wil je exra hulp bij de cursus?

Stuur een e-mail aan je docent Tosca Vissers:  a.f.j.h.vissers@hhs.nl

Waarom ga je leren om een adviesgesprek te kunnen voeren?

Als professional zal het vaak voorkomen dat mensen je om advies vragen. Een adviestraject start vaak met met een oreinterend gesprek. Jij luistert als adviseur naar het probleem of de adviesvraag van jouw cliënt.

Je probeert erachter te komen wat het probleem eigenlijk is. Jij geeft op basis van jouw expertise en ervaring een advies voor dit probleem.

 

 

Voorbereiden van het adviesgesprek

Voordat je het adviesgesprek in gaat, zul je je eerst moeten voorbereiden. Dit doe je door na te denken over:

  • het doel van het adviesgesprek
  • je gesprekspartners in het adviesgesprek (de doelgroep)
  • de inhoud van het adviesgesprek
  • de structuur van het adviesgesprek
  • de situatie waarin het gesprek plaatsvindt.

Doel van een adviesgesprek

Bij een adviesgesprek moet je er goed over nadenken wat je doel is. Vaak is je doel namelijk niet alleen dat je advies geeft en dat je er daarna vanaf bent. Je wilt mensen ergens van overtuigen, ze in de goede richting duwen of ze geruststellen. 

Een goede voorbereiding is om het doel van het adviesgesprek op te schrijven. Op deze manier kun je er tijdens het gesprek nog eens goed naar kijken. Dan weet je zeker of je niets vergeet en dat het gesprek nog steeds de goede richting op gaat. 

Gesprekspartners in een adviesgesprek (de doelgroep)

Als je advies wilt geven, is het belangrijk om te weten wie je tegenover je hebt. Wat wil jouw cliënt weten? Wat is belangrijk voor hem? Wat wil hij horen? Of wat wil hij liever niet horen? Dit laatste is belangrijk om te weten bij de acceptatie van je advies. Als je weet wat jouw cliënt niet graar hoort, kun je deze boodschap voorzichtig brengen. 

Hoe meer je weet over je gesprekspartner, hoe beter je met hem rekening kunt houden en hoe beter je advies zal zijn. 

Inhoud van het adviesgesprek

Als je advies gaat geven, moet je verstand van zaken hebben. Als mensen jouw advies hebben gehoord en achteraf tot de conclusie komen dat er niets van klopt, nemen ze jouw advies niet snel aan. Bereid je dus nauwkeurig voor. Wat zijn de verschillende opties? Wat zijn de voor- en nadelen van de opties? Wat past bij deze persoon? Wat zijn de risico's en gevaren? Op al deze vragen moet je een antwoord klaar hebben.

Structuur van het adviesgesprek

Als je weet wat het doel van je adviesgesprek is, met wie je het gesprek gaat voeren en wat de inhoud moet zijn van het gesprek, moet je ook nadenken over de structuur van het gesprek. Voor het voeren van een effectief adviesgesprek kun je kiezen uit verschillende modellen. Welk model je kiest, hangt af van de rol die je vervult als adviseur. Dit kan zijn:

  1. in de rol van expert (expertmodel)
  2. in de rol van samenwerking met de adviesvrager (schaakmodel)
  3. als coach, als de adviesvrager zelf zijn eigen adviesvraag wil oplosssen (coachmodel)

Kijk voor meer informatie over deze drie modellen op onderstaande link:

 

https://www.desteven.nl/leerdoelen/persoonlijke-leerdoelen/adviesvaardigheden-leerdoelen/adviesrollen

Voorbeeld film adviesgesprek

Bekijk het filmpje. Dit is een voorbeeld van de eindopdracht van deze online cursus.

https://youtu.be/eB6sJj7cmRg

Les 1

In les 1 ga je samen met een medestudent oefenen met het voorbereiden van een goede inleiding van het adviesgesprek. Bekijk hiervoor de slides die bij les 1 horen. Maak vervolgens opdracht 1.

