Les 6: Seksualiteit
Seksualiteit is een onderwerp wat bij bijna alle leerlingen actueel is. Op deze leeftijd is er sprake van seksuele activiteit en dit is ook van invloed op de gesteldheid van de leerling. Wat zijn de nadelen en voordelen van seks? Waar liggen de grenzen van de leerling? Wat zijn normen en waarden omtrent seksualiteit? Hoe kijken leerlingen tegen seksuele diversiteit aan? Daarnaast gaat de leerling relaties aan met collega’s (professioneel of liefdesrelatie) en krijgen leerlingen te maken met het aangeven van hun grenzen. Door gebruik te maken van casussen en voorbeelden (stel dat…) kan een les over seksualiteit luchtig gebracht worden en open besproken worden. Belangrijk is om hierbij aan te geven dat niemand iets moet vertellen en dat niemand uitgelachen wordt als diegene iets wil vertellen.
Lesdoelen:
- De leerling is bewust van diverse seksuele geaardheden
- De leerling is bewust van diverse seksuele aandoeningen
- De leerling is op de hoogte van feiten en cijfers omtrent seksualiteit
- De leerling is bewust van eigen en andermans normen en waarden omtrent seksualiteit
- De leerling heeft inzicht in zijn/haar werkveld in combinatie met seksualiteit
Filmpjes over seksuele diversiteit:
- Deel van aflevering ‘Metropolis’ (niveau 3/4) tot 11.50 min.: http://www.npo.nl/metropolis/12-07-2012/VPWON_1167886
- Deel van aflevering ‘Uit de kast’ (niveau 2) zoek zelf een geschikte aflevering op www.npo.nl, zoekterm: ‘uit de kast’
- Transgender Dionne (3.15 min.): http://www.youtube.com/watch?v=KX8UakTGa-k&list=PLHRuVX-I5j2kfTnUtTXaYsg62S6P-ShJK&index=22
- Eventueel Transgender kinderen DWDD (9.25 min.):
http://www.youtube.com/watch?v=BRfmgrFnn4I&index=33&list=PLHRuVX-I5j2kfTnUtTXaYsg62S6P-ShJK
Test over fabels omtrent seks (petje op, petje af vorm)
Benodigdheden: A-4 papier (vellen door midden knippen en aan een kant ‘waar’ en aan de andere kant ‘niet waar’ opschrijven), stift, site: http://tests.psychologiemagazine.nl/Relaties/Test%20je%20sekskennis
Iedere leerling krijgt een A4 papier met aan de ene kant ‘waar’ en andere kant ‘niet waar’. Laat de vraag zien en vraag aan de klas om het A4 papier te laten zien met ‘waar’ of ‘niet waar’. Als een leerling het fout heeft gaat hij/zij zitten.
Extra (schattings)vraag voor als er nog meerdere mensen over zijn:
Hoeveel calorieën verbrand een mens gemiddeld met een half uur seks?
(antwoord: 200 kcal)
Les opzet:
1. Inleiding
2. Maken opdracht 1
3. Filmpje Metropolis
4. Maken opdracht 2
5. Filmpje transgenders
6. Klassikale test
Les 7: Seksualiteit
Maak voor de casussen gebruik van de website: http://canyoufixit.sense.info/
Als deze interactieve les niet werkt voor een bepaald niveau of bij een bepaalde klas, dan kan er ook gekozen worden voor casussen uit de klas of door zelf een casus te bedenken.
Informatie:
Misverstanden over SOA’s
1. Genitaliën wassen na seks biedt bescherming tegen SOA’s
2. Via contact met een publiek toilet kun je een SOA oplopen
3. Van de eerste keer seks kun je geen SOA krijgen
4. De pil biedt bescherming tegen SOA’s
5. Twee condooms bieden twee keer zoveel bescherming
6. Je kunt dezelfde SOA maar één keer in je leven oplopen
7. Van antibiotica gaat een SOA weg
8. Van orale of anale seks kun je geen SOA krijgen
Bron: http://www.dokterdokter.nl/gezondheid/puber/32683/8-hardnekkige-misverstanden-over-soa-s
Informatie seksualiteit: http://www.rutgerswpf.nl/sites/default/files/2012_Samenvatting_Seks_onder_je_25e_0_0_0.pdf
Les opzet:
1. Inleiding op seksualiteit (voorbeelden van SOA’s of het bespreken van misverstanden over SOA’s en seks)
2. Opdracht 1
3. Bespreken opdracht 2 stellingen