Je kan de elektrische energie berekenen die een apparaat gebruikt;
Je kan het rendement berekenen van een apparaat.
Handelingsdoelen:
Je kan de tempratuur aflezen van een thermometer
In dit practicum gaan we werken met het rendement. Het rendement is een getal dat aangeeft hoe zuinig een apparaat werkt, als het rendement richting de 100% gaat dan wordt bijna alle energie die erin gaat omgezet in nuttige energie. Gaat het rendement meer richting de 0%, dan wordt veel energie omgezet in niet nuttige energie, dat is meestal warmte en noemen we dan ook rest warmte.
Het rendement berekenen we met de volgende formule: η = Enut÷Etot x 100%
Hierin is η het rendement in procenten, Enut de nuttige gebruikte energie (in Joule) en Etot de totale energie (in Joule) die het apparaat inging.
In dit practicum gaan we het rendement bepalen van een waterkoker. De nuttige energie (Enut) bij een waterkoker wordt gebruikt om het water op te warmen, de totale energie (Etot) die er aan de waterkoker wordt geleverd kunnen we berekenen.
Benodigdheden:
Waterkoker
Thermometer
Stopwatch
Werkwijze:
Vul de waterkoker met 1 liter water. Meet de begin tempratuur en noteer dit op je uitwerkblad.
Zet de waterkoker aan, Let op! Zet op hetzelfde moment de stopwatch aan.
Als de waterkoker klaar is zet je de stopwatch uit. Schrijf de tijd op je werkblad.
Zoek het vermogen op van de waterkoker (dit staat onderop vermeld) en schrijf dit op je werkblad.
Het water neemt per graad warmer 4186 Joule op. Om te berekenen hoeveel energie het water in totaal heeft opgenomen doen we dus 4186 X tempratuursverschil. Bereken de opgenomen energie van het water.
De totale energie die de waterkoker opneemt bereken we met de formule: E=Pxt. E is de energie die waterkoker verbruikt (in Joule) , P is het vermogen van de waterkoker (in Watt) en t is de tijd die de waterkoker aanstond (in seconde). Bereken hoeveel energie de waterkoker heeft verbruikt.
Je hebt nu berekend hoeveel energie het water opneemt en hoeveel energie de waterkoker heeft gebruikt. Maak nu vraag 1.
Je hebt in vraag 1 bepaald wat de nuttige gebruikte energie is en de totale energie. Met de gegevens kan je nu het rendement berekenen van de waterkoker, doe dit op het antwoorden blad. Bekijk de tekst boven aan het practicum als je vast loopt.