Lesplan: Pre-concept enzymen komen alleen voor bij de spijsvertering
Klas: VWO 5
Lesuur: 2 lesuren van 50 minuten. Totaal 1 uur en 40 minuten.
Werkvorm: In groepjes een enzym laten opzoeken en drie wetenschappelijke artikelen laten lezen, een samenvatting maken per artikel en aan elkaar presenteren. De leerlingen gaan in gesprek met elkaar over de eigen bevindingen van het wetenschappelijke artikel over enzymen.
Leerdoelen:
Beginsituatie:
Enzymen zijn niet alleen betrokken bij de spijsvertering. In de biologieboeken komen enzymen veelal aanbod bij de spijsvertering. Aan de hand van deze les wordt het pre-concept weggenomen over dat enzymen alleen betrokken zijn bij de spijsvertering. De leerlingen gaan zelf ontdekken in welke andere biologische processen in bijvoorbeeld het menselijk lichaam en andere organismen betrokken zijn.
|
Les fase en duur |
Duur |
Actie/werkvorm |
Activiteit leerling |
Activiteit docent |
Benodigdheden |
|
Introductie |
10 min. |
Introductievraag: Wat zijn enzymen en waar denken jullie dat ze voorkomen in het menselijk lichaam? |
Reageert op docent. |
Bespreking enkele antwoorden en notatie op het (digi/white) bord. |
Bord en stift/digibord pen. |
|
Theorie |
20 min. |
Theorie uitleg enzymwerking en definiƫring met concrete voorbeelden. |
Luistert aandachtig, indien nodig vragen stellen. |
Theorie overdragen over enzymen en hun werking.
|
Digi bord met PowerPoint. |
|
Toelichting werkvorm |
10 min. |
In groepjes van 3 wetenschappelijke literatuur opzoeken over enzymen. Ieder leerling in het groepje van 3 zoekt minimaal 1 betrouwbare bron op over een specifiek zelfgekozen enzym. |
Luistert aandachtig, indien nodig vragen stellen. |
Legt de opdracht uit en beantwoord eventuele vragen. |
PowerPoint met opdracht in de dia. |
|
Uitvoering |
30 min. |
Leerlingen maken zelf groepjes van 3 en gaan aan de slag met de opdracht. |
Wetenschappelijke bronnen zoeken over een zelf uitgekozen enzym. |
De docent begeleid de leerlingen en beantwoordt eventuele vragen. |
Laptop/iPad. |
|
Nabespreking |
10 min. |
De leerlingen bespreken in het eigen groepje de bevindingen over de verschillende drie enzymen en hun functies. |
Zijn actief betrokken in de bespreking met en van hun medeleerlingen. |
Begeleidt het proces. |
Laptop/iPad. |
|
Klassikale samenvatting |
15 min. |
De docent start een onderwijsleergesprek over enzymen en de bevindingen van alle groepjes. |
De leerlingen zijn actief betrokken in het onderwijsleergesprek. |
De docent begeleidt het onderwijsleergesprek en vat de bevindingen samen van de leerlingen. |
Laptop/iPad/PowerPoint |
|
Klassikale afsluiting |
5 min. |
Terugblik op de leerdoelen, in hoeverre deze zijn behaald of niet. |
De leerlingen geven aan in hoeverre de leerdoelen zijn behaald. |
De docent stelt klassikale vragen om te bepalen in hoeverre de leerdoelen zijn behaald. |
|
Evaluatie:
Kan pas na uitvoering van de les.