les 3 oppervlakte volume verhoudingen

Vorige keer heb je iets geleerd over de grootte van deeltjes. een belangrijke eigenschap die een rol speelt bij het evrcshil in eigenschappen tussen nanodeeltjes en gewone deeltjes is de oppervlakte/ inhoudverhouding. 

Kijk maar eens naar de bijgesloten animatie. We gaan daar een experiment mee uitvoeren.

Je begint met een blokje jello pudding van ongeveer 3cm bij 3 bij 3 cm. Wat is de inhoud van het blokje?

Wat is de oppervlakte van het blokje. hoe groot is de oppervlakte/ inhoud verhouding?

Snijdt een tweede blokje in vier gelijke delen. Is de inhoud nu veranderd? Hoe groot is de oppervlakte nu?

hoe groot is de oppervlakte/ inhoud verhouding?

Het derde blokje snij je eerst in vieren. daarna verdeel je elk blokje weer in vieren, zodat je in totaal 16 blokjes hebt.

 

Is de inhoud nu veranderd? Hoe groot is de oppervlakte nu?

hoe groot is de oppervlakte/ inhoud verhouding?

 

Lees de opzet van het experiment en voer dit experiment uit.

gebruik het werkblad voor de waarnemingen ne beantwoord de vragen op het werkblad.

normaal gesproken heb je al iets gehad over zuur/base reacties en weet je dat de reactie tussen zoutzuur en natronloog een neutralisatiereactie is. Door de reactie daalt de pH in het blokje onder de 10 en ontkleurd het fenolftaleine.

 

als het goed is kun je nu:

experiment les 3

werkblad les 3