De leerkrachtenpagina

Verantwoording van de webquest

 

Als onderwerp voor de webquest heb ik gekozen voor spijsvertering. De reden dat ik voor dit onderwerp gekozen heb is, omdat de leerlingen bezig waren met het onderwerp ‘voeding en vertering’. De leerlingen hebben daarbij drie uitgebreide lessen gehad over dit onderwerp en de webquest was daar een onderdeel van. Het vakgebied wat bij deze webquest past is natuur. Deze webquest is ontworpen voor groep 7.

 

Het doel van deze les is dat de leerlingen het spijsverteringsstelsel leren. Ze leren de route die ons eten aflegt in ons lichaam weer te geven op papier. Ze leren dan natuurlijk welke organen er thuishoren in het spijsverteringsstelsel. Ook is de webquest bedoeld om de functies van deze organen te onderzoeken. Tijdens de webquest zijn de leerlingen dus bezig met kerndoel 41: ‘De leerlingen leren over de bouw van planten, dieren en mensen en over de vorm en functie van hun onderdelen’.

 

Tijdens deze webquest zijn de leerlingen ook bezig met mondelinge vaardigheden. Ze werken samen en moeten samen over de opdracht discussiëren. Wie heeft welke taak? Hoe gaan ze de opdracht aanpakken? Etc.

 

Verder zijn de leerlingen ook bezig met hun rekeninzichten. Ze moeten de organen natuurlijk in de goede verhoudingen met andere organen tekenen. Ook moet het allemaal goed in het lichaam passen. Hier is enige inzicht voor nodig. Dit oefenen ze dan ook tijdens deze webquest.

 

De webquest begint met een kort introductiefilmpje om de leerlingen kennis te laten maken met het onderwerp. Vervolgens wordt de opdracht uitgelegd en gaan de leerlingen aan de slag. Er wordt in de webquest stap voor stap uitgelegd wat de leerlingen moeten doen. Ze doen van tevoren onderzoek naar organen en dergelijke om tot het eindproduct te komen. Het eindproduct van de webquest is een getekend lichaam op behang, met daarin het spijsverteringstelsel getekend. De informatie die de leerlingen bij de andere stappen hebben gevonden, moeten ze dus gebruiken om tot het eindproduct te komen.

 

Vooraf aan de webquest kun je kort vertellen waar alle materialen liggen die ze nodig hebben. Tijdens de webquest is het de bedoeling dat de leerlingen zelf aan de slag gaan. De leerkracht loopt rond om te kijken of alles goed verloopt. Je bent dus de begeleider als de leerlingen erg echt niet meer uitkomen, dan kun je ze eventueel ondersteunen.

 

In de webquest staat een beoordelingsschema. Zo kunnen de leerlingen zien waar ze gedurende de opdracht op beoordeeld worden. Ik heb gekozen voor samenwerken, de uitvoering, het eindproduct en informatiebronnen. De reden dat ik voor deze vier punten heb gekozen is, omdat de leerlingen tijdens de webquest samen moeten werken. Ze worden op de samenwerking beoordeelt omdat ze samen de hele opdracht maken. Voor de uitvoering is gekozen, omdat het de bedoeling is dat ze de hele webquest doorlopen. Het eindproduct is gekozen, omdat ze hierin eigenlijk alles weergeven wat ze van de webquest geleerd hebben, dit is de uitdagende opdracht. Ook is er als laatste nog gekozen voor informatiebronnen, omdat ze verschillende informatiebronnen kunnen gebruiken. Het is niet de bedoeling dat ze één bron gebruiken, maar meerdere bronnen. Aan het einde krijgen de leerlingen voor deze onderdelen een beoordeling.