|
Het Cloaca Maxima Al in de 7e eeuw voor Christus, rond het jaar 616, wordt in Rome voor het eerst een groot riool aangelegd: het Cloaca Maxima. Cloaca is de Romeinse naam voor riool, Maxima betekent ‘groot’. Dit “grote riool” bestaat uit grote geulen die onder de grond worden aangelegd. De bovenkant is nog open. Later worden de geulen complete gangen onder de stad.
|
|
Als het riool wordt aangelegd heeft Rome nog een koning. Hij heet Tarquinius. In het filmpje van Schooltv staat de opening van het Cloaca Maxima door de koning centraal. |
|
Het Cloaca Maxima is eerst nog open aan de bovenkant, maar dat gaat stinken. Bovendien vallen er bladeren en takken in. En soms gooien mensen ook dode dieren of zelfs dode mensen in het riool. Een paar eeuwen later wordt het riool helemaal dichtgemaakt en overdekt, zodat het helemaal onder de grond ligt. Het riool wordt ook steeds groter en langer. Om de rioolgangen schoon te spoelen, gebruikten de Romeinen grote aquaducten. (Aqua betekent water). Vanuit de bergen werd water naar de stad gebracht door aquaducten. Het beste en schoonste water werd gebruikt voor drinkwater, maar er zijn dus ook aquaducten die ervoor zorden dat snelstromend water door het Cloaca Maxima loopt. Vanuit de aquaducten leggen de Romeinen buizen aan om het water door de openbare wc’s en de wc’s van rijke mensen thuis te laten spoelen. Eerst zijn die buizen gemaakt van aardewerk (terracotta) of van hout. Later maken de Romeinen de afvoerbuizen van lood. Het stromende water in de wc’s zorgen ervoor dat de plas en de drollen worden weggespoeld. Er is nog geen wc-papier, dus dat kan niet voor verstoppingen zorgen.
Sommige delen van het Cloaca Maxima worden tot vandaag de dag nog gebruikt! |