Lezen en woordenschat

Leesvaardigheid is een onderdeel dat bij het vak Nederlands altijd terug zal komen. Specifieker verwoord: begrijpend lezen zul je blijven oefenen bij het vak Nederlands, ook als je naar het MBO gaat of de havo.

Je hebt vast wel eens te maken gehad met leesstrategieën. Ook dit jaar heb je deze strategieën weer nodig. Hieronder zie je ze nog eens op een rijtje (dit is leerstof voor de toets!):

Welke leesstrategieën ken je en in welke situatie gebruik je deze?

1. Oriënterend lezen; als je snel wilt zien of een bepaalde tekst voor jou interessant/bruikbaar is.

2. Globaal lezen; als je het onderwerp van de tekst weet en je vermoedt dat de tekst voor jou van belang is.

3. Intensief lezen; als je een tekst goed wilt begrijpen.

4. Kritisch lezen; als je de betrouwbaarheid van een tekst moet beoordelen.

5. Studerend lezen; als je een tekst moet leren (controle en onthouden).

6. Zoekend of doelgericht lezen; als je op zoek bent naar bepaalde informatie.

 

Afgestemd op jullie doel wat betreft leesvaardigheid - het examen halen - volgen hier enkele 'lessen' die speciaal ontworpen zijn voor het mbo of examenleerlingen van het vmbo. Eén les bevat een tekst, vragen en opdrachten voor woordenschat passend bij die tekst. 

Maak alle lessen, tenzij de opdracht van de docent anders is. De docent beslist tevens of de teksten klassikaal besproken worden, je ze zelf of gezamenlijk na dient te kijken.

 

Veel succes!

Les 1: tekst

Les 1: vragen

Les 1: woordenschat

 

 

Les 2: tekst

Les 2: vragen

Les 2: woordenschat

 

 

Les 3: tekst

Les 3: vragen

Les 3: woordenschat

 

 

Les 4 (techniek les 1): tekst

Les 4 (techniek les 1): vragen

Les 4 (techniek les 1): woordenschat

 

 

Les 5 (techniek les 2): tekst

Les 5 (techniek les 2): vragen

Les 5 (techniek les 2): woordenschat

 

 

Les 6 (techniek les 3): tekst

Les 6 (techniek les 3): vragen

Les 6 (techniek les 3): woordenschat