De verwerking bestaat uit de ProWise les min de eerste 3 dia's. De verwerking bestaat uit een instructie die wordt gegeven door de juf of meester, een proefje en een leertekst met vragen.
ProWise les 1: Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet!
Werkblad 1: Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet!
Gelukkig kunnen de meesten van ons woorden, vormen en kleuren goed zien. Maar niet bij iedereen is dit vanzelfsprekend.
Wat nou als je woorden niet meer scherp kunt zien dichtbij? Ze noemen dit dan verziend. Je kunt dan verweg wel goed zien, maar je oog heeft moeite met het boller maken, waardoor het beeld niet scherp op je netvlies valt. Sommige mensen die verziend zijn, kunnen dit nog wel met heel veel moeite. Dit kost extra inspanning en is vaak vermoeiend. Gelukkig kunnen deze mensen een bril of lenzen dragen die ervoor zorgt dat het beeld wel scherp wordt gemaakt.
Er zijn ook mensen die dichtbij wel goed kunnen zien, maar veraf minder goed. Deze mensen zijn bijziend. Deze mensen hebben moeite om het oog plat genoeg te maken om veraf ook goed te kunnen zien. Mensen die bijziend zijn, hebben een bril met een min sterkte. Het plaatje hieronder laat zien wat er gebeurt als mensen die bijziend zijn een bril dragen.
Sommige mensen zien wel alles scherp, maar kunnen kleuren niet goed zien. Veel mensen die kleurenblind zijn, hebben met het onderscheiden van rood en groen. Wist je dat daarom een stoplicht ook uit drie kleuren bestaat? Mensen die kleurenblind zijn, kunnen aan de hand van de lamp die aanstaat zien of ze mogen rijden of moeten stoppen. Er zijn ook mensen die helemaal geen kleuren zien, voor hen is alles in zwart-, wit- en grijstinten. Dit komt heel weinig voor! In je ogen komen kegeltjes en staafjes voor die het licht ontvangen. Als deze beschadigd zijn, kun je kleur dus minder goed onderscheiden.
Wanneer je minder dan 5% ziet, dan ben je blind. Bij deze mensen is de zenuw die van het netvlies naar de hersenen gaat, beschadigd. Mensen met blindheid zijn dit vaak al bij de geboorte. Het kan ook zijn, dat je door een ziekte pas later in je leven blind wordt. Hier hoef je niet bang voor te zijn hoor, nog geen 0,5% van de mensen is blind. Het kan ook zijn dat je tijdelijk blind bent. Denk aan als er heel veel sneeuw buiten ligt, dan weerkaatst dit witte zoveel licht dat het teveel is voor je ogen. Misschien heb je ook weleens gemerkt dat je even niks ziet als je te snel van de bank op staat of dat je dan vlekken voor je ogen krijgt.