5.1 De fasen van een stof

Portfolio 5.1

 

Hiernaast zie je enkele soorten nagellakremover. Nagellakremover ruikt nogal sterk. Je zou het meteen merken wanneer de dop niet goed op het flesje zou zitten.

 

 

 

 

 

 

Olijfolie ruik je nauwelijks.

 

 

 

 

 

Waarom ruikt nagellakremover zo sterk? Waarom blijven de moleculen van olijfolie op het schoteltje liggen? Probeer zelf antwoorden op deze vragen te formuleren. De antwoorden hoeven niet goed te zijn (het zijn hypothesen), maar werk ze wel uit in je portfolio. Aan het eind van dit hoofdstuk kun je deze vragen waarschijnlijk makkelijk beantwoorden.

Even opfrissen

Laten we even kort herhalen wat je in de derde klas hebt geleerd over faseovergangen. Er geldt het volgende:

 

Het deeltjesmodel kan onder andere de faseovergangen goed verklaren. Hoe hoger de temperatuur, hoe sneller de deeltjes gaan bewegen. Uiteindelijk gaan ze over van de ene naar de andere fase

 

Fasen

 

 

 

Namen van faseovergangen

 

Hieronder staat een schema van de verschillende faseovergangen. Vul bij het nummer de juiste faseovergang in (gebruik dezelfde cijfers als bij de vorige opdracht).