Na de bijna-overstroming van 1995 is in 2000 besloten om de rivieren meer ruimte te geven. Dit gebeurt volgens de driestapsstrategie, een planmatige aanpak in drie stappen:
Bij veel neerslag probeert men het water eerst lokaal vast te houden. Dit kan door de rivierbedding te verbreden of door uiterwaarden te verlagen, zodat het water daar naartoe kan stromen in plaats van naar lager gelegen gebieden.
Als vasthouden niet genoeg is, wordt het water tijdelijk opgeslagen in zogeheten retentiegebieden. Het water staat dan stil en kan later opnieuw worden gebruikt.
Als laatste redmiddel wordt overtollig water afgevoerd naar zee. Om dit zo snel mogelijk te laten gebeuren, worden obstakels langs de rivier – zoals bebouwing of begroeiing in de uiterwaarden – verwijderd.
Kijk naar deze video voor uitleg met plaatjes:
De Driestapsstrategie https://youtu.be/uowwgpoHg-Y