We gaan niet alleen in Nederland op vakantie, het buitenland is ook populair. In een gemiddeld jaar wordt er door Nederlanders bijna 16 miljard euro uitgegeven aan vakanties. Daarvan gaat 12,6 miljard euro naar buitenlandse vakanties.
Grote groepen oudere Noordwest-Europeanen, waaronder flink wat Nederlanders, bevolken de Spaanse Costa’s. Er wonen naar schatting ruim 50.000 Nederlanders aan de Costa Blanca: overwinteraars en gepensioneerden. Sommigen kiezen niet alleen uit luxe, maar ook uit noodzaak voor het warme land; zij hebben gezondheidsklachten waarop het warme klimaat een gunstige uitwerking heeft.
De komst van prijsvechters in de luchtvaart, zoals Ryanair of EasyJet, maakt een vliegvakantie naar de zon voor grote groepen betaalbaar. En niet alleen door de budgetairlines kunnen veel mensen naar de buitenlandse zon vliegen, er zijn ook veel goedkope vakantiebestemmingen bijgekomen. In de jaren 60 van de vorige eeuw kwam het massatoerisme op, vooral naar de Spaanse kusten. Daar zijn bestemmingen in Griekenland, Oost-Europa en Turkije bijgekomen.
De all-inclusive reizen die veel reisbureaus aanbieden zijn goedkoop en voorkomen financiële tegenvallers. Je weet van tevoren wat je kwijt bent.
Door de goedkope vluchten en bestemmingen hebben de vakantieparken en hotels in Nederland de laatste jaren erg veel concurrentie gekregen. Mensen shoppen steeds meer op het internet en wachten net zo lang tot ze een ideale vakantiebestemming hebben gevonden voor een erg goede prijs.
De Nederlandse vakantieverblijven moeten hierop inspelen. En daarom bieden reisbureaus ook 'spetterende zomeraanbiedingen' en 'spectaculaire last minutes' in Nederland aan.