Veerkracht

Bij de vorige tekstpagina's en bij opdracht 1 en opdracht 2 heb je kennis gemaakt met natuur en natuurgebieden in Nederland. De overheid wil die natuur beschermen. In 'Natuurlijk verder Rijksvisie 2014' kun je er meer over lezen. In de nota staat dat de Rijksoverheid de veerkracht van natuur wil versterken. 

Het woord 'veerkracht' klinkt misschien vreemd, maar je hebt er zelf ook dagelijks mee te maken. 'Veerkracht' kom je op veel plekken tegen, bijvoorbeeld:

  • Deurklink: Om een deur te openen duw je een deurklink omlaag. Als je de klink loslaat, schiet hij vanzelf weer omhoog. Dat is wel zo gemakkelijk.
  • Trampoline: Als je bij het springen op de springmat terecht komt, zakt die mat een eindje in. Daarna komt de springmat vanzelf weer omhoog. Doordat de springmat soepel op en neer beweegt, kun jij lekker springen.
  • Bosauto's: Botsauto's hebben dikke rubberen randen. Bij een botsing deuken die randen een eindje in, maar veren ook weer terug. Door het opvangen van stoten zorgen ze ervoor dat de botsauto's niet beschadigd raken.

In de drie voorbeelden zie je telkens dat een situatie verstoord wordt. Bij 'verstoord' kun je denken aan het naar beneden duwen van een deurklink, of aan het naar beneden zakken van een springmat. Ook kun je denken aan in elkaar deuken van de randen van een botsauto.

Door veerkracht wordt een oude situatie telkens hersteld. 'Herstel' bij het naar beneden duwen van de deurklink betekent dat de deurklink weer omhoog gaat. 'Herstel' bij de trampoline betekent dat de springmat weer omhoog gaat. 'Herstel' bij de botsauto's betekent dat de auto's van elkaar af bewegen en de rubberen rand zijn deuken kwijt raakt.