Het leven in Rusland onder Jozef Stalin (1928-1953)

Het leven in Rusland onder Jozef Stalin (1928-1953)

Inleiding

Beste Leerlingen,

 

In de vorige lessen hebben we het gehad over het communisme en kapitalsime. We heben bij het communisme toen ingezoomd op Rusland. We hebben toen de aanleiding, het verloop en het einde van de Russische revolutie van en de burgeroorlog bekeken en onderzocht. Tijdens de Russische revolutie zagen we dat in 1917 de bolsjewieken de macht wisten te grijpen. De boljsewieken waren voorstanders van het het communistische gedachtegoed. de bolsjewieken begonnen enthousiast met de uivoering van hun communisctische programma.

Er waren zoals we hebben besproken veel tegenstanders van het communistische gedachtegoed. dit leidde uiteindelijke tot een bloederige burgeroorlog in Rusland. De Witten (o.a. oud grootgrondbezitters, oud russische adel en de voormaliger legertop) verzette zich hevig tegen de Roden (bolsjewieken) ondanks steun van Europese landen mocht het niet baten. De Roden wonnen de strijd en onder leiding van Lenin werd de macht van zijn Communistische partij vergroot. Doormiddel van propanganda, censuur en terreur wist Lenin het communisme op te leggen. in plaats van een paradijs voor arbeiders groeide de Sovjet-Unie uit tot een dicatuur. In 1924 overleed Lenin. in 1928 werd hij opgevolgd door Jozef Stalin. onder zijn bewind zou het communisme verder uitgroeien. hij introduceerde in de Sovjet-Unie een planeconomie waarin hij de landbouw wilde collectiviseren en de zware industrie wilde opbouwen. De arbeiders (middenklasse) moesten voor zorgen dat de Sovjet-Unie een groot rijk werd.

Je gaat nu samen met een klagenootje samen onderzoeken hoe het leven tijdens het bewind van Stalin eruit zag. Werd het onder zijn bewind een echt arbeidersparadijs? hoe was het leven in als boer of arbeider? en kwam er een einde aan de didactatuur zoals Lenin hem aan het opbouwen was?

Bekijk eerst de volgende beelden van het naar Nederlands vertaalde Life in Stalin's Russia (het Leven onder Stalin).

 

 

Schrijf samen wat je door het bekijken van deze beelden kunt zeggen over het leven tijdens Stalin's bewind. Is het beter geworden onder Stalin? werkt het communisme? wat valt je nog meer op? maak een korte samenvating van jullie bevindingen. Deze neem je mee in de klas om te vergelijken met je klasgenoten.

we gaan nu verder inzoomen in het Russische leven tijdens het bewind van Stalin.

 

Doelen bij deze webquest zijn:

 

-  Je kunt doormiddel van verschillende bronnen je verplaatsen in een persoon die leefde in de Sovjet-Unie (1928-1953)

-  Je kunt omschrijven hoe het leven was als o.a. boer of arbeider tijdens het bewind van Stalin

-  Je kunt vertellen hoe censuur, propaganda en terreur het leven in de Sovjet-unie beinvloedde

-  Je kunt doomiddel van bronnen en argumenten aangeven of het leven onder stalin een didactatuur was of niet

 

Waar moet ik op letten!

zorg dat je meerder bronnen bekijkt om een goed beeld te krijgen van het leven onder Stalin. Als je het ergens niet overeen bent overleg dan even. Kijk goed naar de eisen van de opdracht. je hebt samen met je klasgenootje 4 lessen de tijd. In de lessen krijg je de tijd vragen te stellen en bespreken we eventuele vragen en de vooruitgang die jullie boeken. (zorg dat je voor de les de vragen opschrijft die je wilt stellen).

De opdracht

A propaganda poster of Stalin holding a baby with a Soviet flag

 

Wat gaan jullie doen?

Samen met je medestudent ga je terug in de tijd. Je verplaats je in het leven van 2 personen die leefde tijdens het bewind van Stalin. Je stelt je voor hoe hun leven zou zijn. Doormiddel van bronnen ga je zo goed mogelijk de opdracht uitvoeren die gekoppeld is aan de persoon uit de opdracht. Ze komen beiden uit een andere maatschappelijke klasse tijdens het leven in de Sovjet-Unie. Jullie mogen samen kiezen welke personage en welke opdracht het beste bij jullie past. Je mag ook allebei een ander kiezen, dat is mischien wel leuk want dan kun je vergelijken.

