Dit is een extra verduidelijking voor de leerkracht die dit begeleid.
Doel van de activiteit:
- Aan het einde van de les hebben de kinderen geexperimenteerd met het maken van een stroomkring/een lampje laten branden.
- Aan het einde van de les kunnen de kinderen benoemen wat het verschil is tussen licht/donker/schaduw.
- Aan het einde van de les hebben de kinderen in groepjes van 2 of 3 goed samengewerkt, wat betekent dat je als leerkracht niet/nauwelijks hebt moeten inspringen/helpen.
Kerndoelen:
N&T:
42: De leerlingen onderzoeken natuurkundige verschijnselen, zoals licht, geluid, elektriciteit, kracht, magnetisme en temperatuur.
44: De leerlingen leren bij producten uit hun eigen omgeving relaties te leggen tussen de werking, de vorm en het materiaalgebruik.
45: De leerlingen leren oplossingen voor technische problemen te ontwerpen, deze uit te voeren en te evalueren.
Nederlandse taal:
1: Ze leren informatie te verwerven uit gesproken taal. Ze leren tevens die informatie, mondeling of schriftelijk, gestructueerd weer te geven.
12: De leerlingen verwerven een adequate woordenschat en strategieƫn voor het begrijpen van voor hen onbekende woorden. Onder 'woordenschat' vallen ook begrippen die het leerlingen mogelijk maken over taal te denken en te spreken
De benodigdheden zijn simpel:
- batterijen
- kabels
- lampjes
- schakelaars
- materiaal om schaduwen mee te creƫeren
- beoordelingsformulier op beide proces en product
Dit is een les die perfect geschikt is om de kinderen te laten experimenteren met licht/donker/schaduwen en elektriciteit. De kinderen zullen veelal bezig zijn met het in elkaar zetten van de stroomkring en het maken van schaduwen.
Ik heb de groep van 24 leerlingen opgedeeld in groepen van 8 kinderen. Aangezien de groepsleerkracht voor de klas stond, kon ik met een groepje per keer op een andere locatie in de school aan de slag. Dit is uiteraad niet mogelijk als de leerkracht beide de WebQuest en de rest van de klas moeten begeleiden. Ik heb voor de WebQuest 4 computers en 2 tablets gereserveerd voor de groepjes. Het gedeelte op de computer kon gedeeltelijk alleen, sommige moesten alsnog samenwerken op de computer. Tijdens het maken van de stroomkring heb ik gezorgd dat er meer dan genoeg batterijen, kabels, lampjes en schakelaars aanwezig waren. Dit zorgde ervoor dat er erg veel initiatief van de kinderen kwam qua hoeveel lampjes op 1 batterij of andersom.
De verbinding met rekenen en/of taal:
Bij deze WebQuest gaat het vooral over de mogelijke nieuwe woorden. Woorden als schakelaar en fitting zullen ze nog niet kennen, vandaar dat er verduidelijking is met plaatjes en gesproken tekst.
Tips:
- Stel de kinderen een hoop vragen over 'hoe kan dat .....?' Dit zorgt ervoor dat ze veel gaan nadenken over wat het probleem/oplossing is.
- Beantwoord de vragen van de kinderen niet, maar verwijs ze terug naar de pc/tablet. Dit leert ze zelfstandig problemen op te lossen.
- Zorg voor voldoende materiaal om mee te experimenteren.