Kern

Oppervlaktewaterzuivering

Lesdoel

Aan het eind van de les kunnen de leerlingen het waterzuiveringsproces stapsgewijs in eigen woorden beschrijven, waarbij ze een afbeelding gebruiken.

Uitleg lesdoel

Het zuiveren van oppervlaktewater is een ingewikkeld proces. Dit proces is ingekort in de volgende 6 stappen:

Nu is het water drinkbaar. Het wordt naar de opslagtank vervoerd en vervolgens stroomt het uit de kraan.

De leerlingen mogen afbeelding 1 gebruiken bij het in eigen woorden beschrijven van het waterzuiveringsproces.

 

Afbeelding 1. Het waterzuiveringsproces

Wikiwijs

In Wikiwijs staat de tekst van het waterzuiveringsproces uitgebreid geschreven. De afbeelding van het proces staat ook bij de uitleg.

Prowise

In Prowise staat het waterzuiveringsproces stap voor stap beschreven. Hier hoort echter wel gesproken tekst bij. U kunt de stappen uit de docentenhandleiding gebruiken of de tekst van Wikiwijs. Ook kunt u er voor kiezen om het bijgevoegde filmpje te laten bekijken met de uitleg van het proces. Aan het eind van de uitleg kunt u de leerlingen het ingevulde woordweb laten zien.

 

Rioolwaterzuivering

Lesdoel

Aan het eind van de les kunnen de leerlingen de stappen van rioolwaterzuivering uitleggen.

Uitleg lesdoel

Als het water uit de kraan in het afgootputje stroomt komt het terecht in het riool. Dit water kan niet zomaar in de rivier worden geloosd. Het wordt eerst schoongemaakt.

Het rioolwaterzuiveringsproces bestaat uit de volgende 3 stappen:

Na de rioolzuivering kan het water weer terecht komen in de waterzuiveringsinstallatie.

Wikiwijs

In Wikiwijs staat het rioolwaterzuiveringsproces uitgeschreven. Er staat een afbeelding van een rooster bij.

Prowise

In Prowise staat het rioolwaterzuiveringsproces weergeven. Hier hoort echter wel gesproken tekst bij. U kunt de stappen uit de docentenhandleiding gebruiken of de tekst van Wikiwijs.

 

​Extra: Op expeditie

Het extra stukje heeft zowel in Wikiwijs als in de Prowise-presentatie dezelfde vorm. Bergbeklimmer Arnaud vertelt over de manieren waarop hij water tijdens het bergbeklimmen vindt en zuivert. Er zit een geluidsfragment bij dat is ingesproken door hemzelf. De leerlingen kunnen hiernaar luisteren. De afbeeldingen ondersteunen het verhaal.

Transcript:

“De vorige les vertelde ik jullie dat water erg belangrijk is op een berg, maar dat je het eerst moet
schoonmaken om niet ziek te worden. Daarover ga ik jullie vandaag meer vertellen. Wanneer je sneeuw en ijs gevonden hebt, kan je het niet meteen in je mond stoppen. Het is zo koud, dat je er blaren van kan krijgen in je mond! Daarom moet je het eerst smelten met behulp van een brandertje of brandhout. Brandhout is alleen heel moeilijk te vinden op een berg. Het smelten van sneeuw en ijs kost veel tijd, zo’n 45 minuten als je een paar 1000 meter hoog bent. Daarnaast heb je voor een liter water, 5 liter sneeuw en ijs nodig! Op de foto hieronder zie je hoe ik sneeuw aan het smelten ben bij mijn tentje. Als het gesmolten is, laat je het nog eens 30 seconden koken. Dan zijn alle ziekmakende bacteriën eruit en kun je het veilig drinken. Dit geldt ook voor stromend of stilstaand water. Stel nou dat je geen vuur kan maken. Wat doe je dan? Dan heb ik nog een flesje met chloordruppeltjes bij mij. Chloor zit ook in het zwembad en het ontsmet water. Ik druppel 2 of 3 druppeltjes in een liter water en laat het 30 minuten staan. Daarna kan ik het veilig drinken, maar smaakt het wel een beetje naar zwembadwater. BAH! Op de tweede foto ben ik mijn flesje aan het vullen bij een stroompje. Daarna heb ik deze druppeltjes erin gedaan. Een andere optie zijn pilletjes. In deze pilletjes zit zilver. Zilver zuivert ook water. Laat het water met zo’n pilletje 30 minuten staan en het is drinkbaar. Dit water smaakt gelukkig niet naar chloor. Ik hoop dat ik jullie wat geleerd heb over het drinkwater op een berg en dat onze Expeditie Drinkwater is geslaagd. Onthoudt dat het zoeken en zuiveren van water veel tijd kost, maar dat je drinkwater wel hard nodig hebt om de top te bereiken. Water is werk!”