Oefening: Oefening bij les 1

Start

Les 2

In les 2 ga je samen met een medestudent de structuur van het adviesgesprek oefenen. Lees de slides van ppt Les 2 goed door. Sheet 2 is een belangrijke slide. Hierop staat de structuur die je moet hanteren tijdens het gesprek. Maak vervolgens samen met je medestudent oefening 2.

Oefening: Oefening bij les 2

Start

Les 3

Les 3 Voorbereiding op de eindopdracht

In de derde en laatste les van de online cursus Gesprekstechnieken ga je je voorbereiden op de eindopdracht. Voor de eindopdracht maak je een filmpje van 10 minuten van jouw adviesgesprek met een cliënt. Een medestudent speelt de rol van de cliënt.

Voor het onderwerp van het adviesgesprek kun je kiezen uit twee cases (zie casus 1 en casus 2 voor adviesgesprek Gesprekstechnieken in de bijlagen). Hiermee heb je al eerder geoefend in les 1. 

Omdat het moeilijk inschatten is of jouw film al aan de beoordelingscriteria voldoet, mag je eerst het concept inleveren. Als deze voldoende is, ben je klaar. Als deze onvoldoende is, maak je de film opnieuw en lever je deze ook opnieuw in bij de docent. 

Belangrijke documenten die je helpen bij het filmen van het adviesgesprek

Hieronder staan twee belangrijke documenten. Zorg ervoor dat je deze twee documenten goed hebt doorgelezen als je aan de slag gaat met het filmen van het adviesgesprek. 

  1. handout digitale opdracht (instructie voor het maken van het filmpje)
  2. beoordelingsformulier (criteria waarop je wordt beoordeeld)

Conceptfilm inleveren

De conceptfilm kun je op twee manieren inleveren:

  1. via een link van YouTube, de link stuur je op naar a.f.j.h.vissers@hhs.nl
  2. of je stuurt de film via WeTranser aan a.f.j.h.vissers@hhs.nl 

Feedback op conceptfilm

Als je je conceptfilm hebt opgestuurd via YouTube of WeTransfer, ontvang je binnen 3 dagen feedback op jouw film. 

Inleveren eindopdracht

Als je je conceptfilm wilt verbeteren, kan dat natuurlijk.

Stuur de aangepaste definitieve film via een link van YouTube en stuur deze link aan: a.f.j.h.vissers@hhs. nl.

Als je liever geen YouTube wilt gebruiken, stuur je jouw definitieve film via WeTransfer aan a.f.j.h.vissers@hhs.nl

  • Het arrangement Online cursus Gesprekstechnieken is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Tosca Vissers
    Laatst gewijzigd
    2018-05-14 21:00:58
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding en publicatie onder dezelfde licentie vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding-GelijkDelen 4.0 Internationale licentie.

    Literatuur:

    Sorms, Ester (2018) Slides 2D BS Gesprekstechnieken. PPT 1,2,3, Den Haag

    Smit, W. et al (2018) Zo communiceer je mondeling. Groningen: Noordhoff Uitgevers.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    De online cursus Gesprekstechnieken is bedoeld voor tweedejaars AD-studenten Bedrijfseconomie. Hiermee leren zij hoe ze als professional een adviesgesprek kunnen voeren met een client.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    adviestekst, gefilmde eindopdracht, overtuigend advies

    Bronnen

    Bron Type
    https://www.desteven.nl/leerdoelen/persoonlijke-leerdoelen/adviesvaardigheden-leerdoelen/adviesrollen
    https://www.desteven.nl/leerdoelen/persoonlijke-leerdoelen/adviesvaardigheden-leerdoelen/adviesrollen
    Link
    https://youtu.be/eB6sJj7cmRg
    https://youtu.be/eB6sJj7cmRg
    Link
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    Oefeningen en toetsen

    Oefening bij les 1

    Oefening bij les 2

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    QTI

    Oefeningen en toetsen van dit arrangement kun je ook downloaden als QTI. Dit bestaat uit een ZIP bestand dat alle informatie bevat over de specifieke oefening of toets; volgorde van de vragen, afbeeldingen, te behalen punten, etc. Omgevingen met een QTI player kunnen QTI afspelen.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.