Hoe kan je nu kleine deeltjes zichtbaar maken? Op een gegeven moment kun je een lope of een microscoop gebruiken.
Er zijn echter grenzen aan wat je zichtbaar kunt maken met een microscoop. een microscoop kan zonder al te veel problemen 400 x vergroten. Met olieimmersie is 1000x mogelijk, maar dan houdt het wel op.
In zijn algemeenheid geldt voor een microscoop, dat de resolutie afhankelijk is van de golflengte van het licht. Ernst Abbe leidde de volgende formule af: , waarbij d de kleinste afstand is tussen twee punten, die nog zichtbaar wordt labda is de golflengte en NA=n•sin(θ).
Er zijn wel nog wat trucjes om meer zichtbaar te maken, zoals de fasecontrast microscoop, maar hier houdt het wel op.
Als je een hogere resolutie wilt bereiken moet je een (scanning) electron microscoop gebruiken. Scanning wil zeggen dat je niet één beeld maakt, maar dat je steeds een smal blokje bekijkt.
Kijk maar eens op http://www.vcbio.science.ru.nl/fesem/info/principe/ hoe een electronenmicroscoop werkt.
Andere opties zijn een Atomic Force Meter en Scanning Tunneling Microscopy, zie http://www.kennislink.nl/publicaties/de-rastertunnelmicroscoop
Om een beeld te krijgen hoe STM en AFM werken kun je zelf een eenvoudig model maken.zie bijvoorbeeld:http://robinhsieh.com/?p=406 voor een voorbeeld waarbij lego gebruikt wordt.
Voer nu de opdrachten van het werkblad voor les 4 uit, vul het werkblad in en lever het digitaal of als een hard copy in bij je docent.
Aan het eind van deze les kan je: