Over deze les

Methode: Geen specifieke methode. De les kan gebruikt worden bij:
- Noordwijkse Methode, thema Tijdreizen
- Staal taal groep 5, als aanvulling op de doelen voor creatief schrijven

Groep: 4 en 5

Thema: Tijdreizen

Lesduur: 2x 90 (of eventueel 3x 60 minuten)

Les: n.v.t.

Benodigdheden:

Moeilijkheidsgraad (voor de leerkracht): Gemiddeld

Lesdoelen taal

Digitale geletterdheid

Aanbodsdoelen SLO digitale geletterdheid

Lesdoelen digitale vaardigheden

Benodigde voorkennis

 

Lesomschrijving les 1

Introductie/inleiding:

Laat de volgende boeken zien (echt of op het bord):
Rutger, Thomas & Paco - De Tijdmachine
Thea Beckman - Kruistocht in Spijkerbroek
Bevraag de leerlingen en bespreek: Kent iemand deze boeken (of één van de twee) al? Wat is een tijdmachine? Waar wordt dit apparaat voor gebruikt? Bestaan tijdmachines echt?

Tijdmachines zijn al heel lang een geliefd onderwerp in boeken en films.
Laat leerlingen kort brainstormen en opschrijven op hun wisbord of kladblok: stel dat een tijdmachine echt bestond…naar welke tijd zou je dan willen reizen? En welke plek in die tijd? Waarom daarheen? Wat zou je daar kunnen zien/doen/horen/…?

Instructie:

Vertel: “In deze les ga je een verhaal schrijven waarin een tijdreis wordt gemaakt. Daarvoor moet je vooraf een aantal dingen bedenken. Je mag zeker fantasie gebruiken bij het verhaal.”

Het is een optie om leerlingen individueel te laten werken, maar samenwerken in groepjes van maximaal vier heeft de voorkeur. Indien gewenst kan de leerkracht diverse rollen inzetten binnen het groepje en deze vooraf verdelen. Denk bijvoorbeeld aan ‘regisseur, technicus, acteurs.’

Verwerking:

Laat leerlingen per groepje noteren in het format 'Werkblad tijdmachines groep 4-5':

Na deze eerste brainstorm schrijven de leerlingen in groepjes een verhaal. Bij dat verhaal moeten de volgende criteria verweven zijn:

Wanneer zij het verhaal hebben geschreven, vertalen zij dit in een aantal afbeeldingen op het format van een storyboard. Ze tekenen daarop kort de verschillende fases van hun verhaal (en schrijven eventueel de in te spreken tekst eronder). Dit is hun ondersteuning tijdens het opnemen van hun film. Laat leerlingen het uitspelen meermaals oefenen.
Voorbeelden voor storyboaords van 4 en 6 vakjes zijn te vinden bij de bijlagen. Middels dit storyboard bedenken zij al hoe de beginsituatie eruit zal zien en hoe ze de poppetjes moeten bewegen wanneer leerlingen het stop-motionfilmpje opnemen. Leerlingen laten het storyboard zien aan de leerkracht alvorens ze in les 2 echt mogen opnemen.


Zorg dat je tijdens de eerste les al een greenscreenbox in het lokaal hebt staan zodat leerlingen zien wat het is. Je kunt aan het einde van de eerste les óf in een aparte les de greenscreenbox verder introduceren en ermee experimenteren:

Introductie Greenscreenbox

Indien jullie al bekend zijn met het werken met de Greenscreenbox, kun je dit onderdeel overslaan.

Ga op het digibord naar https://greenscreenbox.app. Laat zien hoe je kunt inloggen en waar de diverse knoppen zitten die de leerlingen moeten gebruiken.
Oefenen met de techniek
Laat leerlingen de verschillende functies in de app eerst uitproberen: maak wat “oefenfoto’s” en “oefenfilmpjes”.

 

Afsluiting/evaluatie:

Bespreek wat leerlingen voor verhalen hebben bedacht. Was dit makkelijk, lastig, wie kan er iets over vertellen?

Bespreek na de oefenfase met de greenscreenbox ook klassikaal wat kinderen ontdekt hebben. Wie liep ergens tegenaan? Heeft iemand anders daar wellicht weer een tip voor? Deel het tipblad uit en bespreek de tips: deze kunnen leerlingen weer gebruiken bij de echte opdracht.

 

Lesomschrijving les 2

Introductie/inleiding:

Haal even op wat leerlingen in les 1 hebben gedaan (verhaal schrijven met tijdsprong, oefenen met greenscreenbox). Bespreek even waar elk groepje staat: kun je verder, wat heb je nodig?

Instructie:

Geef nog wat tips over het gebruik van de Toolblox, letten op de positie van de camera en het veranderen van de achtergrond. Neem eventueel klassikaal het blad met tips voor werken met de greenscreenbox door.

Verwerking:

Als de leerlingen hun verhaal en storyboard af hebben, volgt de fase waarin met de Greenscreenbox gewerkt wordt.

De leerlingen zetten de eerste achtergrond klaar en gaan hun verhaal opnemen als stopmotion-filmpje met behulp van een Greenscreenbox. Ze kunnen eerst natuurlijk even oefenen. Indien er voldoende tijd is en de school een PRO-licentie heeft, kan er ook audio bij de video worden ingesproken.

Tip: laat leerlingen wel al meteen opnemen tijdens het oefenen. Als de opname al goed ging, hoeven ze die niet nogmaals op te nemen.

Zorg dat leerlingen de gemaakte video’s exporteren (dus downloaden op het apparaat, zie de algemene handleiding van de Greenscreenbox) en opslaan in Google Drive/OneDrive. Ze kunnen deze eventueel uploaden in Google Classroom of een ander online systeem. Zo kan de leerkracht ze ook bekijken.

Tip: wanneer je een telefoon van Apple hebt, kun je ze via Airdrop gemakkelijk overzetten vanaf een iPad.

Afsluiting/evaluatie:

Bespreek successen en bespreek wat lastig was bij het werken met de Greenscreenbox.
Optie: gebruik hier een reflectie-dobbelspel voor.
Laat (indien leerlingen dit willen) video’s klassikaal zien en laat leerlingen tops verwoorden.

Bijlagen:

Tips bij het gebruik van de greenscreenbox

Storyboards

Presentatie bij de les (Powerpoint)

Presentatie bij de les (PDF)

Werkblad tijdmachines groep 4-5

 

Datum publicatie: december 2024

Deze les is tot stand gekomen in samenwerking met Petra Mestrom van www.greenscreenbox.nl.

 

Ga terug naar de homepage

Ga naar Handleidingen digitale geletterdheid