Boek 10

Boek:          Dorrestein, Renate, Een hart van steen

Nummer:    N3/1

Niveau:       3

Studielast:  2 slu

Werkvorm:  Individueel

Focus:         Perspectief

Je leert:       Het perspectief analyseren en reflecteren op de werking van het perspectief.

 

A.

Welke soorten perspectieven bestaan er?

- Ik-persoon. Het verhaal wordt dan verteld vanuit de eerste persoon.

- Hij- of zij-perspectief. Het verhaal wordt dan verteld vanuit de derde persoon.

- Wisselend perspectief. Bij een wisselend perspectief zijn er verschillende personen die het verhaal vertellen.

 

Heb je een voorkeur voor een bepaald perspectief?

Ja, ik vind het het fijnst als een boek wordt verteld vanuit het ik-perspectief. Dit komt omdat je dan gedachte en gebeurtenissen echt mee krijgt zoals de persoon het ervaart en daardoor kan ik me beter inleven in het verhaal en de persoon. Het verhaal wordt dan beter te begrijpen en doordat ik me beter in kan leven is het boek beter te begrijpen en is het makkelijker om door te blijven lezen.

 

Heb je eerder een boek met een wisselend perspectief gelezen?

Nee, ik heb nog niet eerder een boek gelezen met een wisselend perspectief. Ik vond het dan ook best lastig om dit boek te lezen omdat je de hele tijd goed op moet letten wie het nou verteld omdat je het verhaal anders niet goed kan begrijpen.

 

B.

Dorrestein heeft gekozen voor een wisselend vertelperspectief. Welke drie personages nemen de rol van verteller op zich?

 

Leg uit welk effect het op het verhaal zou hebben als Dorrestein alleen Ellen aan het woord zou hebben gelaten.

Als alleen Ellen aan het woord was geweest was Ellen de enige persoon die je heel goed zou leren kennen. Door ook andere mensen het woord te geven zie je verschillende invalshoeken van het verhaal en ga je er op een andere manier naar kijken dan dat je alleen Ellen aan het woord zou hebben.

 

Op blz. 219 vraagt Ellen zich af of Ida Sophie het verhaal eigenlijk verteld. Wat vind jij?

Ik vind niet dat Ida Sophie dit verhaal eigenlijk verteld omdat Ellen toch wel de ‘hoofdverteller’ van dit verhaal is. Je leert haar het beste kennen en je krijgt ook de meeste van haar gedachte mee in plaats van de gedachte van andere personen uit dit verhaal.

 

C.

Dorrestein heeft de gebeurtenissen in haar roman gemanipuleerd, onder andere door te kiezen voor een wisselend perspectief. Leg dit uit.

Door te wisselen met perspectief kunnen sommige personen dingen ‘achterhouden’. Hierdoor krijg je niet alles mee van een persoon en ‘manipuleer’ je het verhaal een beetje omdat je maar deels informatie krijgt over de verschillende personen in het verhaal.

 

Herlees je antwoord op vraag 1 van opdracht A. Ga je nu bij de keuze van je volgende boek ook letten op het vertelperspectief?

Ja, ik ga bij de keuze van het volgende boek ook letten op het vertelperspectief. Dit ga ik doen omdat het dan makkelijker is om het boek te kunnen begrijpen en als je het boek beter begrijpt is het ook leuker om het te lezen. Ik vind het best lastig om een boek te lezen met perspectiefwisselingen maar als je het snapt is het wel leuk om te lezen.