Water, de witte olie
-Waarderen
-Eerst beschrijf je iets, dan verklaar je het en ten slotte Waardeer je het. betekent dat je je mening geeft over een aardrijkskundig probleem. Zo’n probleem pak je aan met een stappen plan.
-Rivieren
-Er zijn twee soorten rivieren. Veel rivieren zijn afhankelijk van regenwater.
Regenrivieren: een voorbeeld is de Maas.
gletsjerrivieren: Er zijn ook rivieren die smeltwater van gletsjers ontvangen. Omdat ze ook regenwater afvoeren, heten ze ook wel gemengde rivieren. Een voorbeeld van een gemengde rivier is de Rijn.
-Een rivier bestaat niet uit een waterstroom, maar uit een heel stroomgebied. Dat is het gebied dat afwatert op een bepaalde rivier op en zijn zijrivieren.
- de waterafvoer van een rivier is niet het hele jaar door gelijk. In de zomer is de waterstand vaak lager dan in de winter als er meer regen valt. Er zijn zelfs rivieren in de woestijn die een deel van het jaar helemaal droog vallen (wadi’s).
- De waterscheiding is de grens tussen twee stroomgebieden. De hoeveelheid water die op een bepaald punt langs de rivier stroomt noem je het debiet. Dat word uitgerekent in m3 per seconde. In de zomer staat het water vaak lager dan in de winter als er veel regen valt.