Voorkennis en lesdoel

Verwachte voorkennis
Dit is de tweede les in de driedelige lessenserie 'Niemand heeft trek in plasticsoep’. Om het
onderwerp te introduceren hebben de leerlingen les 1 over het onderwerp globalisering
gehad. De leerlingen hebben geleerd waar hun speelgoed vandaan komt en hoe dat hier
komt. Zij hebben geleerd dat alle spullen die zij hebben, niet allemaal uit Nederland komt
en dat het niet zomaar in de winkel komt te liggen. Ook hebben de leerlingen geleerd dat
deze lange reis niet altijd goed gaat en dat het containerschip kan omslaan. Hierbij vallen er
dan spullen in het water. De leerlingen hebben de vorige les ook kort kennisgemaakt met
het begrip ‘plasticsoep’. Zij weten dat dit plastic in de zee is. Verder zullen de meeste
leerlingen hierover niet zoveel weten. Het is mogelijk dat leerlingen hier buiten school wel
eens over gehoord hebben of het wel eens op het jeugdjournaal hebben gezien.

Lesdoel
Aan het eind van de les kunnen de leerlingen het begrip ‘plasticsoep’ uitleggen en kunnen
zij vertellen wat zij eraan kunnen doen om de plasticsoep tegen te gaan door middel van
afval scheiden en recyclen.

Didactisch model
Tijdens deze les wordt er gebruikgemaakt van de geografische vierslag. In de geografische
vierslag wordt er gebruik gemaakt van 4 aspecten: waarnemen, herkennen, verklaren en
waarderen. Dit zie je terug in de les op de volgende manieren: Waarnemen: we bekijken het
plaatje van het Juttersmuseum en de leerlingen krijgen de vragen: ‘Wat zie ik?’, ‘Waar zie ik
dit?’ Herkennen: tijdens het toneelstuk komen de leerlingen bij het aspect herkennen.
Tijdens het toneelstuk denken de leerlingen ‘Waar zie ik dit nog meer?’ Verklaren: ik vraag
aan de leerlingen hoe dit zou komen? Waarderen: wat vind je hiervan?

Verras
Ik laat een plaatje van het juttersmuseum zien aan de leerlingen.
Voorkennis activeren
Ik vraag aan de leerlingen de volgende vragen:
-Wat zien we hier?
-Hoe zouden al deze spullen hier zijn gekomen?
-Waar zie ik dit?

Lesdoel leerling niveau
Aan het eind van de les kan jij uitleggen wat plasticsoep is en uitleggen dat je dit kunt oplossen
door afval scheiden en recyclen.

Verloop van de les
Eerst gaan jullie luisteren naar een stukje uitleg en een filmpje bekijken. Daarna gaan we
zelf naar wat afval kijken en kijken hoe we dit juist kunnen splitsen en bedenken hoe we dit
zouden kunnen recyclen.