 

1. Jouw naar is Aleksej Grigorjevitsj Stachanov je bent een arbeider in de Sovjet Unie. Je werk heeft je in de spotlights gebracht, je hebt in je eentje een record gevestigd. Je hebt in je eentje 227 ton kolen uit de mijn gehaald waarin je werkt. Kameraad Stalin is zo onder de indruk dat je bij hem thuis bent uitgenodigd. Je hebt al een medaille gekregen en gister stond je nog in de krant. Je kunt het bijna allemaal niet geloven. Je bent het nieuwe gezicht van het communisme.

Je vindt het fijn dat je aandacht krijgt maar je het niks anders gedaan als de rest van je collega's behalve dan hard werken. Toch wil Stalin zelf dat jij een pamflet schrijft waarin je het communisme en het leven binnen het communisme aanprijst.

Je personage: https://nl.wikipedia.org/wiki/Aleksej_Stachanov

 

de opdracht:

  • Schrijf een pamflet van 600 woorden in correct Nederlands waarin je iedereen laat weten waarom het communisme zo geweldig is. Je vertelt over het geweldige leven onder jouw leider Stalin. Je moet zo positief mogelijk zijn, want let op er wordt op je gelet.
  • Je moet gebruik maken van minimaal 4 bronnen. Je geeft bij elke bron aan waar je deze bron hebt gevonden. Doormiddel van de bronnenchecker die je in de les hebt gekregen ga je eerst na of de bron wel voldoet aan de eisen.
  • je zorgt dat je zelf een aantal beelden vind die laten zien hoe geweldig het leven onder stalin was. deze voeg je met beschrijving en juiste bronvermelding toe aan je pamflet.

 

2. Jouw naam? Je hebt geen naam meer, je naam is vervangen door een nummer. Je bent gevangene nummer: 186023. Je bent samen met je dochtertje van 4 en je vrouw naar een siberisch strafkamp gestuurd. Je al harde leven was in een klap over. Je bent door de KGB (geheime politie) opgepakt omdat je buurman je verraden heeft. Mensen noemen je nu een 'koelak'. En alleen omdat je jouw kleine stukje land niet wilde opgeven.

Je bent woedend de omstandigheden in het kamp zijn verschikkelijk. je dochterje is ziek en je vrouw erg vermagert. Je probeert met je laatste energie een brief te schrijven waarin je jouw frustratie en de terreur onder stalin's bewind omschrijft.

link: http://goelaginbeeld.nl/achtergrondinfo.php

 

De opdracht:

  • je schrijft een brief van 600 woorden in correct Nederlands over jouw leven en de terreur die er speelde tijdens het bewind van Stalin.
  • je zorgt dat je een aantal beelden toevoegd die bewijzen dat het leven onder Stalin een verschikking was. (let op! check je bron).

 

 

Hoe ga je te werk?

Waar moeten jullie op letten als jullie aan de slag gaan met jullie opdracht?

 

- Bedenk goed welke opdracht je wilt doen. Als je allebei een andere opdracht wilt doen kost dit wel meer tijd. misschien kun je dan met een ander groepje de koppen bij elkaar steken.

- Bekijk goed welke bronnen goed aansluiten bij jullie opdracht. zorg dat je meerdere bronnen raadpleegt om een zo goed mogelijk beeld te vormen van het leven in de klasse.

- Bekijk eerst de samen de introfilm onder het kopje inleiding. Deze film laat al een goed beeld zien hoe het leven onder Stalin voor vele was. Toch laat het filmpje ook zien dat het communisme ook zijn goede ideeen had.

- Maak er een duidelijke en overzichtelijke brief om pamflet van. Je zorgt dat je nagaat welke informatie van belang is. Het moet een lopend en goed verhaal zijn die klopt. Let op dat je correct Nederlands gebruikt.

- Zorg dat jullie goede beelden vindt die aansluiten bij jullie opdracht, het moet het verhaal vertellen van de situatie die je omschrijft in je brief of pamflet.

- Zorg dat de opdracht die je inlevert verzorgd is. je maakt eerst een kladversie en dan pas een nette versie. Je laat je kladversie eerst controleren.

 

- De opdracht bestaat uit de volgende onderdelen.

  1. voorblad
  2. inleiding
  3. inhoudsopgave
  4. pamflet of brief
  5. eigen ervaring webquest
  6. bronvermelding

 

 

link: http://kunst-modernisme.blogspot.nl/p/suprematisme-enconstructivisme.html

 

 

 

Bronnen

Bronnen over het mensbeeld achter het communisme (sluit goed aan bij opdracht 1).

https://socialhistory.org/nl/vandaag/09-19/held-van-de-arbeid

http://www.masterandmargarita.eu/nl/09context/propagandathemas.html

https://nl.wikipedia.org/wiki/Aleksej_Stachanov (personage opracht 1).

