1. Visie / ideaalbeeld


Iedere leerling heeft recht op een passend  onderwijsaanbod dat bijdraagt aan een optimale ontwikkeling en betere kansen /  kansengelijkheid. Elke leraar zet zich in om leerlingen die mogelijkheden te bieden. Alle scholen willen dat leraren regie voeren op het werken aan leerdoelen. Tot slot streeft elk bestuur naar de beste onderwijskwaliteit op de scholen.
 

Impuls open leermateriaal

Nationaal Groeifondsprogramma Impuls Open Leermateriaal (IOL) stimuleert het gebruiken, delen en maken van open leermateriaal in het onderwijs. Zo willen we de onderwijskwaliteit in Nederland versterken en het beroep van leraar aantrekkelijker maken.

Hoe doen we dat?

  • We begeleiden scholen bij het creëren en implementeren van open leermateriaal. Vanaf schooljaar 2024/2025 zijn er meer dan 50 pilots actief!
  • We werken aan het open ontsluiten van collecties educatief materiaal van organisaties, zoals musea, en hebben een kwaliteitsmodel ontwikkeld waarmee je de kwaliteit van open leermateriaal beoordeelt. We richten ons op duurzame organisatievormen om te zorgen voor de (door) ontwikkeling, actualisering en onderhoud van bestaand en nieuw open leermateriaal.
  • We ontwikkelen het platform Wikiwijs verder, zodat maken, delen en gebruiken van open leermaterialen makkelijker en toegankelijker is.
  • We doen onderzoek naar effectieve manieren om open leermaterialen in te zetten. Daarbij ontwikkelen we initiatieven met schoolbesturen en met lerarenopleidingen.
Open leermateriaal kan een belangrijke rol spelen om dit ideaalbeeld te verwezenlijken.
Voor leraren is het belangrijk toegang te hebben tot kwalitatief goed open leermateriaal dat zij naar eigen inzicht kunnen inzetten, in plaats van of aanvullend op lesmethoden. Open leermateriaal maakt het mogelijk aan te sluiten op de actualiteit én maakt het gemakkelijker om
te differentiëren. Daarnaast kan het waar nodig ook nog eens op maat worden gemaakt. Leraren die een mix van methode- en aanvullend open materiaal gebruiken, hebben kennis over hun curriculum en de leerdoelen nodig: zij worden curriculumbewuster en nemen daarbij regie over hun onderwijs. Dat doet een beroep op hun vakmanschap en maakt het beroep van de leraar
aantrekkelijker.