Stap 5: Verleidelijke reclames

Verleidelijke reclames

In de reclame wordt vaak gebruik gemaakt van sleutelprikkels en supranormale prikkels. Beschrijf na het kijken in de opdracht welke prikkels je hebt ontdekt.

Probeer zelf een reclamefilmpje of een filmtrailer te vinden waarin sleutelprikkels en/of supranormale prikkels zitten die jou aanspreken.
Benoem ze, en bespreek de bevindingen in de klas.

Nu weet je het vaak wel dat je naar een reclame kijkt, en dus kun je jezelf ertegen wapenen.
Maar wat als je je er niet van bewust bent?
Er gaat een verhaal dat bioscoopbezoekers in de jaren 50 nadat ze tijdens de voorstelling steeds ‘onmerkbaar’ kort blootgesteld waren aan de zinnetjes “drink coca cola” en “eet popcorn” opvallend meer coca cola en popcorn kochten dan anders.
Dat verhaal blijkt broodje aap te zijn.
Toch maakt men in de reclame ook wel gebruik van prikkels die je niet bewust waarneemt, maar die je wel kunnen beïnvloeden.
 

Derren Brown laat in dit filmpje twee reclamemakers zelf het effect van zulke ‘subliminale’ prikkels ervaren. Bespreek na het kijken met een klasgenoot hoe hij de reclamemakers zover krijgt om zonder dat zij het door hebben precies die reclamespotjes te bedenken als hij van tevoren heeft voorbereid.