Beeldspraak
Retorica, of retorische middelen, worden al sinds de Oudheid gebruikt om een overtuigend verhaal te houden. Je verhaal komt beter over en blijft beter hangen. Dat maakt dat de toehoorder eerder in jouw redenering meegaat. Precies wat jij wilt bereiken bij een debat!
Ethos, logos en pathos
Aristoteles is een van de bekende figuren uit oude tijden, die retorica toepaste. Volgens hem moet je verhaal drie dingen bevatten: ethos, logos en pathos. Ethos betekent dat je verhaal geloofwaardig moet zijn. Logos zorgt ervoor dat de inhoud van je verhaal klopt. En pathos raakt je toehoorders, bijvoorbeeld door een emotioneel voorbeeld te noemen.
Deze drie middelen maken een betoog overtuigend.
Tijdens de les wordt aandacht besteed aan stijlmiddelen en retorica. Bestudeer de theorie en pas voorbeelden toe in je eigen debatvoorbereiding. Kijk ook naar voorbeelden op tv of YouTube, zoals fragmenten van Arjen Lubach of een debat in de Tweede Kamer.