
Voorbereiding en materialen
Voor deze les zijn computers en de prowisepresentatie nodig.
Prowisepresentatie: Prowise
Lesdoelen
De lesdoelen voor les 1 zijn:
- De kinderen leren wat de aardkorst is en dat de aardkorst is opgebouwd uit verschillende lagen.
- De kinderen leren dat de aardplaten drijven op magma.
- De kinderen leren dat aardplaten bewegen doordat de magma beweegt.
Introductie
Lees de kinderen het volgende introductieverhaal voor. U kunt er voor kiezen om de kinderen mee te laten lezen via Prowise op het digibord door rechtsboven op 'Verhaal' te klikken.
Wanneer je op vakantie gaat kun je met het vliegtuig naar verschillende delen van de wereld reizen. Misschien ben je wel eens in Frankrijk, Duitsland of Spanje geweest. Maar je kan ook naar andere delen van de wereld, naar een ander werelddeel. Wij wonen in het werelddeel Europa. Misschien ben je wel eens naar Amerika, Afrika of Aziƫ geweest. Omdat andere werelddelen best ver weg zijn, moet je met het vliegtuig.
Lang, lang geleden bestonden er nog geen vliegtuigen, maar die had je toen ook helemaal niet nodig! Want lang, lang geleden zag de aarde er heel anders uit. Er leefden toen andere dieren en andere planten, landen bestonden nog niet en de werelddelen lagen toen op een andere plek dan nu.
Op de eerste pagina van de Prowisepresenatie staat een foto van hoe de wereld er nu uit ziet en een foto van hoe de wereld er eerst uitzag. Herkennen de kinderen een aantal werelddelen? Vraag de kinderen hoe het kan dat de wereld er zo anders uitziet.
Lesverloop
Benoem de lesdoelen die hierboven staan. Leg aan de kinderen uit dat ze straks achter de computer/iPad gaan en dat ze daar de les op moeten maken. Leg uit dat de les bestaat uit tekst lezen, filmpjes kijken en opdrachten maken, waarna er nog een klassikaal gedeelte volgt. Voordat de kinderen in ICT omgeving aan de slag gaan, kan u ervoor kiezen een oefenvraag klassikaal te doen. Dit zou u op het digibord kunnen doen met de denkvraag van les 1. De kinderen kunnen dan zien hoe ze door het programma kunnen navigeren. Zet de kinderen dan aan het werk met de ICT omgeving. Geef de kinderen ongeveer 30 minuten de tijd om op de computer/iPad te werken. Ondertussen loopt u rond voor eventuele vragen of om te kijken hoe het gaat.
Nadat de tijd om is kunnen de kinderen de computer afsluiten en op hun plek gaan zitten.
U sluit de les af door aan de kinderen te vragen wat ze hebben geleerd deze les. geef een aantal kinderen de beurt zodat ze hun ervaringen kunnen uitwisselen. Ook kunt u alvast aankondigen wat de kinderen de volgende les gan doen: de kinderen gaan dan leren hoe de (aard)platen bewegen, door een aantal proefjes te doen.
Afsluitingsquiz les 1
Dit is de quiz als afsluiting van les 1. U kunt er zelf voor kiezen de quiz in teams te doen met scores.