Verloop van de les:
Ik vertel dat je naast glas en plastic ook papier kunt hergebruiken. Dit wordt nog weinig gedaan. Ik vertel dat papier van bomen komt. Ik leg het proces van papier van een boom maken uit.
Om hout in papier te veranderen wordt er eerst een pulp gemaakt. Er worden hele kleine houtsnippertjes vermengd met water. Omdat hout natuurlijk materiaal is, moet het ook eerst uitgebreid gewassen worden. De pulp wordt steeds dunner gemaakt en uiteindelijk door een hele fijne zeef gedrukt. Daardoor verdwijnt een groot deel van het water. Daarna wordt het mengsel samengeperst en gedroogd. Het papier loopt hierbij over heel veel walsen. Als het papier droog en plat is, zit het op een reusachtige rol. Hierna wordt het in kleinere stukken gesneden en kan je er bijvoorbeeld op tekenen.
Hierna vertel ik over het belang van papier recyclen. Ik vraag als eerst aan de kinderen waarom ze denken dat het zo belangrijk is. Ik noteer hun antwoorden in een woordweb op het bord.
Het is belangrijk om papier her te gebruiken omdat er dan minder bomen gekapt hoeven te worden. Als je van oud papier papier maakt, zullen er geen bomen omgehakt worden. Dit zorgt voor minder uitstoot en meer levende bomen!
Hierna leg ik uit dat wij vandaag ons eigen papier gaan maken. Ik leg eerst elke stap uit, hierna gaan we het samen doen.
Ik verdeel de klas in groepjes van 3 a 4, zodat ze in het groepje samen kunnen werken met de materialen en elkaar kunnen helpen. Ik loop rond en help waar nodig.
Aan het einde van deze les leggen we het papier te drogen. Als het papier droog is, mogen de kinderen erop tekenen, er iets van knutselen of als notitiepapier gebruiken. Dit doen we zodat de kinderen inzien dat je papier op heel veel verschillende manieren in het dagelijks leven kan gebruiken.
Ik vraag als laatste wat ze hebben geleerd van deze les en van de voorafgaande lessen.