Activiteit |
Een hoorspel maken voor/met peuters |
Doelgroep |
Peuters |
Doel |
Het helpt om luister- en concentratievermogen te verhogen. Simpele melodieën leggen de basis voor muzikaliteit en een goed muzikaal gehoor. Ondersteunt taalontwikkeling, taalvaardigheid en het vergroten van de woordenschat. Ritme, rijm, melodie en intonatie vormen de basis van taal. Bij muziek hoort bewegen: klappen of dansen (motorische ontwikkeling), een kringdansje of een spelletje (sociale ontwikkeling). |
Benodigdheden |
Instrumenten die geschikt zijn voor kleuters (geen kleine, losse of scherpe onderdelen). Bij voorkeur ritme (percussie) instrumenten.
Je kunt ook werken met zelf geknutselde instrumenten en/of geluiden/liedjes die je maakt met je stem. |
Plaats |
- |
Voorbereiding |
Instrumenten klaarleggen die geschikt zijn. Nadenken over welk kind je laat werken met welk instrument. |
Uitvoering |
Laat de peuters kennis maken met de instrumenten op een speelse manier. Laat ze tegelijk geluid maken; zacht geluid maken, hard geluid maken, om de beurt geluid maken, alle jongens geluid maken, alle meisjes geluid maken, alle trommels eerst enz. Maak eventueel een op- en afbouw (spreek een volgorde af) en maak zo een muziekstuk/hoorspel met de leerlingen. Geef voorbeelden en doe zelf mee. Spreek een stilte-teken af en laat de peuters ook een keer van instrument wisselen. |
Variatie |
Zie benodigdheden; je kunt in deze les ook werken met zelf geknutselde instrumenten (shakers gemaakt van wc rolletjes met rijst erin enz.) en/of met stemmen (klakken met je tong maakt geluid, zoemen als een bij, klanken maken (ha, ho, he) enz.)
Bij oudere kinderen: |
Aan de oceaan hier ver vandaan ligt het land haaje baaje. Daar woont prinses Sofia met de boze koningin Violetta. Op een dag vraagt boze koningin Violetta aan prinses Sofia of ze in de kelder wil kijken of er nog genoeg kippen zijn (Kippen geluid maken). Als Sofia in de kelder is, gooit de boze koningin de kelder deur dicht(Hard op trommel slaan). Prinses Sofia wil de kelder deur open doen, maar de deur gaat niet open. Sofia pakt haar mobieltje en sms’t Valentijn: ‘’Help mij, ik zit opgesloten in de kelder’’. Prins Valentijn die in het dorpje hoije moije 10 minuten verderop woont, krijgt het sms’je direct binnen(Sms geluidje maken). Hij schrikt zich een hoedje. ‘’Ik moet haar helpen’’ denkt hij. Snel haalt hij zijn ezel uit de schuur en gaat op weg naar haaje baaje. Om in ezel. ‘’Sneller’’. Als ze het bos uit zijn prins Valentijn haaje baaje al zien liggen. Aangekomen bij haaje baaje te komen, moet prins Valentijn door het grote donkere bos (Langzaam slaan op trommel). In het bos komt prins Valentijn de grote boze draak tegen. ‘’Snel’’, roept hij tegen zijn ezel.(Slaan op tafel met platte hand). Aangekomen in het kasteel, rent prins Valentijn snel naar binnen, de trap af naar de kelder. (Stampen op de grond) Als hij de kelder deur open doet, vliegt prinses Sofia hem om de hals. ‘’Dankje dat je me gered hebt’’. ‘’Snel, we moeten hier weg’’, zegt prins Valentijn. Op dat moment komt boze koningin Violetta eraan. Prins Valentijn duwt haar de kelder in en gooit snel de deur dicht(hard op trommel slaan). Samen rijden ze op de ezel terug naar hoije moije en hier leven ze nog lang en gelukkig.