Patriotten en de Fransen
“Aan het volk van Nederland. Van de vroegste tijden af zijn deze landen bevolkt geweest door dappere en vrije volken. De Batavieren zijn de oudsten, waarover wij iets weten. Zij voelden de waarde van vrijheid en lieten zich niet regeren door mensen die zichzelf verkozen of door een ander gekozen werden, nee, zij hielden het heft in eigen handen. Voldeed het gekozen opperhoofd, dan lieten ze hem de post behouden. Zo niet, dan zetten ze hem af. En had hij zijn vaderland verraden, dan hoef ik jullie niet uit te leggen wat die Bataven met hem deden!”
Van der Capellen tot den Pol, 1781
Lees H6.4 uit het lesboek
Wie was het opperhoofd waar deze leider van de patriotten over sprak?
Waar ‘vochten’ de patriotten in Nederland voor?
Wat was het directe gevolg van het verschijnen van het Franse revolutieleger voor het oude Nederlandse regime?
Een Bataafse grondwet, de eerste grondwet van Nederland
Het oogmerk der maatschappylyke vereeniging is beveiliging van persoon, leven, eer en goederen en beschaving van verstand en zeden.
Het maatschappylyk verdrag wyzigt noch beperkt de natuurlyke regten van den mensch, dan in zoo verre zulks ter bereikinge van dat oogmerk noodzakelyk is.
Alle leden der maatschappy hebben, zonder onderscheiding van geboorte, bezitting, stand of rang, eene gelyke aanspraak op derzelver voordeelen.
Ieder burger is volkomen vry om te beschikken over zyne goederen, inkomsten en de vruchten van zyn vernuft en arbeid voorts, om alles te doen, wat de regten van eenen ander niet schend.
De wet is de wil van het geheele maatschappylyk lichaam, uitgedrukt door de meerderheid of der burgeren of derzelver vertegenwoordigers. Zy is hetzy beschermende of straffende gelyk voor allen. Zy strekt zich alleen uit tot daaden, nimmer tot gevoelens. Alles wat overeenkomt met de onvervreemdbare regten van den mensch in maatschappij, kan door geene wet verboden worden. Zy beveelt, noch laat toe, hetgeen daarmede strydig is.
Hoe lang hadden wij een Bataafse republiek? En waarom duurde deze zo kort?
Koning Lodewijk Napoleon werd aardig populair onder de bevolking: noem 3 redenen waarom dit zo was.