In de laatste opdracht van het examenonderdeel cultuur en socialisatie ga je je voorbereiden op de toets. Dit doe je door een samenvatting te maken van de onderwerpen die tot nu toe behandeld zijn. Alle onderstaande onderwerpen kan je dus terugvinden in de ‘lezen’ onderdelen van de quest. Een goede samenvatting is een handige manier om te leren voor de toets, ga dus zorgvuldig te werk.
Let op: de samenvatting telt ook mee voor het eindresultaat.
De volgende zaken moet je kennen en kunnen op je toets. Deze moeten dus ook in de samenvatting terug te vinden zijn.
Je moet weten wat het verschil is tussen aangeboren en aangeleerd gedrag.
Je moet voorbeelden kunnen noemen van aangeleerd en aangeboren gedrag.
Je moet de 4 manieren van leren kennen.
Je moet de 4 manieren van leren kunnen herkennen en hier voorbeelden van kunnen noemen.
Je moet weten hoe het socialisatieproces werkt en de daarbij horende termen (socialisatie, sociale controle, sanctie, internalisatie) kennen en kunnen uitleggen. Zorg dat je in je samenvatting een schematisch overzicht maakt van het socialisatieproces
Je moet weten wat cultuur is en hier voorbeelden bij kunnen noemen.
Je moet weten wat dominante cultuur en subcultuur betekenen en wat ze met elkaar te maken hebben.
Je moet voorbeelden kunnen noemen van subculturen en op welke basis deze gevormd zijn.
Je moet weten op welke 3 manieren culturen van elkaar kunnen verschillen. Je moet hiervan voorbeelden kunnen noemen en herkennen.
Je moet weten wat socialiserende instituties zijn en hoe deze van invloed zijn op ons leven.
Je moet weten welke socialiserende instituties van invloed zijn op ons leven.
Zorg ervoor dat je samenvatting overzichtelijk is (werk bv. met peilen, lijstjes, en dikgedrukte woorden). Lever de samenvatting als PDF in en check of deze er netjes en verzorgd uitziet.