Bronnenopdracht:
Bron 1: Een passage van Xenofon, geschreven rond 424 voor Christus.
De regeling wat betreft slaven en buitenlanders in en rondom Athene is van het extreme soort. Het is gewoon voor een Atheense slaaf of buitenlander om geslagen te worden door een vrije Atheense man. Zelfs arme, wel vrije mensen, werden wel eens geslagen door vrije Atheense mannen, omdat ze zich dikwijls even slecht kleedde als een slaaf of een buitenlander, waardoor ze moeilijk te onderscheiden waren.
Bron 2: Een passage van Aeschines, geschreven rond 346 voor Christus.
[Atheense wet] Stel een Atheense man zal verontwaardigde een vrij-geboren kind ten vondeling leggen, dan krijgt deze ouder of voogd een hoge sanctie opgelegd. Indien de rechter beslist dat dit de doodstraf moet zijn, zal deze man dezelfde dag nog ten dood gebracht worden. Als hij wordt veroordeeld tot het betalen van een boete, moet hij deze onmiddellijk betalen. Wanneer dit niet lukt, moet deze man binnen elf dagen na het proces betalen en in de gevangenis verblijven totdat deze transactie is gedaan. Anders vindt hij alsnog de doodstraf. Dezelfde acties zouden gehouden moeten worden tegen de personen die slaven misbruiken.
Bron 1
a) Lees bron 1, wat waren de normen en waarden van vrije mannen omtrent de Atheense slaven?
b) Wat zegt Xenofon over de positie van Arme Atheense burgers?
c) Wat is het voornaamste verschil tussen arme Atheense burgers en slaven?
Bron 2
a) Lees bron 2, wat wordt er gezecht over de positie van slaven.
b) Wat vind je zelf? In hoeverre waren wetten bindend in de Atheense samenleving?
Bron 3
a) Bekijk bron 3. Wat valt je op aan het aanbod van slaven op de slavenmarkt? In hoeverre is er continuïteit of discontinuïteit met slavenhandel zoals die later in de geschiedenis voorkomt?
b) Wat kun je zeggen over de positie van de slavenhandelaar?
c) Zou dit schilderij een primaire of secundaire bron zijn?
Activerende werkvorm les Slavernij Oudheid: Diamond Ranking – Grondrechten voor slaven
Stel je voor: je bent een slaaf in de Klassieke Oudheid.
a). Welke rechten uit onderstaande tabel heb je dan als je een slaaf bent?
b). Welke rechten uit de onderstaande tabel zou je het liefste willen hebben?
à Rangschik deze in de zogenoemde Diamond hieronder.
à Zet het recht dat je het liefste zou willen hebben bovenaan, de twee die je daarna het liefste wil hebben op de tweede rij; enz.
à Let op: je houdt drie rechten over.
Recht op vrijheid
|
Recht op voedsel |
Recht op een onderdak of huisvestiging
|
Recht op privacy
|
Recht op gelijke behandeling |
|
Recht op een inkomen |
Recht op vrij bewegen
|
Recht op vrijheid van godsdienst
|
Recht op gezondheidszorg
|
Kiesrecht |
Recht op bestaanszekerheid
|
c). Overleg samen met je buurman of buurvrouw: hebben jullie hetzelfde recht bovenaan staan, welke onderaan en waarin verschillen jullie in mening?
d). Is er één recht uit de tabel die je vandaag de dag in je eigen leven wel zou kunnen missen? Beargumenteer je antwoord.