Alle leden van het team hebben 4 avonden opleiding gevolgd. Doel was niet alleen om een tool te leren kennen maar vooral ook om elkaar te helpen en met elkaar te bepalen hoe de eerste weken van het volgende schooljaar eruit zouden komen te zien en ervaringen uit te wisselen.
Vervolg
Uiteindelijke doelstelling was en is om alle collega’s een basisniveau digitale vaardigheden en m.n. onderwijskundige inzet hiervan mee te geven. Dit wordt momenteel bereikt door de opleidingsbehoefte regelmatig te inventariseren en minimaal de nieuwe docenten een viertal cursusavonden aan te bieden.
Vanwege onderwijsontwikkelingen zoals de huidige aandacht voor gepersonaliseerd leren, nieuwe technische mogelijkheden én meer ingeburgerd raken van BYOD, blijft voortdurend bijblijven / jezelf ontwikkelen van belang.
Ook kennen we het BYOD-bulletin waarin bericht wordt over leuke initiatieven van collega’s en over eventuele ervaringen met tools of mogelijkheden om ICT in de klas in te zetten.
Daarnaast kunnen docenten uiteraard via de normale professionaliseringskanalen pro-actief cursussen aanvragen.
De praktijk:
Het klassikale programma werkte het eerste jaar zeer goed ondanks dat het als zwaar beleefd werd: de workshops vonden steeds plaats buiten schooltijden: van 17.00 – 20.30 uur.
In de volgende jaren werd het opleidingsprogramma minder effectief. Het gevoel van ‘zwaarte’ kreeg de overhand. BYOD werd steeds meer ‘gewoon’ en er speelden op school heel veel andere dingen die van iedereen aandacht vroegen. We hebben geprobeerd andere tijdstippen te kiezen maar kwamen in de problemen met alle andere dingen die georganiseerd werden. Bovendien geven collega’s ook steeds vaker aan geen opleidingsbehoefte te hebben. Begrijpelijk in de algehele drukte, maar erg spijtig. Dit traject is momenteel zeker voor verbetering vatbaar.
Onderwijskundige inzet van ICT vergt van iedereen behoorlijk wat energie en aandacht en dat niet even, maar voortdurend. Er zijn momenteel veel ontwikkelingen, denk bijvoorbeeld aan de aandacht voor gepersonaliseerd leren waar ICT een behoorlijke rol bij zou kunnen spelen. Het is wel van belang om daarbij te blijven aanhaken. Qua organisatie zou ik zeggen dat dit op collectieve studiedagen, bijvoorbeeld (gedeeltelijk) in carrousselvorm zou kunnen plaatsvinden. In de praktijk blijkt het daadwerkelijk incorporeren van ICT in het onderwijs nog steeds erg lastig.
Dit arrangement wordt regelmatig geactualiseerd en aangevuld. Het wordt gebruikt in workshops en (theoretisch) ook als collega's zelf iets willen leren/uitproberen.