opdracht lezen voor de lijst
Vera van Griensven H4D |
Verwerkingsopdracht Nederlands boek 1
Opdracht A
Stel je voor: je moet een boek uitzoeken voor school en je ziet deze twee boeken liggen. Van het verhaal weet je niks, je gaat uitsluitend op de voorkant af. Welke zou je eerder kiezen?
< >Ik zou voor boek A kiezen omdat boek B nogal op een horrorboek lijkt, alsof het boek heel erg stressvol is en hier houd ik niet van.
A: B:
oprdacht B
Na het lezen van het boek:
Een omslag maken voor een boek is geen eenvoudige opgave. Hoe zorg je er voor dat een plaatje en een titel een idee geven van een verhaal van zoveel bladzijden? Voor deze opdracht bekijken we drie manieren waarop je dat zou kunnen doen:
- Je zou een voorkant kunnen kiezen die de sfeer van het boek/het gevoel dat het boek geeft, goed weergeeft. Denk aan: somber, vrolijk, eng, droevig, gelukkig.
- Je zou een voorkant kunnen kiezen waarmee het belangrijkste personage van het boek al duidelijk wordt: man/vrouw, leeftijd, uitstraling.
- Je zou een voorkant kunnen kiezen die een belangrijke scene/gebeurtenis uit het boek weergeeft: het moment waarop het mis gaat, of juist goed komt, bijvoorbeeld.
Kijk nog eens naar de twee voorkanten van Bor, bij vraag 1. Vul in het onderstaande schema in of de voorkant voldoet aan wat hierboven staat. Vergeet niet uitleg te geven.
Voorkant
Geeft sfeer goed weer (ja/nee + uitleg)
Geeft personage goed weer (ja/nee + uitleg)
Geeft belangrijke gebeurtenis weer (ja/nee + uitleg)
Voorkant |
Geeft sfeer goed weer (ja/nee + uitleg |
Geeft personage goed weer (ja/nee + uitleg) |
Geeft belangrijke gebeurtenis weer (ja/nee + uitleg) |
A: binnenstad Amsterdam |
Nee, dit vind ik omdat het gewoon de binnenstad van Amsterdam is. het verhaal kan zo overal over gaan. |
Nee, je ziet alleen een paar vogels en de vogels spelen geen rol in het verhaal. |
Nee, het is de binnenstad van Amsterdam waar Bor wel veel naar toe ging maar het was geen belangrijke gebeurtenis. |
B: schreeuwend hoofd |
Ja, Bor is in het boek vaak gestrest en gespannen. |
Ja, en nee, het geeft weer dat Bor gespannen en gestrest is maar het is niet Bor die op de voorkant staat maar Ruth |
Ja, aan het einde van het boek gebeurt er iets met een schreeuw waardoor alles mis gaat. |
opdracht C
Bij opdracht A heb je een keuze gemaakt. Kijk nog eens naar de tabel bij vraag B2. Is de keuze die je bij A hebt gemaakt ook de kaft die het beste bij het boek past? Waarom (niet)?
Er zijn natuurlijk nog duizenden andere voorkanten mogelijk bij Bor. Stel je voor: jij krijgt van de uitgever de opdracht een voorkant te maken die aan alle drie de eisen hierboven moet voldoen. Beschrijf hieronder hoe jouw voorkant er uit zou zien. Je mag de voorkant natuurlijk ook tekenen, of op de computer maken (met een foto).
Vergelijk jouw kaft met de twee kaften bij opdracht A. Welke vind je beter? Leg uit waarom en baseer je antwoord op de antwoorden die je gaf bij vraag 2 en 3.