Inleiding

In dit hoofdstuk behandelen we een techniek die voor mooie 3d-plaatjes van het binnenste van je lijf kan zorgen namelijk MRI. In de industrie wordt een andere afkorting gebruikt voor het apparaat, namelijk NMR (Nucleaire Magnetische Resonantie) de dokter gebruikt liever MRI, omdat de term Nucleair mensen afschrikt. Je denkt dan algauw aan gevaarlijke straling, maar MRI gebruikt juist ongevaarlijke magnetische en radio straling.

We beginnen met een case.
Meneer de Boer heeft klachten in zijn buik. De internist kan uit bloedonderzoek zien dat er 'iets' bij de lever niet helemaal goed is, maar niet precies wat. Om zich een goed beeld van de lever te vormen laat de internist van meneer de Boer een zgn. MRI-scan maken. Dit kan van het hele lichaam, maar ook van een gedeelte. Voor de klachten van meneer de Boer is het niet nodig om zijn hele lichaam te scannen.

 

Opdracht 1

  1. Zoek op waar de letters MRI voor staan?
  2. Voordat je de ruimte van de MRI-scanner ingaat wordt er gevraagd of je voorwerpen van ijzer, zoals bijvoorbeeld sleutels, bij je hebt. Die moet je dan eerst afgeven. Leg uit waarom je die sleutels niet mee naar binnen mag nemen.
  3. Op welke manier is MRI belastend voor een patiënt?
  4. De dokter laat maar een gedeelte van meneer de Boer scannen. Leg uit waarom de dokter dat doet.

 

Opdracht 2

Foutje in de knie

Op de SEH (Spoed Eisende Hulp) is iemand binnen gebracht die een schop tegen zijn knie heeft gekregen.

Een röntgenfoto geeft niet genoeg duidelijkheid over de kwetsuur. Er is besloten een MRI-scan te maken. Het resultaat van de scan zie je in het plaatje hiernaast.

Wat is er met deze knie aan de hand?