De oorlog speelt zich natuurlijk af tussen het Frankrijk en de Duitse Staten onder de leiding van Pruisen. Uit welke Duitse Staten bestaat die bond? Wie was er eigenlijk in het voordeel? Waren er meer landen met hun politieke agenda verwikkeld in deze oorlog? In deze paragraaf gaan we deze punten uit lichten.
Duitsland bestond in 1870 nog uit verschillende bondstaten die allemaal hun eigen soevereiniteit en politiek agenda hadden. De grootste Duitse staat was Pruissen die in de 18e eeuw een grote groei maakte onder keizer Frederik I. Andere belangrijke staten zijn Saksen en deelstaten, Brunswijck, Schwarzburg en ook verschillende stadsteden zoals Hamburg, Bremen en Lübeck. Elk van deze bezaten 1 of meer stemmen bij de Rijksdag (Pruissen had er maar liefst 17!). De Rijksdag was het parlement van Duitsland. Boven het Parlement stond de bondskanselier die alleen verantwoording hoefde af te leggen aan de bondspresident die oorlog en vrede verklaarde. Deze rol was weggelegd voor Keizer Wilhelm I die Bismarck als zijn bondskanselier had verkozen. Op deze manier hadden de Duitse Keizer samen met Bismarck de volledige macht over de Duitse bond.
Frankrijk was een land wat zichzelf een republiek noemde maar in werkelijkheid was een weer een absolute monarchie. De huidige Keizer Napoleon III kwam aan de macht door een staatsgreep om samen met een democratie te heersen. Net als zijn beroemde voorganger heeft ook hij via een anti-parlementaire wet de totale macht kunnen krijgen. Hij draagt mee aan de prestige van Frankrijk en bovendien bij de opkomst van de Italiaanse eenheid staat (tot die tijd was het een losse verzameling van gebieden).
De Frans-Pruisische oorlog werd uitgevochten tussen deze twee landen omdat de een zijn macht wou behouden en de ander zijn macht wou vergoten. Bovendien moest Frankrijk zijn troepen uit Mexico halen vanwege de sterk wordende Duitse bond.
In Nederland was er angst voor een gigantisch verbond die ervoor zou zorgen dat tussen deze twee landen Nederland en België verdeeld zouden raken onder deze twee. Gelukkig voor Holland brak er een oorlog uit in 1870.