Hoe graag we het ook anders zouden zien: er is nog relatief weinig bekend over de effecten van lessen in digitale geletterdheid op de vaardigheden van leerlingen. Hier dus geen harde cijfers en afgebakende kaders; het is een nieuw terrein dat nog ontdekt moet worden.
Dat er nog niet voldoende bekend is over de opbrengsten van lessen in digitale geletterdheid betekent niet dat scholen rustig kunnen afwachten. Maatschappelijke ontwikkelingen als globalisering, digitalisering en robotisering geven genoeg aanleiding om met digitale geletterdheid aan de slag te gaan. Uit de Nederlandse resultaten van het International Computer and Information Literacy-onderzoek (ICILS) bleek bovendien dat er sprake is van een duidelijk niveauverschil op het gebied van digitale geletterdheid onder Nederlandse leerlingen van verschillende schoolniveaus. Hier ligt een taak voor het onderwijs.
Stel jezelf de volgende vragen
Welke doelen stel je? En hoe meet je of je die haalt? Hoe evalueer je over een bepaalde tijd of je de gestelde doelen bereikt hebt?
Hoe formuleer je meetbare doelen?
Ben je je bewust van het feit dat het één of meerdere jaren kan duren voordat je heldere resultaten kunt meten en kunt communiceren?
In hoeverre kun je de wetenschap bij jullie ontwikkelingen betrekken?
Welke methodes zijn er om vaardigheden te meten? Kun je gebruik maken van rubrics of een 'portfolio aanpak'? Kijk in de toolbox voor meer informatie hierover.
Wat kun je, ondanks de beperkte hoeveelheid, toch al leren uit bestaand onderzoek naar 'digitale geletterdheid' in het onderwijs?
Aanpak van de voorbeeldscholen
De drie voorbeeldscholen hebben een heel verschillende benadering om te onderzoeken wat werkt:
Stichting O2G2: zij starten in schooljaar '16 - '17 met de leerlijn en willen op basis van deze ervaring in het schooljaar '17 - '18 een of meerdere universiteiten betrekken om wetenschappelijk onderzoek te doen naar de opbrengsten van de leerlijn.
Veurs Lyceum: de Talentstromen draaien nu drie jaar. In het vierde jaar ('15 - '16) is een start gemaakt met de ontwikkeling van 'rubrics' als analytisch beoordelingsinstrument om de nieuw opgedane kennis en vaardigheden van leerlingen te meten. De verwachting is dat men deze rubrics in de loop van het schooljaar '16 - '17 gaat gebruiken.
Nicolaas Maesschool: hier gebruikt men (nog) geen formeel toetsingskader voor het meten van de opbrengsten van Het Beschavingsspel. Wel komt er vanuit zowel leerlingen, ouders als collega's zeer positieve feedback over veranderingen in de houding, motivatie en kennis van leerlingen.