Cellen maken cellen
Je hebt aan het stel uitgelegd dat vóór dat geslachtscellen worden gevormd eerst het DNA moet worden gekopieerd en dat dit proces replicatie heet.
Ze weten dat geslachtscellen één set van 23 chromosomen bevatten (n=23). Bij lichaamscellen zijn 46 chromosomen verdeeld in 23 paren (2n=46). Een paar zijn de geslachtschromosomen (X en/of Y-chromosomen), de overige 22 chromosoomparen worden autosomen genoemd.
Ze begrijpen alleen nog niet hoe deze geslachtscellen worden gevormd.
Voor jou als dokter is weer een schone taak weggelegd om hen dit duidelijk te maken...
Meiose
Geslachtscellen worden gevormd door het proces meiose.
Hoe komt het dat geslachtscellen in plaats van 46 chromosomen slechts 23 chromosomen hebben?
1. Bestudeer de volgende link: http://www.bioplek.org/animaties/cel/meiose.html
2. Bekijk ook dit filmpje:
3. Noteer in je werkdocument welke fasen voorkomen in de meiose. En beschrijf wat er in elke fase gebeurt.
De meiose tekenen
Maak (op de computer) een overzichtstekening van de verschillende fasen in de meiose.
De tekening moet aan de volgende eisen voldoen:
Zet de tekening in je werkdocument. Paint is een standaardprogramma op de Windows computer dat je hiervoor kunt gebruiken. Op de Mac kun je SketchBook express gratis downloaden vanuit de ITunes store. Overleg met je docent of je ook een ander animatieprogramma of een tekenprogramma mag gebruiken (http://www.pepermunt.net/foto/gratis-tekenprogrammas.html).
Hieronder zie je een voorbeeld van een overzichtstekening waarvoor geldt 2n=4: