Visie op passend onderwijs
Passend onderwijs is een onderwerp dat momenteel veel in het nieuws is en wij willen hier als school graag in mee gaan. Dit sluit aan bij onze visie voor het blijven innoveren van ons onderwijs. Bij een visie op zorg binnen onze school gaat het erom dat wij kijken naar hoe wij het onderwijs en de ondersteuning van kinderen inrichten. Wij kijken hierbij naar de individuele (onderwijs)behoeften van de leerling en sluiten hier op aan.
Beleid
Op onze school zorgen wij ervoor dat leerlingen met een speciale onderwijsbehoefte preventief worden gesignaleerd. Cesear (2008) maakt hierbij een onderscheid in:
- Speciale onderwijsbehoeften bij het leren (cognitief)
- Speciale onderwijsbehoeften bij sociaal-emotionele ontwikkeling en de zelfredzaamheid
- Speciale onderwijsbehoeften bij gezondheidsproblemen of lichamelijke handicaps
- Speciale onderwijsbehoeften als gevolg van op elkaar ingrijpende belemmeringen (trauma’s gezinsproblemen)
- Speciale onderwijsbehoeften bij gedragsproblemen
Het betreft leerlingen met een indicatie SBO cluster 1 (slechthorendheid), cluster 3 (lichamelijk gehandicapt, zeer moeilijk lerende en langdurig zieke kinderen) en cluster 4 (zeer moeilijk opvoedbare kinderen) leerlingen.
Uiteraard hebben deze leerlingen extra aandacht en of materialen nodig. Als school zijnde willen wij samen met ouders, deskundigen en vorige leerkrachten het gesprek aangaan over de onderwijsbehoefte van het kind en over hoe wij hier als school aan bij kunnen dragen.
Echter vinden wij het als school belangrijk dat de zelfstandigheid van het kind wordt gestimuleerd, ondanks de zorg die het kind nodig heeft. Een voorbeeld hiervan is het inzetten van een dagtaak; de leerling krijgt hierbij wel extra ondersteuning door het aanbieden van goed overzicht. Toch blijft de leerling een mate van zelfstandigheid houden, door het zelf te mogen blijven en/of bijhouden van de dagtaak.
Samenwerkingsverband
Wij willen ons als school blijven innoveren m.b.t. Passend Onderwijs, hierbij kunnen wij ook leren van andere scholen en/of instanties in de buurt. Omdat onze school dichtbij de grote stad staat kunnen wij beschikken over alle voorzieningen in de omgeving.
Wij werken samen met het plaatselijke gezondheidscentrum, waarvan de logopedist wekelijks bij ons op school te vinden is. Leerlingen die hiervoor in aanmerking komen gaan samen oefenen ter bevordering van hun spraak. Het contact met de logopedist verloopt via de groepsleerkracht en de IB-er. Wanneer u vragen heeft of constateringen doet m.b.t. de spraak van uw kind, neem dan contact op met de leerkracht van uw kind.
Daarnaast bevindt zich hier ook de orthopedagoog en fysiotherapie. Ook hiervoor loopt het contact via de leerkracht en IB-er.
Wij hebben een samenwerkingsverband met meerdere scholen. Scholen die aangesloten zijn bij ons samenwerkingsverband zijn:
Als scholen willen wij elkaar helpen en informeren over de zorgvragen binnen de verschillende scholen. SBO Het Kompas is een belangrijke factor binnen het samenwerkingsverband. Wij krijgen hiervan veel informatie in de omgang met leerlingen met een bepaalde zorgvraag. Mocht uiteindelijk blijken dat het kind het beste thuis is in het SBO dan zorgen wij er samen voor dat dit soepel verloopt.
De IB-ers van de scholen binnen het samenwerkingsverband overleggen één maal per kwartaal over zaken die spelen binnen de scholen en in de samenwerking tussen de verschillende scholen.
Een praktijkvoorbeeld van het samenwerkingsverband is: Samen met basisschool 'De Akker' hebben wij een plusklas opgezet. Leerlingen uit groep 7/8 die consequent een 1 scoren op 3 vakken, of meer, komen in aanmerking voor deze plusklas. Deze plusklas wordt iedere donderdagochtend van half 9 tot 12 gegeven op basisschool De Akker. In de plusklas werken de kinderen aan verdiepende, uitdagende onderwerpen en vakken.
De kinderen die consequent een 1 scoren op verschillende vakken kunnen extra en uitdagend werk in de klas krijgen. U moet hierbij denken aan:
- Detective denkwerk
- Plusboek rekenen
- Overstijgend groepswerk
De IB-ers van de scholen binnen het samenwerkingsverband overleggen één maal per kwartaal over zaken die spelen binnen de scholen en in de samenwerking tussen de verschillende scholen.