 

Bronnen over de terreur onder Stalin (sluit goed aan bij opdracht 2).

https://www.digibron.nl/search/detail/012dc56dd9074dc1d975acd5/verschrikkingen-in-de-goelag

https://isgeschiedenis.nl/nieuws/geschiedenis-van-de-strafkampen-in-siberie

https://www.raamoprusland.nl/dossiers/de-oktoberrevolutie/787-in-de-kolchoz-zag-ik-voor-het-eerst-een-heel-brood

https://www.nemokennislink.nl/publicaties/hongersnood-met-voorbedachten-rade/

https://www.groene.nl/artikel/lijden-vernietigt

 

 

Algemene bronnen die kunnen helpen bij het begrijpen van sommige begrippen en verschijnselen

https://kunst-en-cultuur.infonu.nl/diversen/51934-planeconomie-rusland.html (planeconomie Rusland)

https://wikikids.nl/Communisme (communisme)

https://historiek.net/karl-marx-grondlegger-communisme/64916/# (communisme)

http://www.storyboardthat.com/nl/storyboards/nl-examples/communisme-en-de-russische-revolutie---het-communisme-in-rusland (goed te gebruiken voor beiden opdrachten. ik raad jullie aan deze even te bekijken)

https://nl.wikisource.org/wiki/Manifest_van_de_Communistische_Partij (communisme)

https://nl.wikipedia.org/wiki/Collectivisatie_in_de_Sovjet-Unie (over collectivisatie)

https://historiek.net/russische-revolutie-oorzaken-samenvatting/68292/ (de Russische revolutie)

 

Websites met van alles over de Sovjet-Unie (zelf de pagina's onderzoeken).

http://historianet.nl/tags/sovjet-unie (aanrader)

https://nazipropaganda.wordpress.com/makers/de-sovjet-unie/

 

Beelden over het leven onder Stalin

https://www.youtube.com/watch?v=mqSYn09DaA8 (educatief)

https://www.vpro.nl/speel~POMS_VPRO_415166~de-nieuwe-mens-afl-4-de-repressie~.html

beoordeling

Het pamflet moet voldoen aan de volgende eisen:

- Het bestaat uit min. 600 woorden, jullie pamflet heeft een logische volgorde.

- Het pamflet is in correct Nederlands geschreven

- De bronnen zijn op de juiste manier vermeld en gebruikt

- Het pamflet geeft een 'juist' beeld van het leven onder Stalin weer, ik wil dat jullie je verdiepen in de verhalen van de mensen die toen leefde

- Het pamflet laat geeft de 'goede' kanten van de gedachte achter het communisme weer

 

 

De brief moet aan de volgende eisen voldoen:

- De brief bestaat uit min. 600 woorden, de brief heeft een logische volgorde

- De brief is in correct Nederlands geschreven

- De bronnen zijn op de juiste manier vermeld en gebruikt

- De brief geeft een waarheidsgetrouw beeld van het leven onder Stalin

- De brief heeft op de juiste manier beargumenteert welke kritiek je kunt hebben op het leven onder Stalin

 

let op! het dossier behoort de juiste onderdelen en indeling te bevaten.

Afsluiting

In de les zullen we nog verder jullie werken bespreken. Het gaat er vooral om dat je een beeld vormt van de motieven en het wereldbeeld wat de mensen hadden onder het bewind van Stalin. RIcht je vooral op de verhalen in combinatie met de literatuur en de context die we gaan bespreken in de les.Zorg dat je dit ook af en toe vergelijkt met je eigen leven. Welke zaken vindt je 'goed' of 'slecht' onder Stalin? Hoe verschilt het met jullie leven of onze maatschappij? Zorg dat je alles goed beargumenteert.

 

Wat heb je geleerd?

- Je hebt geleerd om op de juiste manier gebruik te maken van bronnen.

- Je hebt je ingeleefd en een beeld gekregen van de levens van twee verschillende klassen tijdens de periode 1928-1953 in de Sovjet-Unie

- Je hebt geoefend met het maken van een dossier of portfolio.

- Je hebt verschillende begrippen geleerd die veel gebruikt worden als we het hebben over geschiedenis.

- Je hebt geleerd en gelezen over verschillende staatvormen en welke voor of nadelen deze hebben.

- Je hebt een bredere context gekregen van de Russsiche geschiedenis en cultuur.

 

 

Afbeeldingsresultaat voor de val van de Sovjet-Unie

Voor de docent

Taal van de website:

Nederlands

Trefwoorden:

Communisme, collectivisatie, dictatuur, het leven onder Stalin, censuur, propanganda, Sovjet-Unie

Opbrengst van dit arrangement:

Pamflet of brief

Extra benodigde materialen:

pc's met internetaansluiting

Webquestmaker:

Stefan Kuppen

 

Dit arrangement is goed te gebruiken bij:

Methode:

Memo 4 Vmbo

Hoofdstuk / Les:

2 / 5.3 De Sovjet-unie een arbeidersparadijs?

 

Dit arrangement gaat over Het leven onder Stalin tijdens de periode 1928-1953. Ter inleiding hebben leerlingen les gehad over de het communisme en kapitalisme. Vooraf aan deze lessenserie hebben zij uitgebreid les gehad over de russische revolutie. Het arragement is als inleiding bedoeld op de periode van 1928-1953 waarin Stalin aan de macht was.  In het arrangement gaan leerlingen op onderzoekende wijze zelf meer te weten komen over het leven onder deze dictator. Doormiddel van verschillende bronnen en beelden zal de leerling zich verder orienteren op het leven in de Sovjet-Unie. in de lessen wordt de ideologie achter het communisme besproken en hoe de gedachte achter deze stroming niet strookte met de praktijk.

De leerlingen kunnen kiezen uit twee inlevingsopdrachten. Ze kunnen kiezen om een arbeider te zijn die door zijn partij beloond wordt en zelfs een pamflet mag schrijven over het communisme.  Leerlingen kunnen ook kiezen voor een kleine boer die zijn land niet wilde opgeven. Hierdoor is hij in een strafkamp terecht gekomen. De opdracht mag in tweetallen worden gedaan. het zou wenselijk zijn om ze allebei een andere inlevingsopdracht te laten doen. Kies je als docent hier niet voor dan zul je expliciet de verschillen tussen de klassen en belevingen moeten bespreken in de les.

 

Het arrangement ongeveer 3 a 4 lessen de tijd kosten. de lessen duren 40 a 50 min.

 

De docent heeft vooral een begeleidende/kritische rol. Je checkt en begeleid het proces en zorgt voor de juiste kritiek waar dat nodig is.

Leerlingen dienen de opdracht uit te voeren in word of een soortgelijk programma, het eindproduct moet voldoen aan de eisen die zijn gesteld binnen de webquest.

 

De leerlingen bespreken hun bevindingen en de het eindproduct in de les. Hierna zullen de dossier worden beoordeeld met een cijfer van 1 tot 10.

  • Het arrangement Het leven in Rusland onder Jozef Stalin (1928-1953) is gemaakt met Wikiwijs van Kennisnet. Wikiwijs is hét onderwijsplatform waar je leermiddelen zoekt, maakt en deelt.

    Auteur
    Stefan Kuppen
    Laatst gewijzigd
    2018-04-15 15:10:54
    Licentie

    Dit lesmateriaal is gepubliceerd onder de Creative Commons Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie. Dit houdt in dat je onder de voorwaarde van naamsvermelding vrij bent om:

    • het werk te delen - te kopiëren, te verspreiden en door te geven via elk medium of bestandsformaat
    • het werk te bewerken - te remixen, te veranderen en afgeleide werken te maken
    • voor alle doeleinden, inclusief commerciële doeleinden.

    Meer informatie over de CC Naamsvermelding 4.0 Internationale licentie.

    Aanvullende informatie over dit lesmateriaal

    Van dit lesmateriaal is de volgende aanvullende informatie beschikbaar:

    Toelichting
    Leerlingen vormen een beeld van het leven tijdens het dictatoriale bestuur van Jozelf Stalin in Rusland. Deze webquest in gemaakt voor Vmbo-leerlingen in Leerjaar 4. Deze webquest in een verdieping voor bestaande methodes als Memo.
    Eindgebruiker
    leerling/student
    Moeilijkheidsgraad
    gemiddeld
    Trefwoorden
    censuur, collectivisatie, dictatuur, planeconomie, propaganda, sovjet-unie, stalin, strafkampen
  • Downloaden

    Het volledige arrangement is in de onderstaande formaten te downloaden.

    Metadata

    LTI

    Leeromgevingen die gebruik maken van LTI kunnen Wikiwijs arrangementen en toetsen afspelen en resultaten terugkoppelen. Hiervoor moet de leeromgeving wel bij Wikiwijs aangemeld zijn. Wil je gebruik maken van de LTI koppeling? Meld je aan via info@wikiwijs.nl met het verzoek om een LTI koppeling aan te gaan.

    Maak je al gebruik van LTI? Gebruik dan de onderstaande Launch URL’s.

    Arrangement

    IMSCC package

    Wil je de Launch URL’s niet los kopiëren, maar in één keer downloaden? Download dan de IMSCC package.

    Voor developers

    Wikiwijs lesmateriaal kan worden gebruikt in een externe leeromgeving. Er kunnen koppelingen worden gemaakt en het lesmateriaal kan op verschillende manieren worden geëxporteerd. Meer informatie hierover kun je vinden op onze Developers Wiki.