Groep: 6 en 7
Benodigdheden:
Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Makkelijk
De leerlingen gaan een recensie schrijven over hun (favoriete) boek of film. Hierin moeten ze hun mening gaan onderbouwen met een argument. Argumenten en voorbeelden maken hun mening sterker. Bovendien weten zij dat hun mening van invloed kan zijn op de mening van lezers van het artikel.
De leerlingen lezen een boekrecensie en kunnen hieruit opmaken of de schrijver hiervan postitief of negatief is.
Ze zien dat de recensie bestaat uit een korte omschrijving van het verhaal en daarna de mening wordt gegeven met argumenten en voorbeelden.
De leerlingen gaan nu eerst zelf bedenken over welk boek/film zij een recensie willen schrijven. Als ze hier een keuze in hebben gemaakt, dan gaan ze hun recensie voorbereiden. Ze noteren op een blad kort het verhaal en geven hierbij hun mening. De mening kunnen ze onderbouwen met een voorbeeld uit het boek/film. Als dit af is, gaan de leerlingen aan de slag op hun laptop/chromebook.
Na het schrijven van de recensie geven de kinderen een aantal sterren door dit in hun document in te voegen. De leerlingen mogen het boek/de film een aantal sterren geven. Deze sterren kunnen ze vinden bij 'symbolen'. De leerkracht zal dit wellicht op het digibord voor moeten doen om te laten zien waar dit gevonden kan worden. Ook laat de leerkracht zien hoe een afbeelding van het internet bij het document ingevoegd kan worden.
Als dit is gelukt kijken de leerlingen in tweetallen de recensie van de ander na. Staat er een korte samenvatting in de recensie? Staan er meningen in die onderbouwd zijn met voorbeelden?
Tot slot bespreekt de leerkracht een aantal recensies van de leerlingen. Samen wordt gekeken naar de argumenten/voorbeelden en wat voor invloed de recensie kan hebben op de lezers hiervan. Zal iemand die de recensie leest het boek/de film gaan lezen/kijken?
Na dit klassengesprek wordt de les afgesloten.
Datum publicatie: december 2025