Binnen het project Animal Love gaan we met fokkerij in op genetica. Genetica (van grieks γενετικς (genetikos), genitief van γνεσις (genesis),"oorsprong") of erfelijkheidsleer is een wetenschap die erfelijkheid probeert te beschrijven en verklaren.
Genetica is de basis waarmee je met dieren kunt gaan fokken. Als je niet weet hoe de genetica werkt kun je ook geen goede selectiecriteria opstellen voor je fokkerij. Wil je fokken op kleur, moet je wel weten hoe kleur vererft. Om een goed fokplan te maken voor je dieren zul je moeten weten wat voor genen zowel het vaderdier als het moederdier bezit om te weten wat voor nakomelingen je krijgt. Welke kenmerken zullen tot uiting komen, welke zie je in een van de ouderdieren en zou je liever niet zien in de jongen, hoe kun je dat dan voorkomen. Dit zijn dingen die je in de gentica leert.
Daarnaast gaan we in dit blok in op rassenkennis. Wil je werken in de dierenwereld dan is het belangrijk om ook kennis te hebben van rassen binnen een soort. Wil je dieren houden dan zul je eerst moeten weten welke diersoort je voorkeur naar uitgaat. Afhankelijk van het doel dat je voor ogen hebt zul je binnen deze soort voor een bepaald ras kiezen. Dit kan zijn omdat je dit ras gewoon mooi vindt, omdat het karakter bij je past of omdat ze qua productie precies bij je doel passen. Wil je koeien houden voor melkproductie dan zul je geen Piemontese koeien moeten houden. Wil je graag honden fokken om mee te werken dan zul je niet voor een Lhasa Apso moeten kiezen. Schapen die gefokt zijn om wol te produceren zullen over het algemeen weinig vlees opleveren en zijn dan ook niet geschikt om te houden als je ze voor het vlees wilt.
Kwalificatie dossier
In het kwalificatie dossier van jouw opleiding staan een vijftal kerntaken. Bij Fokkerij in het derde blok van leerjaar 3 werk je vooral aan de kerntaak 2: Begeleidt voortplanting van dieren.
Bij deze kerntaak behoren de volgende werkprocessen:
2.1 Begeleidt fokproces
2.2 Begeleidt geboorte
2.3 Socialiseert jonge dieren
Tijdens dit blok gaan we ons vooral richten op werkproces 2.1